Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Rozpočet (plnění rozpočtem)

V rámci každé škody je uvedený i takzvaný rozpočet, tedy informace o tom, jak velké jsou konkrétní vzniklé škody. Takový rozpočet lze následně využít k tomu, aby pomocí něho byla proplacena škoda. V takovém případě dojde k takzvanému plnění rozpočtem. V praxi to znamená, že jsou uhrazeny přesně takové škody, které byly dle odhadu likvidátora a dle konkrétních tabulek vyčísleny.

Lze si vybrat

Samozřejmě využít rozpočet, tedy konkrétně plnění rozpočtem dnes může opravdu každý z nás. Je to dobrovolné a každému tak může dát pojišťovna právo volby. Pokud nezvolíme plnění rozpočtem, můžeme volit klasickou formu proplacení faktury. Tedy variantu, kdy je nám škoda proplacena na základě faktur za zboží a za práci, které se vážou k tomu, že jsme věc museli uvést do původního stavu. Týká se to třeba nabouraného automobilu.

Může se vyplatit

V dnešní době je plnění rozpočtem využíváno hlavně u automobilů, a to v případě dopravních nehod. Každý poškozený tak dostane částku, kterou odhadl likvidátor. Následně využije především levnější servisy a levnější díly. Díky tomu mu rozpočet pomůže ušetřit třeba i několik tisíc. A to proto, že cena daných prací a dílů je ve skutečnosti menší, než daný člověk dostal od pojišťovny.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová