Přepis energií vyžaduje obě strany

Ještě než se pustíte do přepisu plynu při stěhování na novou adresu, měli byste kontaktovat stávajícího nájemníka nebo majitele nemovitosti. Pro přepis plynu na nového odběratele je potřeba nejdříve vypovědět původní smlouvu.


To může bývalý zákazník udělat sám, nebo vám poskytnout plnou moc pro vámi vybraného dodavatele. Většina dodavatelů nabízí možnost vypořádání smlouvy s původním dodavatelem právě na základě plné moci. To má výhodu také v tom, že uzavření nové smlouvy a vypovězení té staré proběhne zároveň. Budete tak chráněni před rizikem přerušení dodávek plynu.

Náš tip

Není-li předchozí nájemník k zastižení, existuje možnost vyřídit přepis plynu i bez něj. V tom případě musíte vyplnit čestné prohlášení, že nemůžete zařídit ukončení původní smlouvy, například z důvodu neznámého bydliště původního zákazníka.

Jak probíhá přepis energií při stěhování?

1

Připravte si potřebné dokumenty

 • Každý dodavatel vyžaduje odlišné dokumenty a postupy. Obvykle budete potřebovat poslední fakturu za energie na odběrném místě – z té vyčtete nejen jednoznačnou identifikaci odběrného místa, ale také stávajícího zákazníka.

 • S ním byste si měli rovněž odsouhlasit stav plynoměru. Předejdete tak budoucím nedorozuměním při konečném vyúčtování.

 • Dále si připravte své kontaktní údaje a doklad o vašem vztahu k odběrnému místu – například nájemní nebo kupní smlouvu.

2

Odhlášení a přihlášení odběrného místa

 • Máte-li tyto dokumenty připravené, můžete se pustit do samotného přepisu energií. Vy jako nový zákazník musíte uzavřít novou smlouvu s vybraným dodavatelem.

 • Naopak původní zákazník se musí od odběru plynu odhlásit. To může udělat přímo, nebo prostřednictvím plné moci.

 • Vyplněné a podepsané dokumenty doneste na pobočku dodavatele, nebo pošlete poštou. U některých dodavatelů je možnost podat žádost o přepis plynu také online.

 • Až bude vše vyřízeno, obdržíte předpis nových záloh.

 • Bývalý nájemník dostane konečné vyúčtování. Připravte se, že přepis plynu bude trvat přibližně jeden měsíc.

3

Proces krok za krokem

 • Pojďme si ještě jednou zopakovat celý postup krok za krokem tak, jak obvykle probíhá:

  • nový zákazník si vybere dodavatele plynu a podá u něj žádost o přepis, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

  • nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,

  • po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,

  • stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování, nový zákazník dostane uvítací dopis s předpisem záloh.

Na co si dát pozor při přepisu plynu?

Přepis energií je poměrně složitý proces, který ještě komplikuje to, že každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty a používá jiné postupy. Zatímco jeden vám bez problému na základě plné moci zařídí přepis plynu, druhý nechá všechno na vašich bedrech. Při nesprávném vyplnění dokumentů se může stát, že se najednou ocitnete bez plynu, nebo vám dokonce hrozí sankce.


Tip

Stěhujete se a čeká vás přepis energií? Přečtěte si náš článek Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat? a zjistěte, jak předejít možným problémům.

Pomoc s přepisem plynu

Nechte přepis plynu při stěhování raději na nás. Celým procesem vás provedeme a dáme pozor na to, abyste měli vše správně vyplněné. Navíc ještě můžete ušetřit. Díky naší online kalkulačce si snadno najdete nejvýhodnějšího dodavatele. Pak už jen ve srovnávači zaškrtnete, o jakého dodavatele máte zájem, a my si vezmeme přepis na starost. S námi zařídíte přepis plynu bez nutnosti chodit na pobočku dodavatele.

Poraďte mi s přepisem plynuSrovnaný magazín

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.