Starší muž studuje fakturu za energie

Změna ve vyhlášce o vyúčtování energií – datum ukončení smlouvy bude na faktuře

Podepsali jste smlouvu na dobu určitou a nyní těžce hledáte datum, kdy vaše smlouva končí? Od nového roku by vám tyto starosti měly odpadnout. ERÚ vydal vyhlášku, podle které musí dodavatelé uvádět datum ukončení smlouvy do ročního vyúčtování. Některé strasti spotřebitelů tento krok ale nejspíš nevyřeší.

Zjistit datum ukončení smlouvy nemusí být snadné

Přestože to může znít neuvěřitelně, řada odběratelů energie má skutečně problém zjistit datum ukončení své smlouvy. Potíže nastávají u smluv na dobu určitou. Ty jsou v případě, že je zapomenete ukončit, automaticky prodlužovány. Dodavatelům tak rozhodně nevadí, když smlouvu v předepsané lhůtě vypovědět nestihnete – znamená to, že u nich buď dále zůstanete, nebo zaplatíte nemalé penále za předčasné vypovězení smlouvy.

Místo konkrétního data ukončení smlouvy proto dodavatelé často u smluv na dobu určitou uvádí nejrůznější lhůty. Ty specifikují, jaké kroky musíte podniknout, aby byla smlouva opravdu ukončena. Netřeba dodávat, že vyznat se v těchto lhůtách není vždy jednoduché. Pokud jste navíc smlouvu uzavřeli například po telefonu, nemusíte mít k dispozici ani papírový výtisk.

Vyhláška platí od 1. ledna 2022

Tyto nástrahy by měly brzy skončit. Energetický regulační úřad (ERÚ) v průběhu června vydal novou vyhlášku o vyučování. Ta mimo jiné požaduje, aby se datum ukončení smlouvy od nového roku objevovalo na faktuře za energie.

„ERÚ o uvedení data ukončení smlouvy ve vyúčtování usiloval několik let. Nejdříve jsme apelovali na samoregulaci, ale vyslyšela nás naprostá menšina z dodavatelů. I největší z nich trvali na tom, že ač by šlo o správný krok, přistoupí k němu až ve chvíli, kdy bude povinný pro všechny. Stalo se, od ledna musí datum ukončení smlouvy díky naší vyhlášce doplnit do vyúčtování každý dodavatel energií," vysvětluje v tiskové zprávě Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Vyhláška dále konkretizuje, kdy má dodavatel vyúčtování zaslat. Podle Trávníčka se úřad setkal i s případy, ve kterých odběratel neobdržel vyúčtování za celé čtyři roky. Tomu měly zabraňovat již platné rámcové podmínky, nicméně někteří dodavatelé využívali nejasného znění pravidel. Nyní je jednoznačně stanoveno, že dodavatel musí vyúčtování zaslat každý rok.

Pomůže rovněž novela energetického zákona

Energetický regulační úřad plánuje v úpravě dokladu o vyúčtování pokračovat. Na podzim by měl zahájit přípravné práce, které povedou ke zjednodušení dokumentu. Vyžadují to evropské směrnice i spotřebitelé, kteří chtějí přehlednější a srozumitelnější vyúčtování.

Postavení spotřebitelů vylepší také novela energetického zákona. Ta již prochází legislativním procesem a Poslanecká sněmovna by o ní měla hlasovat ještě během stávajícího volebního období. Novela má například v plánu upravit automatické prodlužování smluv nebo omezit lhůtu, na kterou lze uzavřít smlouvu na dobu určitou. Jak nová vyhláška ERÚ, tak novela energetického zákona cílí na tzv. energetické šmejdy a dávají větší pravomoce spotřebitelům.

Některé problémy vyhláška neřeší

Přestože jsou vyhláška a novela vnímány především pozitivně, najdou se i hlasy, které je označují jako nedostatečné. Vyhláška totiž stanovuje dodavatelům povinnost uvádět termín ukončení smlouvy na vyúčtování pouze u spotřebitelů, tedy fyzických osob nepodnikajících.

„Pokud jste podnikatel, starosta obce, zřizovatel školy či živnostník, dozvíte se od svého dodavatele stále jen lhůtu, ve které můžete od smlouvy odstoupit. A právě v tom je ten největší problém, protože dodavatelé tyto lhůty stanovují různě a neplatí zde žádná pevná pravidla,“ popisuje Ondřej Doležal, jednatel dodavatelské společnosti SforP pro server iProsperita.cz.

Doležal se navíc domnívá, že vyhláška potíže nevyřeší ani u fyzických osob nepodnikajících. „Vyúčtování totiž většinou chodí jen jednou ročně, a pokud podepíšete dodatek ke smlouvě nebo souhlasíte se snížením ceny, tak se termín ukončení smlouvy změní. Datum na vyúčtování tak bude starý údaj, který vás před sankcí a problematickým chováním i renomovaných dodavatelů neochrání,“ vysvětluje Doležal.

Starší pár si prohlíží vyúčtování energií

Upravit novelu může ještě Senát

Doležal také upozorňuje, že plánovaná novela energetického zákona povinnost sdělovat termín ukončení smlouvy zatím neobsahuje. Tento fakt podle něj energetickým šmejdům jednoznačně nahrává. Stále však může dojít k potřebným úpravám. „S týmem předsedy Senátu Milošem Vystrčilem jsme již začali pracovat na důležitých připomínkách, takže pokud se nepodaří upravit novelu ještě ve Sněmovně, bude se problematickými místy zabývat Senát,“ dodává Doležal.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.