Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Smartphone

Co je smartphone?

Pojem smartphone či chytrý telefon označuje mobil, který je vybaven rozšířeným operačním systémem. Ten přístroji umožňuje pracovat s různorodými aplikacemi, a tím pádem vykonávat široké množství funkcí. Kromě telefonování a psaní zpráv na smartphonu běžně můžete surfovat na internetu, sledovat sociální sítě, pracovat v kancelářských aplikacích, koukat na televizi nebo hrát hry.

Kdy se objevil první smartphone?

Za první smartphone se považuje model Simon od IBM, který se začal prodávat ve Spojených státech amerických již v roce 1994. Jeho součástí byla jedna z prvních dotykových obrazovek. Tento chytrý telefon si poradil s posíláním faxů či e-mailů. Disponoval rovněž sadou dnes základních aplikací – kalendářem, kalkulačkou nebo poznámkovým blokem. První smartphone vážil zhruba půl kilogramu. Rozměry činily 200 × 64 × 38 milimetrů.

K hlavnímu boomu chytrých telefonů došlo mnohem později. „Smartphonovou revoluci“ odstartovalo představení modelu iPhone  od Applu v roce 2007.

Operační systémy smartphonů

V současné době jednoznačně dominují dva operační systémy –  Android  a iOS. Android od Google patří k otevřeným operačním systémům. Smartphone si tak snáze přizpůsobíte podle vašich představ. Android naleznete u chytrých telefonů napříč značkami. Operační systém iOS je typický pro smartphony od společnosti Apple. Jde o uzavřený systém, možnosti úprav jsou více omezené. Na druhou stranu uzavřeností se eliminují určitá bezpečnostní rizika.

Někteří výrobci chytrých telefonů vyvíjejí vlastní operační systém. Například smartphony BlackBerry pracují s operačním systémem BlackBerry OS. Jedním z nejnovějších operačních systémů pro chytré telefony je HarmonyOS. Ten představila čínská společnost Huawei. Na své smartphony je začala zavádět v roce 2021.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová