konvice plyn

Srovnání cen plynu: Jak můžete ušetřit?

5. 7. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Cena zemního plynu klesá – nejen z důvodu koronavirové krize. Z poklesu cen by měly profitovat i domácnosti. Bohužel ne všichni dodavatelé promítají snižující se ceny na burze do svých ceníků. Jak vybrat dodavatele, u kterého nebudete za plyn platit víc, než musíte? Udělejte si srovnání cen plynu a ušetřete.

Cena plynu klesá, ale skutečně se zlevňuje?

V posledních měsících cena zemního plynu na velkoobchodní burze poklesla v souvislosti s koronavirovou krizí. Méně se vyrábí, poptávka po plynu klesá a to tlačí jeho cenu dolů. Na cenu plynu mají však vliv i jiné faktory.

Na evropském trhu se zvyšuje množství dováženého zemního plynu – tím roste konkurence a to opět vyvíjí tlak na ceny. Vděčíme za to především zvýšenému dovozu z Ruska přes nový plynovod Nord Stream, jehož kapacita by se v dohledné době měla ještě zdvojnásobit díky druhé části plynovodu, tzv. Nord Stream 2. Zároveň vzrostl dovoz zkapalněného plynu LNG na evropský trh, zejména ze Spojených států. Díky tomu se cena plynu na burze pohybuje na dlouhodobém minimu. To jsou sice pozitivní zprávy, ale projeví se pokles velkoobchodních cen v cenících pro konečné odběratele? Ceny plynu se u jednotlivých dodavatelů mohou výrazně lišit.

Cena plynu se u dodavatelů liší

Proč? Abychom pochopili, jak se tvoří cena plynu pro konečné odběratele a proč se liší, je důležité si vysvětlit, z čeho se cena plynu skládá. První část je regulovaná Energetickým regulačním úřadem a je pro všechny společnosti stejná a neměnná.

Druhá část je ale neregulovaná, neboli tržní – každý dodavatel ji určuje sám a právě tady vznikají rozdíly v cenách pro zákazníky. Z velké části se neregulovaná část odvíjí od cen na burze. Proto záleží na tom, jak umí dodavatel číst vývoj na trhu a jak dobrý je obchodník. Ale do ceny vstupuje samozřejmě i výše jeho marže nebo různé poplatky.

Srovnání cen plynu vám zajistí nejnižší nabídku

Každý dodavatel prodává plyn za odlišnou cenu, jak tedy vybrat toho nejlevnějšího? Pomůže vám s tím srovnání cen plynu, které si uděláte pomocí praktické online kalkulačky. Nemusíte procházet ceníky jednotlivých poskytovatelů a složitě porovnávat jejich ceny. Díky kalkulačce si srovnáte na jeden klik desítky dodavatelů a seřadíte si jejich nabídky od té nejlevnější.

Srovnání cen plynu si můžete udělat buď podle svojí přesné spotřeby, kterou naleznete ve faktuře, nebo orientačně podle toho, k čemu zemní plyn v domácnosti používáte. Jestliže plynem také vytápíte, můžete ušetřit změnou dodavatele až několik tisíc korun ročně.

Porovnání cen plynu si můžete dělat, jak často jen chcete. Nástroj je k dispozici zcela zdarma a ceny plynu jsou v něm vždy aktuální. Navíc můžete těžit ze speciálních a neveřejných nabídek poskytovatelů.

Porovnejte si ceny plynu s indikativními cenami

Vyšel vám ze srovnání cen plynu nejlevnější dodavatel, ale přesto byste si ještě chtěli ověřit, jak je nabídka výhodná? Využijte k tomu tzv. indikativní cenu plynu, kterou zveřejňuje na svých webových stránkách Energetický regulační úřad každé čtvrtletí. Tato cena je pro dodavatele pouze orientační, není závazná, ale vám to dá dobrou představu o tom, kde by se ceny plynu měly pohybovat podle aktuální situace na trhu.

Bohužel ne všichni dodavatelé promítnou snižování velkoobchodních cen plynu do ceníků pro svoje zákazníky. Pokud zjistíte, že za dodávky zemního plynu platíte příliš, nebojte se vyjednat si lepší podmínky, nebo změnit svého dodavatele plynu. Není to nic složitého. Změnu dodavatele snadno vyřídíte i bez návštěvy pobočky, veškeré podrobnosti zjistíte v kalkulačce cen plynu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Dráty vysokého napětí
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.