Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Kontokorent

Co je kontokorent

Kontokorent je specifický druh úvěru umožňující bankovními klientovi přečerpat svůj běžný účet a jít tak “do mínusu”. V takovém případě však už nečerpá své peněžní prostředky, ale peněžní prostředky banky.

Jak funguje kontokorent

Kontokorent funguje na principu revolvingového úvěru podobně jako kreditní karty. Rozdíl mezi kreditní kartou a kontokorentem spočívá v tom, že kontokorent je vázaný k debetnímu účtu, zatímco kreditní karta má svůj vlastní účet i platební kartu.

Umožňuje opakované čerpání a splácení finančních prostředků poskytnutých bankou, u níž má klient vedený běžný bankovní účet. To znamená, že když dojdou vlastní finance, může klient dál čerpat peníze ze svého účtu a to až do výše sjednaného kontokorentu.

Výše kontokorentu

O kontokorent může zpravidla klient žádat po určité době, po kterou má v bance vedený běžný bankovní účet. Banka kontokorent totiž poskytuje většinou až v momentě, kdy má na základě pohybů na bankovní účtu představu o finanční situaci nového klienta. Na základě získaných informací mu také nabídne výši kontokorentu.

Kritéria ovlivňují výši kontokorentu:

  • Platební minulost klienta - lze ověřit v registrech dlužníků

  • Aktuální finanční situace - výše příjmů, pravidelné výdaje apod.

Obecně bývá kontokorent odvozován od výše pravidelného příjmu a činí dvojnásobek až trojnásobek průměrného platu klienta.

Výhody a nevýhody kontokorentu

Hlavním výhodou kontokorentu je možnost přečerpat vlastní finanční prostředky, aniž by klient musel řešit půjčku či jiný extra úvěrový produkt. Oproti kreditním kartám bývá u kontokorentu standardní službou bezúročné období. To znamená, že pokud klient čerpané prostředky zaplatí do určité chráněné lhůty, nezaplatí žádný úrok navíc.

Nevýhodou je vyšší úroková sazba mimo bezúročnou dobu. Za užívání kontokorentu si banky rovněž účtují poplatky jako například:

  • měsíční poplatek za vedení účtu,

  • poplatek za přečerpání zůstatku,

  • poplatek za každou transakci provedenou během doby užívání kontokorentu,

  • poplatek za povolení kontokorentu,

  • změnu úvěrového limitu.