Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

PRIBOR

Co je PRIBOR

PRIBOR je zkratka Prague InterBank Offered Rate a jedná se o odhad úrokové sazby, za níž je referenční banka ochotna jiné bance poskytnout depozitum v rámci mezibankovního trhu. Je součástí skupiny IBORů (InterBank Offered Rates), do níž patří také londýnský LIBOR či EURIBOR v kontinentální Evropě.

Výpočet úrokové sazby PRIBOR

Úroková sazba PRIBOR je definována jako průměrná úroková sazba, za kterou jsou panelové banky ochotny půjčit nezajištěnou likviditu na českém mezibankovním trhu. Výpočet provádí agentura Reuters pro Financial Markets Association of the Czech Republic a to jako průměr z indikativních kotací všech referenčních bank.

Co je referenční banka

Referenční banky jsou banky, které dodávají nezbytná data pro výpočet PRIBORu. Status referenční banky uděluje agentura Financial Markets Association of the Czech Republic po konzultaci s Českou národní bankou (ČNB) a stávajícími referenčními bankami.

V současné době k výpočtu sazby PRIBOR přispívá šest bank:

  • Česká spořitelna, a.s.

  • Československá obchodní banka, a.s.

  • Expobank CZ

  • Komerční banka a.s.

  • Raiffeisenbank, a.s.

  • UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

 

Česká národní banka sazbu PRIBOR nestanovuje, ani negarantuje. ČNB pouze vyhlašuje pravidla pro její výpočet, přičemž metodika a pravidla pro výpočet sazby jsou konzultovány s Českou bankovní asociací. ČNB zveřejňuje aktuální sazbu PRIBOR každý pracovní den na svých webových stránkách vždy po 13:00.

Použití sazby PRIBOR

Úroková sazba PRIBOR se využívá při stanovování úrokových sazeb a výnosů různých finančních produktů  (např. dluhopisy, státní dluhopisy, finanční deriváty, hypotéky, korporátní úvěry a jiné).

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová