Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Indexová doložka

Tato doložka je dnes součástí každé pojistné smlouvy. Označuje totiž to, že může každý rok docházet ke zvýšení pojistné částky. Tou se rozumí konkrétně hodnota, kterou máme v rámci smlouvy uzavřenu. Pojistná částka tak může být třeba hodnota našeho domu, našeho auta, nebo řady dalších věcí. Jelikož ale jednotlivé zboží mohou průběžně dosahovat vyšších hodnot, je indexová položka možností, jak mít stále dostatečnou ochranu.

Podle čeho indexová položka postupuje?

Aktualizace se provádí každý rok, a to podle jednoduchého dokumentu, kterým je index růstu spotřebitelských cen. Ten je vydáván jednou ročně Českým statistickým úřadem, který tak jednotlivé ceny po celý rok mapuje a následně vydá závěrečnou zprávu. A podle té se řídí jednotlivé pojišťovny. Jejich indexová položka poté souvisí nejenom se samotným zvýšením pojistné částky u hlavní pojistky, ale souvisí také se zvýšením pojistné částky také u různých připojištění.

Kdy je výpočet prováděn?

Pojišťovna daný přepočet a dané zvýšení pojistné částky velmi často provádí vždy jednou ročně, a to konkrétně ke dni, kdy je takzvaný výroční den počátku pojištění. Důležité je také dodat, že indexová položka počítá jenom s těmi zvýšeními, které byly od počátku pojištění, nebo od minulého přepočtu vyšší, než 4 %. Jinak se přepočet neprovádí.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová