Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

SMS

Co je SMS?

SMS je rozšířený způsob komunikace, který probíhá typicky mezi mobilními telefony. Má podobu krátkých textových zpráv. Označení SMS vychází z anglického termínu „Short Message Service“, ale zkratka se vžila i pro samotné zprávy. „SMSky“ zažívaly největší popularitu před nástupem chytrých telefonů. V posledních letech byly do značné míry nahrazeny chatovacími aplikacemi.

Jaká je délka SMS zprávy?

Délka SMS je omezena 160 znaky bez diakritiky, případně 70 znaky s diakritikou. Množství znaků reflektuje GSM standard, podle kterého může mít text jedné SMS zprávy 1120 bitů. Dnešní mobily však podporují dlouhé SMS, které spojují několik zpráv dohromady. První SMS zprávu v historii odeslal 3. prosince 1992 softwarový vývojář Neil Papworth tehdejšímu řediteli Vodafonu Richardu Jarvisovi. V SMS stálo „Merry Christmas“, tedy Veselé Vánoce.

Neomezené SMS zprávy jako standard

Zatímco dříve si operátoři za každou SMS účtovali klidně několik korun, dnes vás posílání zpráv draho nevyjde. Běžnou součástí populárních tarifů jsou neomezené SMS do všech sítí. Nicméně s rozmachem smartphonů se pozornost uživatelů přesunula spíše na mobilní data, která slouží jako základ i pro textovou komunikaci.

SMS tarify patří minulosti

Nepříliš aktuální jsou také v minulosti často využívané SMS tarify. Jestliže SMS zprávy stále patří k vašemu nejoblíbenějšímu způsobu komunikace, zvolte základní tarify. I v rámci nich většinou dosáhnete na neomezené SMS. Alternativu představují předplacené karty. Z kreditu se vám poté odečítá každá odeslaná SMS. Toto řešení se vyplatí, pokud zpráv posíláte málo. Počítejte totiž s tím, že za jednu SMS zprávu si operátoři v těchto případech účtují zhruba 2 koruny.