Jak vybrat dodavatele plynu

  • Rychlé srovnání 64 dodavatelů plynu

  • Změnou dodavatele můžete výrazně ušetřit

  • Přechod k novému dodavateli s námi zařídíte zcela ZDARMA a z pohodlí Vašeho domova

Plynové spotřebiče jsou komfortní, protože jejich palivo automaticky přitéká podzemními trubkami. Otázka však zní, jakou cenu zaplatíte za zemní plyn. V České republice funguje volný plynárenský trh, na kterém působí desítky různých dodavatelů. Všichni prodávají stejnou komoditu. Ale někteří jsou levní, zatímco jiní svým zákazníkům účtují až pětkrát vyšší ceny! Podle zákona máte právo na takového dodavatele, jakého si vyberete.



Kdy nastává vhodný čas na změnu

Využijte současné slevy, abyste na zemním plynu v nadcházejících měsících a letech ušetřili. Možná zlevňuje taky váš stávající dodavatel, ale na trhu pravděpodobně najdete lepší nabídky. Chopte se nejlepší příležitosti! Dodavatele zemního plynu změníte nejsnadněji v následujících situacích:


  • 1

    Když máte se svým současným dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, jejíž výpovědní doba podle zákona trvá maximálně 3 celé kalendářní měsíce.

  • 2

    Když váš dodavatel zdražuje nebo mění smluvní podmínky.

  • 3

    Když končí smlouva, kterou jste se svým dodavatelem uzavřeli na dobu určitou.

  • 4

    Když zaniká vaše vlastnické či užívací právo k odběrnému místu (například prodáváte byt, nebo jako nájemník dostanete výpověď od pronajímatele apod.).





Co potřebujete k výběru výhodného dodavatele

Nejjednodušší bude, když nám pošlete své poslední vyúčtování za zemní plyn. Obratem zjistíme, jaké máte možnosti, a představíme vám nejvhodnější alternativy. Samozřejmě vám necháme dostatečný čas, abyste se poklidně a svobodně rozhodli, kterou nabídku přijmete, nebo nepřijmete. Co potřebujete, když hledáte nejvýhodnějšího dodavatele samostatně?


Odhad, kolik spotřebujete zemního plynu, nebo na jaké účely ho chcete.


Nezávislou kalkulačku, která vám srovná ceny a smluvní podmínky.


Když končí smlouva, kterou jste se svým dodavatelem uzavřeli na dobu určitou.


Dostatečný čas, abyste prostudovali, zhodnotili a uzavřeli novou smlouvu.

Pokud odcházíte od svého starého dodavatele, dodržte výpovědní lhůtu.

Jak změnit dodavatele plynu

  • Vyzkoušejte nezávislou internetovou kalkulačku, která vás dovede až do cíle! Srovná vám dodavatele zemního plynu, jejich ceny a smluvní podmínky. Spočítá vám potenciální úspory. Klikněte na dodavatele, který vám připadá nejlepší, a nezávazně požádejte o jeho nabídku. Ale nejdříve v kalkulačce specifikujte, co potřebujete. Postupujte následovně:

  • 1

    Otevřete smlouvu, kterou máte uzavřenou se svým současným dodavatelem, a svoje poslední vyúčtování. Připomeňte si, od koho zemní plyn odebíráte, jakou jste měli spotřebu v posledním zúčtovacím období a kolik jste zaplatili.

  • 2

    Pokračujte srovnávací kalkulačkou. Tam vyplňte svoji přesnou nebo orientační spotřebu, domovský region a kontakt. Kalkulačka vám okamžitě srovná, jaké ceny byste zaplatili, kdybyste zemní plyn odebírali od jiných dodavatelů. Uvidíte svoje potenciální úspory a smluvní podmínky. Vyberte alternativu, která vám připadá nejlepší, a klikněte na nezávaznou poptávku.

  • 3

    Následně vám do e-mailové schránky pošleme novou smlouvu a plnou moc, kterou potřebujeme, abychom za vás vyřídili zbylé formality. Zvláště první dokument pečlivě prostudujte, ať víte, zda vám vyhovuje! Jakmile nám podepíšete smlouvu a plnou moc, máte vystaráno. Až skončí vaše řádná výpovědní lhůta, přejdete ke svému novému dodavateli.



Srovnáme vám smluvní podmínky

Primárně hledejte dodavatele, který vám nabídne zemní plyn za nízkou cenu. Peníze představují základní kritérium, nicméně existují taky jiná lákadla, takže na trhu objevíte řadu atraktivních nabídek. Mezi nejlevnějšími dodavateli vybírejte podle dalších důležitých aspektů, jako jsou obchodní podmínky, zákaznický servis nebo reference. Rádi vám poradíme, ale nejdříve se zeptáme na vaše priority. Jde zejména o následující otázky:

1

Chcete flexibilní, nebo pevnou cenu?

Některé ceníky jsou navázané na velkoobchodní burzu, a proto denně zlevňují či zdražují. V takovém případě předem nevíte, kolik zaplatíte. Naproti tomu standardní ceníky obsahují pevnou cenu za každou spotřebovanou kilowatthodinu (kWh) nebo megawatthodinu (MWh) zemního plynu, takže na základě svojí spotřeby lezce spočítáte, jaké dostanete vyúčtování.

2

Preferujete svobodu, nebo jistotu?

