Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Vinkulace

Tento pojem může mít hned několik významů, a může být spojený například s vklady peněz, stejně jako s úvěry, nebo také cennými papíry. Nejčastěji je ale pojem vinkulace využíván v oblasti pojišťovnictví. Obecně také můžeme říci, že souvisí s dispozičními právy, které mohou být omezeny. Velmi často zde hraje roli především třetí osoba, která se konkrétních práv může domáhat, zatímco osoba prvotní je má omezena.

Spočítat ceny

Jak je to s vinkulací u pojistek?

Mezi nejznámější patří určitě situace, kdy máme na našem automobilu sjednáno havarijní pojištění a přitom je daný vůz na leasing. To znamená, že vinkulace omezuje naše práva v tom, abychom případné peníze z nehody dostaly my. Dostane je totiž v tomto případě právě ta společnost, které automobil stále patří. A ta ho také nejčastěji dává opravit, tedy jeho opravu konkrétně zajistí. V takovém případě tedy vinkulací rozumíme, že je pojistné plnění zasláno třetí osobě.

Jsou třeba souhlasy

V rámci smluv a konkrétních ujednání je logicky také nutné to, aby byla vinkulace jasně sjednána a aby s tímto souhlasily obě smluvní strany. Dnes to bývá právě jedna z podmínek leasingových společností. A to proto, aby eliminovaly případné problémy s tím, že peníze dostane nepravá osoba, která je nakonec na opravu nevyužije.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.