Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Tranše

Co je to tranše?

Tranše je pojem z finančního trhu, který znamená peněžní sumu poukázanou příjemci. S pojmem tranše je možné se setkat u různých typů finančních smluv, nejčastěji u úvěrů, hypoték, ale také u emise cenných papírů na kapitálový trh, investic i v obchodě se zbožím či službami.

Tranše u hypotečního úvěru

U hypotečního úvěru představuje tranše finanční částku, kterou příjemce hypotéky čerpá. Hypotéku je možné čerpat v jedné tranši, nebo v několika tranších. Postupné čerpání více tranší se využívá například u rekonstrukce nebo výstavby, kdy je hypotéka vyplácena bankou v několika částkách.

Jak si nastavit tranše v hypoteční bance?

Většina bank nabízí čerpání sjednané hypotéky v jedné tranši nebo v několika tranších v rámci 12 měsíců, u rekonstrukce nebo výstavby pak lhůta bývá až 24 měsíců. Během této doby vám banka nabídne omezený počet čerpání - tranší. Zpravidla se jedná o 4-5 tranší zdarma a rozdělení na více menších částek by bylo zpoplatněno. Při porovnání nabídek hypotečních úvěrů proto zvažte, kolik tranší budete potřebovat a zda a případně jak vysoké poplatky se s každým čerpáním pojí.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová