Plynové spotřebiče jsou komfortní, protože jejich palivo automaticky přitéká podzemními trubkami. Otázka však zní, jakou cenu zaplatíte za zemní plyn. V České republice funguje volný plynárenský trh, na kterém působí desítky různých dodavatelů. Všichni prodávají stejnou komoditu. Ale někteří jsou levní, zatímco jiní svým zákazníkům účtují až pětkrát vyšší ceny! Podle zákona máte právo na takového dodavatele, jakého si vyberete.
Kdy nastává vhodný čas na změnu
Využijte současné slevy, abyste na zemním plynu v nadcházejících měsících a letech ušetřili. Možná zlevňuje taky váš stávající dodavatel, ale na trhu pravděpodobně najdete lepší nabídky. Chopte se nejlepší příležitosti! Dodavatele zemního plynu změníte nejsnadněji v následujících situacích:
- 1
Když máte se svým současným dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, jejíž výpovědní doba podle zákona trvá maximálně 3 celé kalendářní měsíce.
- 2
Když váš dodavatel zdražuje nebo mění smluvní podmínky.
- 3
Když končí smlouva, kterou jste se svým dodavatelem uzavřeli na dobu určitou.
- 4
Když zaniká vaše vlastnické či užívací právo k odběrnému místu (například prodáváte byt, nebo jako nájemník dostanete výpověď od pronajímatele apod.).
Co potřebujete k výběru výhodného dodavatele
Nejjednodušší bude, když nám pošlete své poslední vyúčtování za zemní plyn. Obratem zjistíme, jaké máte možnosti, a představíme vám nejvhodnější alternativy. Samozřejmě vám necháme dostatečný čas, abyste se poklidně a svobodně rozhodli, kterou nabídku přijmete, nebo nepřijmete. Co potřebujete, když hledáte nejvýhodnějšího dodavatele samostatně?
Odhad, kolik spotřebujete zemního plynu, nebo na jaké účely ho chcete.
Nezávislou kalkulačku, která vám srovná ceny a smluvní podmínky.
Když končí smlouva, kterou jste se svým dodavatelem uzavřeli na dobu určitou.
Dostatečný čas, abyste prostudovali, zhodnotili a uzavřeli novou smlouvu.
Pokud odcházíte od svého starého dodavatele, dodržte výpovědní lhůtu.
Jak změnit dodavatele plynu
Srovnáme vám smluvní podmínky
Primárně hledejte dodavatele, který vám nabídne zemní plyn za nízkou cenu. Peníze představují základní kritérium, nicméně existují taky jiná lákadla, takže na trhu objevíte řadu atraktivních nabídek. Mezi nejlevnějšími dodavateli vybírejte podle dalších důležitých aspektů, jako jsou obchodní podmínky, zákaznický servis nebo reference. Rádi vám poradíme, ale nejdříve se zeptáme na vaše priority. Jde zejména o následující otázky:
Chcete flexibilní, nebo pevnou cenu?
Některé ceníky jsou navázané na velkoobchodní burzu, a proto denně zlevňují či zdražují. V takovém případě předem nevíte, kolik zaplatíte. Naproti tomu standardní ceníky obsahují pevnou cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu (kWh) nebo megawatthodinu (MWh) zemního plynu, takže na základě svojí spotřeby lezce spočítáte, jaké dostanete vyúčtování.
Preferujete svobodu, nebo jistotu?
Jestli věříte, že zemní plyn v nadcházejících měsících zlevní, uzavřete smlouvu na dobu neurčitou. Jakmile dostanete lepší nabídku, po krátké výpovědní lhůtě změníte svého dodavatele. Pokud naopak očekáváte, že přijde další plynová krize, využijte výhodnou cenovou fixaci. Zemní plyn vám po určitou dobu nezdraží, ale mezitím nesmíte přejít k jinému dodavateli. Jestliže dlouhodobou smlouvu zavčas nevypovíte, automaticky se prodlouží.
Co říkáte na další smluvní podmínky?
Mnozí dodavatelé jsou trpěliví, tolerantní a féroví. Ale někteří obchodníci nečekaně zvyšují zálohy. Nebo stanovují krátké reklamační lhůty pro případ, že ve vyúčtování najdete chybu. Nevracejí přeplatky. A hrozí vysokými pokutami, pokud pozdě zaplatíte zálohu nebo přejdete k jinému dodavateli dříve, než skončí výpovědní lhůta… Proto nepodepisujte obchodní podmínky, se kterými nesouhlasíte!
Komunikujete raději osobně, telefonicky, nebo online?
Málokterý obchodník má kamennou pobočku v každém kraji. Někteří dodavatelé nereagují na e-maily a nezvedají telefon. Jiní jsou pružnější a provozují internetové zákaznické portály, kde lehce zkontrolujete svoji smlouvu, požádáte o jiný ceník nebo upravíte výši svých záloh. Vyzkoušejte, zda váš potenciální budoucí dodavatel komunikuje způsobem, který vám vyhovuje.
Hledáte ověřenou značku, nebo vám nevadí riziko?
Dobrou volbou jsou firmy, které mají spokojené zákazníky. Takže se zeptejte svých přátel, příbuzných a kolegů, od koho odebírají zemní plyn a zda svého dodavatele doporučují. A buďte obezřetní vůči neznámým firmám, které vznikly teprve nedávno, nemají žádné reference a lákají na podezřele nízké ceny.
Kolik stojí nejlevnější dodavatel plynu
Na českém plynárenském trhu vidíme, že spotřebitelé preferují silné značky. Největším dodavatelem je maďarská státní společnost innogy, která zásobuje asi 40 % tuzemských odběrných míst. Když přičteme ČEZ, Pražskou plynárenskou, E.ON a MND, dohromady vyjde více než 88 % celého trhu. Ale o titul nejlevnějšího dodavatele bojují taky menší obchodníci, přičemž mezi ceníky jsou v extrémních případech propastné rozdíly.
Spotřeba zemního plynu | Nejlevnější dodavatel | Nejdražší dodavatel |
---|---|---|
1,89 MWh/rok (vaření) | 4 734 Kč/rok | 23 713 Kč/rok |
7,56 MWh/rok (ohřev vody) | 14 431 Kč/rok | 75 576 Kč/rok |
16 MWh/rok (vytápění) | 28 422 Kč/rok | 152 360 Kč/rok |
V tabulce srovnáváme, kolik stojí zemní plyn na největším distribučním území, do kterého patří celá Česká republika kromě Prahy a jižních Čech. Započítáváme všechny fakturační položky a daně. Při nízké spotřebě hrají důležitou roli fixní měsíční poplatky, zatímco ve vyšších spotřebních pásmech rozhodují spíše ceny samotného zemního plynu. V každém modelovém příkladu proto vychází jiný nejlevnější dodavatel, což dosvědčuje kalkulačka.
Jak vzniká vyúčtování
Přečtěte si smluvní podmínky
„Energošmejdi používají nejrůznější lživé záminky, aby získali váš podpis, například se vydávají za zaměstnance seriózních společností a úřadů,” varuje Radka Vladyková, ředitelka Svazu měst a obcí ČR. Každou nabídku důkladně prověřte.
„Vezměte si čas na rozmyšlenou, veškeré dokumenty si přečtěte a vyptejte se na všechno, čemu nerozumíte.”