Blog
EnergieDům a domácnost
Dřevostavba

Dřevostavby: Jak vysoké mají náklady na energie?

23. února 2020|Monika Šaríková|

Přestože v České republice je silná tradice zděných domů, své zastánce i místo na trhu si v posledních letech našly také dřevostavby. Hovoří pro ně zejména rychlost výstavby, příznivá cena a ekologický faktor. Jak je na tom dřevostavba s cenou za energie? Podívejte se, jaké náklady na energie vás u dřevostavby čekají.

Proč si pořídit dřevostavbu? Výstavba je rychlejší a levnější

Zatímco v roce 1999 tvořily dřevostavby zhruba 1 % z nově postavených rodinných domů, za rok 2018 činil tento podíl již více než 16 %. Trendy naznačují další nárůst, který by v budoucnu mohl směřovat k podobným hodnotám jako v sousedním Německu, kde dřevostavby tvoří zhruba pětinu realizovaných staveb v rámci rodinných domů.

Co stojí za tak výrazným růstem popularity dřevostaveb? Jedním z hlavních důvodů je cena dřevostavby – ta se u srovnatelných projektů pohybuje o přibližně 10 % níže než u zděných domů.

V čem dřevostavba oproti zděnému domu jednoznačně vyhrává, je doba výstavby. Ta se běžně realizuje v horizontu 3–5 měsíců, v případě použití předem zkonstruovaných velkoplošných panelů může být doba ještě kratší. Stavět lze v průběhu celého roku, i v zimním období. Oproti tomu výstavba zděného domu trvá mnohdy déle než rok, což je dáno především tzv. mokrými pracemi, které vyžadují čas k vyschnutí a vyzrání. V neposlední řadě jsou dřevostavby a jejich vybudování značně ekologičtější.

Porovnat ceny elektřiny

Dřevostavba – cena za energie bývá až o 30 % nižší

Zhruba 70 % spotřeby energie v domácnostech představuje vytápění, zbytek tvoří ohřev teplé vody, osvětlení, spotřebiče a další. V úsporných domech, mezi něž patří i dřevostavby, však spotřeba energie na vytápění nemusí být zdaleka tak vysoká.

Právě náklady na vytápění jsou v průměru o 30 % nižší než u zděných domů. Tento fakt je daný rozdílnou akumulací tepla používaných materiálů. Během vytápění zděného domu se teplo nejprve hromadí v cihlových stěnách a teprve pak i v místnosti. Dřevěná konstrukce teplo hromadí výrazně méně, proto se místnosti ohřejí okamžitě po zatopení. To zajistí rychlejší reakci na aktuální potřeby obyvatel domu bez zbytečné časové prodlevy. Dřevostavby navíc využívají izolaci v prostoru nosných prvků konstrukce. Běžná přízemní dřevostavba tak dosahuje tepelné ztráty pouze kolem 5 kW.

Dřevostavba

Čím dřevostavbu vytápět? Vede elektřina

Většina dřevostaveb se vytápí elektřinou, která se vyplatí právě díky nízké energetické náročnosti domu. Příjemným a úsporným řešením je nízkoteplotní podlahové vytápění, jež můžete doplnit o krbová kamna. Ta pomáhají překlenout přechodná období na jaře a na podzim, kdy se ještě nevyplatí mít dlouhodobě puštěné elektrické topení, nebo si s nimi zajistíte příjemné sálavé teplo v největších mrazech.

Výhody vytápění elektřinou spočívají v nízkých pořizovacích nákladech, rychlé přeměně energie na teplo, dokonalé regulaci a v podstatě nulové údržbě. Navíc díky nízkému tarifu ušetříte na elektřině i pro ostatní spotřebiče v domácnosti.

Náklady na energie v dřevostavbách můžete ještě snížit

Výstavba dřevostavby nemusí být posledním krokem, jak ušetřit na energiích. Věděli jste, že i dřevostavba se dá odizolovat tak, aby dosahovala standardu pasivního domu? Jako vhodný materiál zateplení slouží například korek, přírodní materiál s výbornými tepelnými i zvukově-izolačními vlastnostmi.

Oblíbená je korková drť, jež neobsahuje žádná umělá pojiva – je totiž spojena vlastní mízou. Často využívané jsou při zateplování dřevostavby také korkové desky či korkové role. Hlavní předností korku je univerzální využití. Kromě obvodových zdí umožňuje zateplení stropů, podlah, vnitřních příček, ale poslouží i k jednoduchému utěsnění různých dutin.

Nezapomeňte na nastavení termostatu a správného dodavatele

V účtech za energie se může negativně promítnout zbytečné přetápění objektu. Ideálním řešením je termostat s časovačem, který vám zajistí vytápění ve vámi nastavených hodinách. Správné nastavení termostatu je klíčové pro optimalizaci nákladů na energie v dřevostavbě.

Jednou za čas je také na místě porovnat si ceny energií od vašeho dodavatele s konkurencí. Využijte praktickou kalkulačku cen elektřiny, díky níž během pár minut získáte přehled o cenách u desítek dodavatelů. Změna dodavatele není vůbec složitý proces, vše vyřídíte z pohodlí domova, ale uspořit můžete až 30 % ročně.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).