Technik elektroměr

Jak požádat o připojení elektřiny

13. 4. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

Podání žádosti o připojení elektřiny

Prvním krokem pro připojení elektřiny na pozemek nebo do nemovitosti je podání žádosti u vašeho distributora energie. V České republice fungují tři distributoři na základě distribučního území:


Žádost o připojení elektřiny můžete podat u distributora na pobočce, poštou či online. Do formuláře vyplníte osobní a kontaktní údaje – jméno, adresu, datum narození, u firem název společnosti, IČO a sídlo firmy.

Do žádosti o připojení elektřiny se uvádějí také technické parametry odběrného místa, tedy velikost jističe, počet fází, plánovaný příkon spotřebičů a u nových staveb ještě katastrální mapa s vyznačením zamýšlené stavby. Tyto údaje vyplňte po dohodě s elektrikářem a nezapomeňte zvolit správný typ žádosti – u připojení bytů a rodinných domů se jedná o trvalé připojení.

Podpis smlouvy o připojení elektřiny

Nejpozději do 30 dnů od podání žádosti obdržíte od distributora návrh Smlouvy o připojení. Ten obsahuje nejen návrh technického řešení a podmínky pro připojení odběrného místa, ale také částku, kterou se budete podílet na oprávněných nákladech a mezní termín pro připojení.

Dejte si pozor na to, že návrh smlouvy o připojení elektřiny je platný 30 dnů. Pokud se zněním smlouvy souhlasíte, v této lhůtě smlouvu podepište a odešlete zpět distributorovi. Po uplynutí 30 dnů návrh smlouvy pozbývá platnosti.

Úhrada podílu na oprávněných nákladech

Elektrickou přípojku hradí z většiny distributor, ale jako odběratel se částečně podílíte na nákladech – zejména za připojení jističe. Podíl na oprávněných nákladech, které se pojí s vybudováním elektrické přípojky, stanovuje Energetický regulační úřad. Výše poplatku se odvíjí od hodnoty požadovaného příkonu. U jednofázového jističe zaplatíte za jeden ampér 250 Kč, u třífázového jističe pak 630 Kč. Podívejte se na přibližný výpočet poplatku pro nejpoužívanější typy jističů.

Příklady poplatků podle velikosti nejčastěji používaných jističů

velikost jističevýše poplatku

1×16 A

4 000 Kč

1×20 A

5 000 Kč

1×25 A

6 250 Kč

3×25 A

15 750 Kč


Skutečnou výši poplatku najdete v návrhu Smlouvy o připojení. Částku uhraďte dle pokynů ve smlouvě, která zároveň slouží jako doklad o provedené platbě, žádné faktury se nevystavují.

Příprava odběrného místa

K přípravě odběrného místa budete potřebovat elektrikáře. Ve smlouvě o připojení najdete informace o tom, jaké jsou požadavky na umístění a způsob provedení hlavní domovní skříně a zapojení měřicích souprav. Následně si pozvěte revizního technika, aby práci elektrikáře posvětil. Elektrikáře, technické prostředky pro připojení i revizní zprávy si musíte zajistit na své vlastní náklady.

Bez revizní zprávy se neobejde výběr dodavatele elektřiny ani montáž elektroměru. Pokud si žádáte o některou z výhodnějších distribučních sazeb na topení či ohřev vody, mějte na paměti, že odběrné místo musí splňovat podmínky stanovené ERÚ pro přiznání sazeb.


nabíječky v prodlužovačce

Výběr dodavatele elektřiny

Teprve v okamžiku, kdy budete mít v ruce revizní zprávu, se můžete pustit do výběru dodavatele elektřiny. Na českém trhu působí několik desítek dodavatelů. S volbou toho nejlepšího vám pomůže online srovnání dodavatelů. Navíc díky porovnání cen u různých poskytovatelů můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Jakmile uzavřete smlouvu o dodávkách elektřiny, vámi vybraný dodavatel zažádá u distributora o instalaci elektroměru . Pokud bude vše v pořádku, distributor namontuje elektroměr do 5 pracovních dnů. A to je vše! Jakmile máte nainstalovaný elektroměr, můžete začít odebírat energii a připojení elektřiny je kompletní.

Jak dlouho trvá připojení elektřiny

Termín připojení se v první řadě odvíjí od zákonem stanovených lhůt – na vypořádání žádosti má distributor 30 dní, vám jako odběrateli poté běží 30denní lhůta pro podpis smlouvy. V ní najdete mezní termín pro připojení, který vychází ze situace a požadovaného technického řešení. Pokud se jedná o připojení elektřiny na pozemek, v jehož okolí ještě není distribuční síť, může se termín připojení protáhnout kvůli sjednání věcných břemen. To, jak dlouho trvá připojení elektřiny, ovlivňuje rovněž čas potřebný pro vytvoření projektové dokumentace, získání povolení či kolaudaci přípojky. V méně komplikovaných případech trvá připojení elektřiny asi 6 týdnů.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?