Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Vinkulace

Tento pojem může mít hned několik významů, a může být spojený například s vklady peněz, stejně jako s úvěry, nebo také cennými papíry. Nejčastěji je ale pojem vinkulace využíván v oblasti pojišťovnictví. Obecně také můžeme říci, že souvisí s dispozičními právy, které mohou být omezeny. Velmi často zde hraje roli především třetí osoba, která se konkrétních práv může domáhat, zatímco osoba prvotní je má omezena.

Jak je to s vinkulací u pojistek?

Mezi nejznámější patří určitě situace, kdy máme na našem automobilu sjednáno havarijní pojištění a přitom je daný vůz na leasing. To znamená, že vinkulace omezuje naše práva v tom, abychom případné peníze z nehody dostaly my. Dostane je totiž v tomto případě právě ta společnost, které automobil stále patří. A ta ho také nejčastěji dává opravit, tedy jeho opravu konkrétně zajistí. V takovém případě tedy vinkulací rozumíme, že je pojistné plnění zasláno třetí osobě.

Jsou třeba souhlasy

V rámci smluv a konkrétních ujednání je logicky také nutné to, aby byla vinkulace jasně sjednána a aby s tímto souhlasily obě smluvní strany. Dnes to bývá právě jedna z podmínek leasingových společností. A to proto, aby eliminovaly případné problémy s tím, že peníze dostane nepravá osoba, která je nakonec na opravu nevyužije.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová