Cyklistická etiketa

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Jiří Ježek

Bývalý cyklista Jiří Ježek patří mezi nejznámější české sportovce. Navzdory těžké nehodě, která ho v dětství připravila o pravou nohu, šestkrát ovládl mistrovství světa i paralympijské hry. Jako profesionální závodník strávil v sedle kola více než dvacet let, dnes se věnuje především moderování a o svém příběhu také přednáší. 

Ondřej Penc

Nejlepší ochranou je prevence. Takovým heslem se řídí kapitán Ondřej Penc, policejní preventista. Sám se na silnicích a cyklostezkách pohybuje v několika rolích – jako řidič, motorkář, bruslař nebo koloběžkář – proto ví, jak moc je vzájemný respekt důležitý. A všem radí: Nezapomínejte na oční kontakt! 

Mezi cyklisty a řidiči často panuje řevnivost. Řidiči nemohou vystát, když cyklisté jezdí vedle sebe, kolaři si zase stěžují, že je auta míjí v minimální vzdálenosti. Ale kdo je vlastně v právu? Jaká pravidla platí pro cyklisty v silničním provozu?

Bezpečnost na silnicích – cyklista vs. řidič

Cyklistika je v Česku fenomén. Alespoň občas jezdí na kole tři čtvrtiny Čechů, a to především v letní sezóně. Informace a data vychází z výzkumu iniciativy Dám respekt a BESIP, který pro ně v březnu 2022 provedla společnost Kantar.

Většina cyklistů preferuje jízdu na kole mimo silnice, tedy po cyklostezkách, nezpevněných cestách nebo terénem. A není divu, že se chtějí vyhýbat silnicím. Každý druhý Čech totiž vnímá vztah cyklistů a motoristů jako více či méně nepřátelský. Téměř 70 procent lidí se domnívá, že za nebezpečné situace na silnicích může nedostatek respektu z jedné či druhé strany.

Přitom 66 procent lidí v Česku patří zároveň mezi řidiče i cyklisty. Jak ale říká Jiří Ježek v podcastu, lidé se chovají jinak na kole a jinak v autě. Jakmile se dostanou do jedné nebo druhé role, často zapomínají na respekt.

Situace, v nichž cyklisté i řidiči často chybují

Podle průzkumu je potřeba cyklisty i řidiče edukovat v několika oblastech, kde se nejčastěji chybuje.

Pravidla pro předjíždění cyklisty

Od 1. ledna 2022 začalo platit nové pravidlo, podle nějž musí řidič motorového vozidla při předjíždění cyklisty dodržet bezpečný boční odstup, a to nejméně 1,5 metru. U pozemních komunikací s nejvyšší dovolenou rychlostí 30 km/h platí odstup nejméně jeden metr.

Tomuto tématu jsme se věnovali již v podcastu s názvem Když se potká auto s kolem, v němž byl hostem profesionální cyklista a spoluzakladatel iniciativy Jeden a půl metru Roman Kreuziger.

„Když projede kamion rychlostí 80 kilometrů a ten cyklista jede nějakých 25 kilometrů za hodinu, tak ten jeden a půl metru je bezpečná vzdálenost, aby ho tlaková vlna nestáhla pod sebe. Samozřejmě nejde se řídit jenom 1,5 metrem, protože jsou okresky, které jsou užší. Je to o tom, že pokud řidič dá blinkr, a ukáže tomu řidiči za sebou, že tam má nějakou překážku, tak dokáže zamezit neštěstí,“ uvedl Kreuziger.

Rozdíly mezi cyklopruhem a cyklokoridorem

Rozdíl mezi cyklopruhem a cyklokoridorem není jasný velké části cyklistů ani řidičů, přitom rozdíly v jejich užívání jsou značné.

Cyklopruh je vyhrazený pouze pro cyklisty a ti ho musí použít. Naopak řidiči do něj smí vjíždět jen za daných pravidel (při odbočování, objíždění a parkování). Auta nesmí v cyklopruhu zastavit a stát. Vyhrazený pruh pro cyklisty je označen příslušnou dopravní značkou a na silnici symbolem jízdního kola. Obvykle bývá povrch cyklopruhu odlišený červenou barvou a vždy je oddělen dělicí čárou od zbytku silnice.

Cyklokoridor slouží pouze jako upozornění pro řidiče, že se v místě vyskytuje větší množství cyklistů. Značí se piktogramem cyklisty a dvěma šipkami. Auta smí do cyklokoridoru vjíždět, i zde zastavit a stát.

Jízda cyklistů po chodnících

Platí, že cyklista po chodníku nesmí jezdit. Dle zákona je chodník vyhrazený pouze pro pohyb chodců, stejně tak přechody pro chodce. Pokud chce cyklista přechod použít, musí sesednout z kola a vést ho. Pro jízdu na kole jsou určeny přejezdy pro cyklisty.

Jízda po cyklostezce

Cyklostezka je sice vyhrazena pro pohyb cyklistů, to ale neznamená, že si na ní člověk na bicyklu může dělat, co chce. Cyklisté by se měli vyhnout rychlé a nebezpečné jízdě. Důležité je brát ohled na ostatní uživatele cyklostezky, což mohou být i jezdci na kolečkových bruslích a lyžích.

Při jízdě po stezce pro chodce a cyklisty by měla být dávka ohleduplnosti ještě větší. Bohužel je častým nešvarem chůze nebo jízda na kole přes celou šířku stezky. Zejména v úzkých místech by se chodci i cyklisté měli pohybovat za sebou, aby zůstal dostatek prostoru pro všechny.

Jízda cyklistů po silnici vedle sebe

Souběžná jízda cyklistů je zákonem zakázána. Jestliže jedou cyklisté ve skupině, musí jet za sebou. Dle zákona by se po silnici měli pohybovat vpravo, co nejblíže okraji vozovky. Nicméně Jiří Ježek v podcastu radí používat zdravý rozum: „Já vždycky radím, nejezdit úplně u kraje. Samozřejmě neblokovat dopravu. (…) Ale nejezdit úplně u kraje, protože pak člověk na kole ztrácí manévrovací prostor.“

Pokud cyklista pojede až u kraje a bude tam díra, může řidiče za sebou překvapit náhlým manévrem a ohrozit ho. Jestliže se chystá k vybočení, měl by dát znamení rukou. Zároveň by však neměl ohrozit ani sám sebe tím, že vjede do velké díry na silnici, to může vést až k pádu pod auto. Proto je lepší nechat si od krajnice kousek manévrovacího prostoru.

Povinnost nosit přilbu do 18 let

Děti do 18 let mají v České republice povinnost nosit helmu při jízdě na kole. Obrovský přínos má přilba i pro dospělé, poranění hlavy patří k nejzávažnějším úrazům na kole.

V Česku se dlouhodobě nedaří snížit počty dopravních nehod s tragickými následky pro cyklisty – v loňském roce zemřelo na silnicích 43 cyklistů, v roce 2016 to bylo 39. U ostatních typů dopravních nehod je přitom trend opačný a počet obětí klesá.

Alkohol v sedle kola

Každý pátý cyklista, který byl účastníkem dopravní nehody, jel pod vlivem alkoholu. Posilnění alkoholem jezdí a bourají na kole častěji muži. „Jsou běžné výlety, lidé se svolají a jedou si takovou ‘Tour de Beer’ – prostě u každého stánku si zastavím a dám si pivo. A to už je opravdu špatně. Bohužel si myslím, že společnost to nebere jako úplně negativní jev,“ uvádí v podcastu policejní preventista Ondřej Penc.

Pro cyklisty však platí nulová tolerance alkoholu. Cyklista je účastníkem silničního provozu, proto se na něj vztahují stejná pravidla silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích jako na řidiče. Řidič nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku před ani během jízdy.

Opilí cyklisté sice nemohou přijít o řidičský průkaz a nehrozí jim ani trestné body, přesto riskují. A to nejen nehodu, ale také pokutu.

 Jaké cyklistům hrozí sankce?

 • Do jednoho promile je sankce od 2 500 do 20 000 korun.

 • Od 1 promile je sankce od 25 000 do 50 000 korun.

 • Za odmítnutí dechové zkoušky je sankce od 25 000 do 50 000 korun.

Cyklisty může kontrolovat nejen státní, ale i městská policie. Veškeré přestupky se pak řeší v rámci správního řízení. Během sezóny se pořádají dopravní akce mířící přímo na cyklisty.

Pojištění pro cyklisty

Přestože dodržujete všechna pravidla, někdy se nehodě nevyhnete. Proto nezapomínejte na kvalitní pojištění.

Pojištění odpovědnosti

Nemělo by chybět žádnému cyklistovi v ČR ani na cyklovýletě do zahraničí. Pojištění odpovědnosti, známé také jako „pojistka na blbost“ nebo pojištění občanské odpovědnosti, kryje škody, které jako cyklista způsobíte třetím stranám. Uzavřít ho můžete samostatně, případně jako součást pojištění domácnosti.

Cestovní pojištění

Při cestách do zahraničí si sjednejte cestovní pojištění, jeho součástí by mělo být také pojištění odpovědnosti. Důležitá je dostatečně vysoká pojistná částka, aby pokryla celou vzniklou škodu nebo újmu. Lékařské ošetření v zahraničí může stát mnohonásobně vyšší částky než v ČR. Jiří Ježek v podcastu popisuje, že úraz na kole v USA by ho bez pojištění přišel na 5 milionů. Pojišťovny proto doporučují volit spíše vyšší pojistné limity – v rozpětí 10 až 20 milionů korun.

Úrazové pojištění

Cyklisté by neměli podceňovat ani úrazové pojištění, ze kterého se vyplácí odškodné v případě úrazu s trvalými následky či smrti. Když jste živitelem rodiny, máte děti nebo na vás závisí jiné osoby, nemělo by vám úrazové pojištění chybět.

Pojištění jízdního kola

Pořídili jste si drahé kolo? Pak myslete na pojištění samotného dopravního prostředku.  Policie každý rok eviduje několik tisíc krádeží jízdních kol. V průměru škoda dosahuje 22 tisíc korun. Bicykl uložený v bytě nebo rodinném domě si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti.

U dražších kol se vyplatí sjednat si individuální pojistku na jeho plnou hodnotu. Některé pojišťovny nabízejí klientům připojištění, tzv. cykloasistence. Ta pomůže jak v případě odcizení kola, tak v případě drobné poruchy.

Výluky z pojištění

Při uzavírání smlouvy si důkladně přečtěte pojistné podmínky a pozornost věnujte zejména výlukám. K obvyklým výlukám patří konzumace alkoholu. Pokud na kolo sednete pod vlivem a způsobíte nehodu, pojišťovna vám plnění neposkytne.

Kampaň za větší respekt

V loňském roce policie zaznamenala 4 tisíce nehod cyklistů. Polovinu tvořily samonehody, tedy události bez přítomnosti dalších účastníků dopravního provozu. U druhé poloviny jde především o střet cyklisty s motoristou, přičemž počet viníků je rozložen rovnoměrně mezi obě skupiny.

Podle průzkumu BESIP se na kole cítí bezpečně pouze třetina dotázaných. Nejčastěji cyklisté vyčítají motoristům velkou rychlost a nedostatečný prostor při předjíždění.

Naopak motoristům vadí, že cyklisté nerespektují zákaz jízdy po chodníku nebo jezdí po silnici vedle sebe.

Najít smír mezi cyklisty a řidiči si dala za cíl iniciativa Dám respekt ve spolupráci s BESIP, společně připravily kampaň na sezónu 2022. Kromě televizních a rozhlasových spotů plánují uspořádat i akce pro veřejnost s využitím virtuální reality či odborné kulaté stoly.

Zásady bezpečné jízdy na kole

Abyste předešli zbytečným komplikacím a rizikům, sestavil BESIP desatero bezpečné jízdy na kole:


Stav kola a jeho výbavy

 • Kolo musí být správně seřízené a splňovat všechny požadavky na povinnou výbavu. Základem bezpečnosti je cyklistická přilba nejen pro děti, ale také pro dospělé.

Vždy buďte vidět

 • Noste barevné cyklistické oblečení, ideálně s reflexními prvky. Reflexní vesta sice není příliš estetický kus oděvu, ale kolemjedoucí řidič ji nepřehlédne, proto se nestyďte ji používat.

 • Za snížené viditelnosti mějte nejen odrazky, ale zapněte rovněž světla.

Alkohol na kolo nepatří

 • Po požití alkoholu a dalších omamných látek klesá reakční doba, schopnost rozhodování a zhoršuje se stabilita.

 • Kromě toho je jízda na kole pod vlivem zakázána. Koledujete si o pokutu a když způsobíte nehodu, pojišťovna vám neposkytne plnění.

Nezáleží na tom, kolik kilometrů ujedete, ale jak

 • Začínejte pozvolna a volte trasy, které si můžete v případě únavy zkrátit.

 • Vyhýbejte se frekventovaným komunikacím, pokud si na kole nejste stoprocentně jistí. Pamatujte, že chodník je určen výhradně pro chodce, stejně jako přechod.

Předvídejte

 • Nepovažujte se za pány silnic. Nezapomínejte na to, že když auto vidíte vy, neznamená to, že jeho řidič vidí vás.

 • V zatáčkách můžete narazit na štěrk, rozlitou naftu, olej nebo motoristu v protisměru.

Využívejte všechny smysly

 • Měníte-li směr jízdy, dejte to včas a jasně najevo znamením paží.

 • Řídítka držte pevně a sledujte cestu před sebou. Nečekaný výmol nebo kanál, kterým projedete, může způsobit defekt či pád.

 • Využívejte sluch. Neposlouchejte hlasitou hudbu, netelefonujte ani nepište zprávy. Všechny tyto aktivity odvádí vaši pozornost a zhoršují ovladatelnost kola v krizových situacích.

Na silnici vpravo

 • Při jízdě na silnici se držte u pravé krajnice. Jedete-li ve skupině, udržujte takové rozestupy, aby vás auto mohlo bezpečně předjet a do mezery se zařadit.

 • Větší skupiny je vhodné rozdělit a nechat mezi nimi větší prostor.

 • Dejte si pozor na zaparkovaná auta, která objíždíte zleva – může se stát, že řidič zrovna otevře dveře.

Myslete na mrtvý úhel

 • Zejména řidiči velkých a nákladních vozů mají v zrcátkách mnohem větší mrtvý úhel, takže je možné, že cyklistu neuvidí.

 • V žádném případě nepředjíždějte vozidlo, které signalizuje levým blinkrem odbočení či vyjíždění z parkovacího místa. 

Zamykejte svá kola

 • Čím je zámek silnější, tím hůř se překonává.

 • Nikdy kolo nezamykejte jen za přední kolo, pro zloděje není složité ho povolit a odnést zbytek bicyklu.

 • Když kolo zamykáte, připoutejte ho k pevnému předmětu současně za rám a přední kolo.

 • Nejpoužívanější jsou lankové zámky. Vyznačují se především lehkostí, ale poskytují malou bezpečnostní ochranu.

 • Skládací zámek má komplikovanější konstrukci, díky ní však poskytuje vyšší míru zabezpečení. To se ale projevuje i na jeho ceně.

 • Silné ocelové řetězové zámky využijete k uzamknutí kola na chodbě svého domu, v garáži nebo na zahradě. Jsou těžší, a proto nevhodné k převážení na kole.

Zranění hlaste

 • Neposkytnutí první pomoci je kvalifikováno jako trestný čin. Kolize se zraněním proto neignorujte. Volejte rychlou záchrannou službu, případně policii.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Jiří Ježek

Bývalý cyklista Jiří Ježek patří mezi nejznámější české sportovce. Navzdory těžké nehodě, která ho v dětství připravila o pravou nohu, šestkrát ovládl mistrovství světa i paralympijské hry. Jako profesionální závodník strávil v sedle kola více než dvacet let, dnes se věnuje především moderování a o svém příběhu také přednáší. 

Ondřej Penc

Nejlepší ochranou je prevence. Takovým heslem se řídí kapitán Ondřej Penc, policejní preventista. Sám se na silnicích a cyklostezkách pohybuje v několika rolích – jako řidič, motorkář, bruslař nebo koloběžkář – proto ví, jak moc je vzájemný respekt důležitý. A všem radí: Nezapomínejte na oční kontakt! 

Další epizody

Zloději cílí na garáže, domy už nefrčí

V posledních letech vloupání do bytů a domů razantně ubylo, přesto byste zabezpečení nemovitosti neměli podceňovat. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence policejního prezidia, a Jan Sedláček, bezpečnostní expert a vedoucí obchodního oddělení ve společnosti Pro Security, si v podcastu povídali o tom, jak si domov správně mechanicky a elektronicky zabezpečit.

25 minut | Více o epizodě
Jak se při pojištění nespálit

Víte, jak při výběru pojištění nenaletět a na co se při uzavírání pojistné smlouvy zaměřit? Jitka Chizzola, ředitelka pojišťovny D.A.S., a Jiří Pindur, ředitel regionálního makléřského obchodu Uniqa, vám v nové epizodě poradí, jaké situace bychom neměli v souvislosti s pojištěním podceňovat a proč se vyplatí být pojištěný.

28 minut | Více o epizodě
Jak si ochránit střechu nad hlavou

Požár, povodeň, vichřice –⁠ to jsou živly, které dokážou vaši nemovitost zničit během chvilky. O tom, jak ničivým událostem předcházet i jak se správně pojistit, abyste nakonec škody nemuseli platit ze svého, si povídali Martin Kavka, mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů, a Josef Šrut, expert na pojištění z pojišťovny Pillow.

29 minut | Více o epizodě
Na motorce za hranice

Jaro se blíží, a tak je nejvyšší čas připravit motorku na sezónu a naplánovat si letošní výlety na dvou kolech. Jak připravit motorku před vyjetím? A jak se zabalit na delší cestu do zahraničí? O tom a dalších zajímavých tématech si povídali hosté podcastu – Vojtěch Lavický, autor knihy Na motorce kolem světa, a Florián Kretschmer, vedoucí obsahu Skupiny Srovnejto.

28 minut | Více o epizodě
Bezpečné cestování s dětmi

Ať už autem, vlakem nebo letadlem, cestování s dětmi má svá specifika a vyžaduje pečlivou přípravu. Při cestování s dětmi myslete především na bezpečnost. O tom, jak se na cesty s dětmi připravit, si povídali hosté podcastu Pepa Vrtal, moderátor Autosalonu a pořadu Fotr na tripu, a Veronika Vošická Buráňová, krajská koordinátorka BESIPu.

32 minut | Více o epizodě
Nepříjemnosti na cestách

Každý řidič je rád, když kilometry v autě ubíhají pohodově, bez problémů a zádrhelů. Všichni ale víme, že realita je někdy dost jiná. Proto jsme se v šestém díle podcastu Nepodceňto zaměřili na různé nepříjemnosti, které nás na silnicích mohou potkat, a na to, jak se s nimi správně vypořádat. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na celou řadu užitečných rad a tipů! 

24 minut | Více o epizodě
Když se potká auto s kolem!

V pátém díle podcastu Nepodceňto jsme se podívali na vztah cyklistů a motoristů na našich silnicích. Seznámili jsme se s iniciativou Ukaž respekt, dříve známou jako 1,5 metru, kterou nám představil jeden z jejích zakladatelů - profesionální cyklista Roman Kreuziger. A taky jsme se zaměřili na různé dopravní situace a nesnáze s krajskou koordinátorkou BESIPu pro kraj Vysočina s Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou. To vše pod vedením skvělé moderátorky Terezy Tobiášové.

30 minut | Více o epizodě
Jak na koupi ojetiny

Za poslední dva roky se trh s ojetými auty zásadně změnil. Cena i obliba ojetin roste, protože není dostatek nových aut. Co ale zůstává stejné? Zásady, jak si ojeté auto vybrat a prověřit, abyste se nespálili. Obchodní ředitel společnosti Carvago Zbyněk Müller a moderátor Martin Müller vám poradí, kde ojetý vůz koupit nebo jak si prodejce proklepnout.

32 minut | Více o epizodě
První pomoc při autonehodě

Při dopravní nehodě může na rychlé první pomoci záviset přežití zraněných. Jak popisují v podcastu mluvčí záchranné služby v Praze Jana Poštová a záchranář Martin Charvát, operátoři ze záchranky dávají po telefonu přesné pokyny, jak postupovat, než přijede sanitka, takže se není čeho bát. První pomoc tak zvládne opravdu každý. Dále se v podcastu dozvíte, jak zajistit bezpečnost na místě nehody, jaké nejčastější mýty panují o první pomoci nebo proč pokračovat v resuscitaci, i když se zraněný neprobouzí.

33 minut | Více o epizodě
Agresivita za volantem

Troubení, problikávání, vybržďování – s agresivitou za volantem se již setkal nejspíš každý z nás. Z čeho agresivita při řízení pramení? Jak se vypořádat s ostatními agresivními řidiči? A čím uklidnit sám sebe, když cítíte, že se vás zmocňuje vztek? O tom si v podcastu povídá moderátorka Tereza Tobiášová s Michalem Walterem, dopravním psychologem, a Jakubem Rejlekem, novinářem a automobilovým a rallye závodníkem.

30 minut | Více o epizodě