Starší muž studuje fakturu za energie

Změna ve vyhlášce o vyúčtování energií – datum ukončení smlouvy bude na faktuře

Podepsali jste smlouvu na dobu určitou a nyní těžce hledáte datum, kdy vaše smlouva končí? Od nového roku by vám tyto starosti měly odpadnout. ERÚ vydal vyhlášku, podle které musí dodavatelé uvádět datum ukončení smlouvy do ročního vyúčtování. Některé strasti spotřebitelů tento krok ale nejspíš nevyřeší.

Zjistit datum ukončení smlouvy nemusí být snadné

Přestože to může znít neuvěřitelně, řada odběratelů energie má skutečně problém zjistit datum ukončení své smlouvy. Potíže nastávají u smluv na dobu určitou. Ty jsou v případě, že je zapomenete ukončit, automaticky prodlužovány. Dodavatelům tak rozhodně nevadí, když smlouvu v předepsané lhůtě vypovědět nestihnete – znamená to, že u nich buď dále zůstanete, nebo zaplatíte nemalé penále za předčasné vypovězení smlouvy.

Místo konkrétního data ukončení smlouvy proto dodavatelé často u smluv na dobu určitou uvádí nejrůznější lhůty. Ty specifikují, jaké kroky musíte podniknout, aby byla smlouva opravdu ukončena. Netřeba dodávat, že vyznat se v těchto lhůtách není vždy jednoduché. Pokud jste navíc smlouvu uzavřeli například po telefonu, nemusíte mít k dispozici ani papírový výtisk.

Vyhláška platí od 1. ledna 2022

Tyto nástrahy by měly brzy skončit. Energetický regulační úřad (ERÚ) v průběhu června vydal novou vyhlášku o vyučování. Ta mimo jiné požaduje, aby se datum ukončení smlouvy od nového roku objevovalo na faktuře za energie.

„ERÚ o uvedení data ukončení smlouvy ve vyúčtování usiloval několik let. Nejdříve jsme apelovali na samoregulaci, ale vyslyšela nás naprostá menšina z dodavatelů. I největší z nich trvali na tom, že ač by šlo o správný krok, přistoupí k němu až ve chvíli, kdy bude povinný pro všechny. Stalo se, od ledna musí datum ukončení smlouvy díky naší vyhlášce doplnit do vyúčtování každý dodavatel energií," vysvětluje v tiskové zprávě Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Vyhláška dále konkretizuje, kdy má dodavatel vyúčtování zaslat. Podle Trávníčka se úřad setkal i s případy, ve kterých odběratel neobdržel vyúčtování za celé čtyři roky. Tomu měly zabraňovat již platné rámcové podmínky, nicméně někteří dodavatelé využívali nejasného znění pravidel. Nyní je jednoznačně stanoveno, že dodavatel musí vyúčtování zaslat každý rok.

Pomůže rovněž novela energetického zákona

Energetický regulační úřad plánuje v úpravě dokladu o vyúčtování pokračovat. Na podzim by měl zahájit přípravné práce, které povedou ke zjednodušení dokumentu. Vyžadují to evropské směrnice i spotřebitelé, kteří chtějí přehlednější a srozumitelnější vyúčtování.

Postavení spotřebitelů vylepší také novela energetického zákona. Ta již prochází legislativním procesem a Poslanecká sněmovna by o ní měla hlasovat ještě během stávajícího volebního období. Novela má například v plánu upravit automatické prodlužování smluv nebo omezit lhůtu, na kterou lze uzavřít smlouvu na dobu určitou. Jak nová vyhláška ERÚ, tak novela energetického zákona cílí na tzv. energetické šmejdy a dávají větší pravomoce spotřebitelům.

Některé problémy vyhláška neřeší

Přestože jsou vyhláška a novela vnímány především pozitivně, najdou se i hlasy, které je označují jako nedostatečné. Vyhláška totiž stanovuje dodavatelům povinnost uvádět termín ukončení smlouvy na vyúčtování pouze u spotřebitelů, tedy fyzických osob nepodnikajících.

„Pokud jste podnikatel, starosta obce, zřizovatel školy či živnostník, dozvíte se od svého dodavatele stále jen lhůtu, ve které můžete od smlouvy odstoupit. A právě v tom je ten největší problém, protože dodavatelé tyto lhůty stanovují různě a neplatí zde žádná pevná pravidla,“ popisuje Ondřej Doležal, jednatel dodavatelské společnosti SforP pro server iProsperita.cz.

Doležal se navíc domnívá, že vyhláška potíže nevyřeší ani u fyzických osob nepodnikajících. „Vyúčtování totiž většinou chodí jen jednou ročně, a pokud podepíšete dodatek ke smlouvě nebo souhlasíte se snížením ceny, tak se termín ukončení smlouvy změní. Datum na vyúčtování tak bude starý údaj, který vás před sankcí a problematickým chováním i renomovaných dodavatelů neochrání,“ vysvětluje Doležal.

Starší pár si prohlíží vyúčtování energií

Upravit novelu může ještě Senát

Doležal také upozorňuje, že plánovaná novela energetického zákona povinnost sdělovat termín ukončení smlouvy zatím neobsahuje. Tento fakt podle něj energetickým šmejdům jednoznačně nahrává. Stále však může dojít k potřebným úpravám. „S týmem předsedy Senátu Milošem Vystrčilem jsme již začali pracovat na důležitých připomínkách, takže pokud se nepodaří upravit novelu ještě ve Sněmovně, bude se problematickými místy zabývat Senát,“ dodává Doležal.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.