Jestli věříte, že zemní plyn v nadcházejících měsících zlevní, uzavřete smlouvu na dobu neurčitou. Jakmile dostanete lepší nabídku, po krátké výpovědní lhůtě změníte svého dodavatele. Pokud naopak očekáváte, že přijde další plynová krize, využijte výhodnou cenovou fixaci. Zemní plyn vám po určitou dobu nezdraží, ale mezitím nesmíte přejít k jinému dodavateli. Jestliže dlouhodobou smlouvu zavčas nevypovíte, automaticky se prodlouží.

3

Co říkáte na další smluvní podmínky?

Mnozí dodavatelé jsou trpěliví, tolerantní a féroví. Ale někteří obchodníci nečekaně zvyšují zálohy. Nebo stanovují krátké reklamační lhůty pro případ, že ve vyúčtování najdete chybu. Nevracejí přeplatky. A hrozí vysokými pokutami, pokud pozdě zaplatíte zálohu nebo přejdete k jinému dodavateli dříve, než skončí výpovědní lhůta… Proto nepodepisujte obchodní podmínky, se kterými nesouhlasíte!

4

Komunikujete raději osobně, telefonicky, nebo online?

Málokterý obchodník má kamennou pobočku v každém kraji. Někteří dodavatelé nereagují na e-maily a nezvedají telefon. Jiní jsou pružnější a provozují internetové zákaznické portály, kde lehce zkontrolujete svoji smlouvu, požádáte o jiný ceník nebo upravíte výši svých záloh. Vyzkoušejte, zda váš potenciální budoucí dodavatel komunikuje způsobem, který vám vyhovuje.

5

Hledáte ověřenou značku, nebo vám nevadí riziko?

Dobrou volbou jsou firmy, které mají spokojené zákazníky. Takže se zeptejte svých přátel, příbuzných a kolegů, od koho odebírají zemní plyn a zda svého dodavatele doporučují. A buďte obezřetní vůči neznámým firmám, které vznikly teprve nedávno, nemají žádné reference a lákají na podezřele nízké ceny.



Kolik stojí nejlevnější dodavatel plynu

Na českém plynárenském trhu vidíme, že spotřebitelé preferují silné značky. Největším dodavatelem je maďarská státní společnost innogy, která zásobuje asi 40 % tuzemských odběrných míst. Když přičteme ČEZ, Pražskou plynárenskou, E.ON a MND, dohromady vyjde více než 88 % celého trhu. Ale o titul nejlevnějšího dodavatele bojují taky menší obchodníci, přičemž mezi ceníky jsou v extrémních případech propastné rozdíly.

Spotřeba zemního plynuNejlevnější dodavatelNejdražší dodavatel

1,89 MWh/rok (vaření)

4 734 Kč/rok

23 713 Kč/rok

7,56 MWh/rok (ohřev vody)

14 431 Kč/rok

75 576 Kč/rok

16 MWh/rok (vytápění)

28 422 Kč/rok

152 360 Kč/rok



V tabulce srovnáváme, kolik stojí zemní plyn na největším distribučním území, do kterého patří celá Česká republika kromě Prahy a jižních Čech. Započítáváme všechny fakturační položky a daně. Při nízké spotřebě hrají důležitou roli fixní měsíční poplatky, zatímco ve vyšších spotřebních pásmech rozhodují spíše ceny samotného zemního plynu. V každém modelovém příkladu proto vychází jiný nejlevnější dodavatel, což dosvědčuje kalkulačka.



Jak vzniká vyúčtování

  • Dodavatelé vám nabízejí různé ceníky, ale všichni podléhají stejným zákonům a účetním pravidlům. Spotřebovaný zemní plyn účtují v energetických jednotkách, přesněji řečeno v kilowatthodinách (kWh) nebo tisícinásobných megawatthodinách (MWh). Navíc chtějí fixní poplatek za každý uplynulý měsíc. A celou fakturační sumu navyšují ještě o daň z přidané hodnoty (DPH).

    Všichni dodavatelé po svých zákaznících požadují, aby platili pravidelné měsíční zálohy. Na konci zúčtovacího období, které trvá maximálně 14 kalendářních měsíců, dostanete souhrnné vyúčtování. Pokud bude součet zálohových plateb nižší než celkové cena, uhradíte zbylý nedoplatek. Jestli budou zálohy v součtu vyšší než finální účet, získáte nárok na svůj přeplatek.

Přečtěte si smluvní podmínky

  • Dodavatele můžete změnit sami nebo přes prostředníka, ale buďte obezřetní, ať nenaletíte podvodníkům. Energetický regulační úřad varuje, že takzvaní energošmejdi loví svoje potenciální oběti všude. Obcházejí domy, byty, ulice nebo restaurace. Nabídnou vám slevu, nedají vám čas na rozmyšlenou a chtějí, abyste ihned podepsali novou smlouvu. Přitom prodávají drahý plyn a za svoje nevyžádané služby požadují několikatisícové poplatky.




Energošmejdi používají nejrůznější lživé záminky, aby získali váš podpis, například se vydávají za zaměstnance seriózních společností a úřadů,” varuje Radka Vladyková, ředitelka Svazu měst a obcí ČR. Každou nabídku důkladně prověřte.


„Vezměte si čas na rozmyšlenou, veškeré dokumenty si přečtěte a vyptejte se na všechno, čemu nerozumíte.”

Markéta Zemanová členka Rady ERÚ



Nejčastější dotazy

Jaká je aktuální cena plynu?

Jak zjistit svého dodavatele plynu?

Jak dlouho trvá přechod k jinému dodavateli plynu?

Kde ČR nakupuje plyn?

Kdo má nejlevnější plyn?

Jak často lze změnit dodavatele plynu?

Srovnaný magazín

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?