Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Doklad o pojištění

Pokud máme cokoliv sjednáno, měli bychom o tom mít doklad. Zatímco u dobrovolných pojistek toto není potřeba, u těch zákonem nařízených je třeba doklad o pojištění mít. Příkladem může být třeba povinné ručení. V minulosti byl jako doklad o pojištění považován také ústřižek složenky nebo platební příkaz, který jasně ukazoval, že je pojistka zaplacena. Dnes je jako doklad využívána výhradně zelené karta.

Vždy u sebe

Je-li onen doklad o pojištění právě ona zelené karta, je samozřejmě třeba ji mít vždy u sebe, pokud cestujeme konkrétním vozem. A to z toho důvodu, že můžeme být požádáni o konkrétní předložení, a to samozřejmě policistou. Pokud dané potvrzení o pojistce nepředložíme, může nám výt udělena pokuta, jelikož je na nás pohlíženo jako na nepojištěnou osobu.

V mnoha případech doklad o pojištění nepotřebujeme

Jak jsme zmínili, týká se to hlavně dobrovolných pojistek. Mezi ty tak může patřit třeba havarijní pojištění, stejně jako pojištění nemovitosti nebo domu, popřípadě cestovní pojištění. Zde by mělo stačit mít doma uschovanou smlouvu. I na tu se však dá jako na doklad o pojištění pohlížet, ale jenom v rámci vztahu nás a pojišťovny, kde jsme daný pojistný produkt sjednávali. Proto se vyplatí smlouvy uschovávat.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová