Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Konsolidace půjček

Co je konsolidace půjček

Konsolidace půjček znamená sloučení většího množství různých úvěrových produktů do jedné půjčky. Hlavním účelem konsolidace půjček je zjednodušení a zpřehlednění osobních financí společně s finanční úsporou na celkové výši splátek.

Jaké úvěry lze konsolidovat

Konsolidace se netýká pouze spotřebitelských půjček. Do konsolidace lze zahrnout nejen běžné půjčky, ale také kontokorenty, nákupy na splátky a kreditní karty. Jednotlivé úvěrové produkty přitom mohou být poskytnuty od různých poskytovatelů, ať už bankovních, tak i nebankovních.

Kdy se konsolidace vyplatí

Konsolidace se vyplatí tehdy, pokud dlužník splácí více úvěru najednou. Jednoltivé úvěry přitom mají různé podmínky, různé úrokové sazby a data splátek. Sjednocením (konsolidací) dojde ke sjednocení úvěru do jednoho za stejných, zpravidla výhodnějších podmínek. Dlužník díky konsolidaci splácí jednu levnější splátku. Při konsolidaci si lze obvykle podmínky přizpůsobit na míru finanční situace.

Hlavní výhody konsolidace:

  • jedna úroková sazba

  • jedna měsíční splátka

  • nižší poplatky i nižší splátka

  • finanční úspora díky lepším podmínkám

  • větší přehled v osobních financích

  • individuální nastavení parametrů nové půjčky

Jak funguje konsolidace

Zájemce o konsolidaci nejprve zhodnotí, které úvěry si přeje sjednotit. Poté si vybere společnosti, které konsolidaci nabízí, a porovná si jejich nabídky online. Pokud si některou z nabídek vybere, vyplní žádost stejně jako v případě běžné půjčky. Je-li žádost schválena, nový poskytovatel se obvykle postará o veškerou administrativu spojenou s vyplacením původních půjček a jejich převedením pod sebe.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová