Změna bydliště s sebou často nese nutnost přepisu plynu. Jedná se v podstatě o přepis odběrného místa na nového zákazníka. Tento postup využijete, pokud:

Chci přepis plynu

Při přepisu plynu se můžete rozhodnout, zda chcete zůstat u stejného dodavatele zemního plynu, jako měl předchozí nájemník, nebo si raději vyberete nového, který pro vás bude výhodnější.

Přepis energií vyžaduje obě strany

Ještě než se pustíte do přepisu plynu při stěhování na novou adresu, měli byste kontaktovat stávajícího nájemníka nebo majitele nemovitosti. Pro přepis plynu na nového odběratele je potřeba nejdříve vypovědět původní smlouvu.

To může bývalý zákazník udělat sám, nebo vám poskytnout plnou moc pro vámi vybraného dodavatele. Většina dodavatelů nabízí možnost vypořádání smlouvy s původním dodavatelem právě na základě plné moci. To má výhodu také v tom, že uzavření nové smlouvy a vypovězení té staré proběhne zároveň. Budete tak chráněni před rizikem přerušení dodávek plynu.

Není-li předchozí nájemník k zastižení, existuje možnost vyřídit přepis plynu i bez něj. V tom případě musíte vyplnit čestné prohlášení, že nemůžete zařídit ukončení původní smlouvy, například z důvodu neznámého bydliště původního zákazníka.

Chci přepis plynu

Jak probíhá přepis energií při stěhování?

Nejprve si vyberte svého nového dodavatele. Mějte na paměti, že i když zůstanete u stejného dodavatele, jako měl předchozí nájemník, vždy uzavíráte smlouvu novou. Přepis odběrného místa při stěhování je tak skvělou příležitostí, jak si zařídit výhodnější dodávky zemního plynu.

Připravte si potřebné dokumenty

Každý dodavatel vyžaduje odlišné dokumenty a postupy. Obvykle budete potřebovat poslední fakturu za energie na odběrném místě – z té vyčtete nejen jednoznačnou identifikaci odběrného místa, ale také stávajícího zákazníka. S ním byste si měli rovněž odsouhlasit stav plynoměru. Předejdete tak budoucím nedorozuměním při konečném vyúčtování.

Dále si připravte své kontaktní údaje a doklad o vašem vztahu k odběrnému místu – například nájemní nebo kupní smlouvu.

Odhlášení a přihlášení odběrného místa

Máte-li tyto dokumenty připravené, můžete se pustit do samotného přepisu energií. Vy jako nový zákazník musíte uzavřít novou smlouvu s vybraným dodavatelem. Naopak původní zákazník se musí od odběru plynu odhlásit. To může udělat přímo, nebo prostřednictvím plné moci.

Vyplněné a podepsané dokumenty doneste na pobočku dodavatele, nebo pošlete poštou. U některých dodavatelů je možnost podat žádost o přepis plynu také online. Až bude vše vyřízeno, obdržíte předpis nových záloh. Bývalý nájemník dostane konečné vyúčtování. Připravte se, že přepis plynu bude trvat přibližně jeden měsíc.

Proces krok za krokem

Pojďme si ještě jednou zopakovat celý postup krok za krokem tak, jak obvykle probíhá:

  • nový zákazník si vybere dodavatele plynu a podá u něj žádost o přepis, stávající zákazník podá žádost o ukončení smlouvy (resp. udělí plnou moc k ukončení smlouvy),

  • nový zákazník obdrží od dodavatele návrh smlouvy,

  • po podpisu nové smlouvy dodavatel ukončí původní smlouvu a vyřídí ostatní záležitosti se stávajícím dodavatelem,

  • stávající zákazník obdrží konečné vyúčtování, nový zákazník dostane uvítací dopis s předpisem záloh.

Chci přepis plynu

Na co si dát pozor při přepisu plynu?

Přepis energií je poměrně složitý proces, který ještě komplikuje to, že každý dodavatel vyžaduje jiné dokumenty a používá jiné postupy. Zatímco jeden vám bez problému na základě plné moci zařídí přepis plynu, druhý nechá všechno na vašich bedrech. Při nesprávném vyplnění dokumentů se může stát, že se najednou ocitnete bez plynu, nebo vám dokonce hrozí sankce.

TIP

Přečtěte si: Přepis energií: Jaké komplikace mohou nastat?

Pomoc s přepisem plynu

Nechte přepis plynu při stěhování raději na nás. Celým procesem vás provedeme a dáme pozor na to, abyste měli vše správně vyplněné. Navíc ještě můžete ušetřit. Díky naší online kalkulačce si snadno najdete nejvýhodnějšího dodavatele. Pak už jen ve srovnávači zaškrtnete, o jakého dodavatele máte zájem, a my si vezmeme přepis na starost. S námi zařídíte přepis plynu bez nutnosti chodit na pobočku dodavatele.

Chci přepis plynu
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).