Blog
Energie
Vysoké napětí při západu slunce

Jaká bude cena elektřiny za 1 kWh v roce 2021?

20. listopadu 2020|Jana Březinová|

Cena elektřiny na velkoobchodní burze v letošním roce výrazně poklesla. K propadu přispěla zejména první vlna pandemie koronaviru, ale ani po opětovném rozběhnutí ekonomiky se nepřiblížila k hranici 50 eur/MWh. Jak se změny na burze promítly do ceníků dodavatelů a jakou cenu elektřiny můžeme očekávat v roce 2021?

Rok 2020 byl ve znamení snižování cen elektřiny

Blíží se konec roku, a tak se můžeme podívat na vývoj cen elektřiny v širším měřítku –⁠ letošek byl ve znamení snižování cen. Cena elektřiny na burze Power Exchange Central Europe v Praze se ve srovnání se závěrem loňského roku propadla asi o 20 procent.

K největšímu poklesu došlo v polovině března, kdy se do ceny elektřiny naplno promítla koronavirová krize. Na propad cen mělo vliv zejména zpomalení ekonomiky. Spotřeba elektřiny totiž víceméně kopíruje vývoj hrubého domácího produktu. Čím méně je ekonomika výkonná, tím menší je poptávka po elektřině. To vytváří tlak na cenu a elektřina zlevňuje.

V létě se cena elektřiny na pražské burze pohybovala kolem 45 eur/MWh, ale ve spojení s druhou vlnou pandemie jde její cena opět dolů.

Srovnat ceny elektřiny

Jak se k propadu cen elektřiny postavili dodavatelé?

Projevilo se snižování cen elektřiny na burze v cenících dodavatelů? V jisté míře již ano. Ihned mohli ze zlevňování těžit zákazníci, kteří využívají flexibilní produkty, které kopírují vývoj na burze. Větší dodavatelé se zásobují s výrazným předstihem, a tak se pokles velkoobchodních cen odrazí v cenících vždy až se zpožděním. Zlevňování se tak dalo předpokládat až na podzim a u některých dodavatelů jsme se již dočkali.

ČEZ, největší dodavatel elektřiny v ČR, snížil od 1. října cenu elektřiny v průměru o devět procent. Další velký dodavatel, společnost E.ON, přistoupila ke zlevnění tzv. zelené elektřiny. Úspory slibují i další dodavatelé. „Drtivá většina našich zákazníků s odběrem elektřiny u nás má fixní produkty s garancí snížení ceny. Díky tomu jim promítáme pozitivní vývoj v každoročním poklesu cen,“ uvedl mluvčí innogy Pavel Grochál. „Zaměříme-li se na dnes inzerovanou cenu největšího dodavatele, náš zákazník by v rámci dvouletého kontraktu proti tomuto ceníku ušetřil na elektřině za rok 750 korun,“ řekl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Cena elektřiny v roce 2021

Jaký vývoj cen elektřiny můžeme očekávat v roce 2021? Dodavatelé, kteří zatím nepřistoupili ke snižování cen na podzim tohoto roku, k němu nejspíš sáhnou právě s počátkem toho příštího. Zatímco letos se průměrná cena elektřiny za 1 kWh blížila téměř pěti korunám, v příštím roce by mělo být vyúčtování pro domácnosti o něco příjemnější.

Záleží ale také na dalším vývoji. Na jednu stranu mohli dodavatelé nakupovat elektřinu levněji, ale na druhou stranu jim kvůli poklesu poptávky kvůli zpomalení ekonomiky vznikají ztráty z odprodeje elektřiny, kterou měli nakoupenou za vyšší ceny v minulosti. Tato situace hrozí i teď s druhou vlnou pandemie koronaviru.

Snížení ceny elektřiny na burze se do ceníků nepromítne stoprocentně

Kromě výše zmíněné skutečnosti upozorňují analytici také na to, že snižování cen elektřiny na burze se do ceníků nikdy nepromítne stoprocentně. Do hry vstupují další poplatky dodavatelů a jejich cenová politika. Navíc v dlouhodobém výhledu se ceny elektřiny budou spíše zvyšovat. Pokud bychom nebrali v úvahu koronavirovou krizi, bude tlak na růst vyvíjet nárůst cen emisních povolenek a odstavování jaderných elektráren v Německu. Ve tvorbě cen se v budoucnu výrazněji projeví obnovitelné zdroje energie.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).