Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Proráta

Část pojistného, které se účtuje pojistníkovi. Je účtováno pouze za určité období, nikoliv celé, které bylo původně sjednáno. Nejčastěji je jako proráta označována ta část pojistného, kterou je třeba ještě doplatit ve chvíli, kdy došlo k výpovědi smlouvy. Daný pojistník tedy platí jenom tu část období, po kterou skutečně pojistku využíval, využívá, nebo bude využívat. Pokud ji nemá zaplacenu dopředu, je právě proráta cestou, aby byla daná potřebná část naúčtována.

Spočítat ceny povinného ručení

Vychází z poměrné části

Způsob, jak se proráta počítá, je poměrně jednoduchý. Nejde totiž o nic jiného, než o výpočet poměrné části. A to za konkrétní dny, které ještě budeme pojištěny. Nejčastěji se jedná o dny, které souvisejí s výpovědní lhůtou, která po výpovědi smlouvy začne běžet. I proto by se dal pojem proráta označit, jako placení podílově.

Jsme povinní zaplatit

Stejně jako jsme povinní zaplatit i běžné pojistné jsme povinní zaplatit také tuto poměrnou část. Pokud to neuděláme, může samozřejmě hrozit taková situace, kdy dojde k předčasnému ukončení pojistky a nepojištěnému období. Dojít ale může také k následnému vymáhání. A to různými způsoby, v závislosti na nastavených postupech každý pojišťovny, u které je smlouva předčasně ukončena.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.