Blog
Energie
konvice plyn

Srovnání cen plynu: Jak můžete ušetřit?

05. července 2020|Jana Březinová|

Cena zemního plynu klesá – nejen z důvodu koronavirové krize. Z poklesu cen by měly profitovat i domácnosti. Bohužel ne všichni dodavatelé promítají snižující se ceny na burze do svých ceníků. Jak vybrat dodavatele, u kterého nebudete za plyn platit víc, než musíte? Udělejte si srovnání cen plynu a ušetřete.

Porovnat ceny plynu

https://zakaznik.srovnejto.cz/energie/kalkulace-plyn/Cena plynu klesá, ale skutečně se zlevňuje?

V posledních měsících cena zemního plynu na velkoobchodní burze poklesla v souvislosti s koronavirovou krizí. Méně se vyrábí, poptávka po plynu klesá a to tlačí jeho cenu dolů. Na cenu plynu mají však vliv i jiné faktory.

Na evropském trhu se zvyšuje množství dováženého zemního plynu – tím roste konkurence a to opět vyvíjí tlak na ceny. Vděčíme za to především zvýšenému dovozu z Ruska přes nový plynovod Nord Stream, jehož kapacita by se v dohledné době měla ještě zdvojnásobit díky druhé části plynovodu, tzv. Nord Stream 2. Zároveň vzrostl dovoz zkapalněného plynu LNG na evropský trh, zejména ze Spojených států. Díky tomu se cena plynu na burze pohybuje na dlouhodobém minimu. To jsou sice pozitivní zprávy, ale projeví se pokles velkoobchodních cen v cenících pro konečné odběratele? Ceny plynu se u jednotlivých dodavatelů mohou výrazně lišit.

Cena plynu se u dodavatelů liší

Proč? Abychom pochopili, jak se tvoří cena plynu pro konečné odběratele a proč se liší, je důležité si vysvětlit, z čeho se cena plynu skládá. První část je regulovaná Energetickým regulačním úřadem a je pro všechny společnosti stejná a neměnná.

Druhá část je ale neregulovaná, neboli tržní – každý dodavatel ji určuje sám a právě tady vznikají rozdíly v cenách pro zákazníky. Z velké části se neregulovaná část odvíjí od cen na burze. Proto záleží na tom, jak umí dodavatel číst vývoj na trhu a jak dobrý je obchodník. Ale do ceny vstupuje samozřejmě i výše jeho marže nebo různé poplatky.

Srovnání cen plynu vám zajistí nejnižší nabídku

Každý dodavatel prodává plyn za odlišnou cenu, jak tedy vybrat toho nejlevnějšího? Pomůže vám s tím srovnání cen plynu, které si uděláte pomocí praktické online kalkulačky. Nemusíte procházet ceníky jednotlivých poskytovatelů a složitě porovnávat jejich ceny. Díky kalkulačce si srovnáte na jeden klik desítky dodavatelů a seřadíte si jejich nabídky od té nejlevnější.

Srovnání cen plynu si můžete udělat buď podle svojí přesné spotřeby, kterou naleznete ve faktuře, nebo orientačně podle toho, k čemu zemní plyn v domácnosti používáte. Jestliže plynem také vytápíte, můžete ušetřit změnou dodavatele až několik tisíc korun ročně.

Porovnání cen plynu si můžete dělat, jak často jen chcete. Nástroj je k dispozici zcela zdarma a ceny plynu jsou v něm vždy aktuální. Navíc můžete těžit ze speciálních a neveřejných nabídek poskytovatelů.

Porovnejte si ceny plynu s indikativními cenami

Vyšel vám ze srovnání cen plynu nejlevnější dodavatel, ale přesto byste si ještě chtěli ověřit, jak je nabídka výhodná? Využijte k tomu tzv. indikativní cenu plynu, kterou zveřejňuje na svých webových stránkách Energetický regulační úřad každé čtvrtletí. Tato cena je pro dodavatele pouze orientační, není závazná, ale vám to dá dobrou představu o tom, kde by se ceny plynu měly pohybovat podle aktuální situace na trhu.

Bohužel ne všichni dodavatelé promítnou snižování velkoobchodních cen plynu do ceníků pro svoje zákazníky. Pokud zjistíte, že za dodávky zemního plynu platíte příliš, nebojte se vyjednat si lepší podmínky, nebo změnit svého dodavatele plynu. Není to nic složitého. Změnu dodavatele snadno vyřídíte i bez návštěvy pobočky, veškeré podrobnosti zjistíte v kalkulačce cen plynu.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).