Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

P.M.

Co je P.M.

Zkratka p.m. pochází z latinského výrazu per mensem, který v češtině znamená za měsíc nebo měsíčně a označuje výši úrokové sazby u půjčky pouze za jeden měsíc. Jedná se tedy o měsíční úrokovou sazbu.

Důležité tedy je při výběru půjčky neplést si standardní označení p.a. (roční úroková sazba) s měsíční úrokovou sazbou p.m., která by při stejné částce byla za celý rok o hodně vyšší. Je-li u půjčky uvedeno například 3 % p.m., znamená to, že úroky za každý měsíc budou činit 3 % z celkové půjčené částky.

Rozdíl mezi p.a. a p.m.

Rozdíl mezi roční a měsíční úrokovou sazbou je výrazný. Jako příklad si vezměme půjčku ve výši 10 000 Kč:

  • V případě 1 % p.a. za půjčku zaplatíte pouze 100 Kč za celý rok.

  • V případě 1 % p.m. za půjčku zaplatíte každý měsíc 100 Kč, což za celý rok dělá 1 200 Kč (100 Kč x 12 měsíců).

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.