Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

4G

Co je 4G?

Termínem 4G se označuje mobilní síť čtvrté generace. Aktuálně se jedná o nejpoužívanější síť, postupně už ji ale začíná nahrazovat modernější 5G. Často se setkáte s pojmem 4G LTE (Long Term Evolution). LTE je technologie pro vysokorychlostní přenos dat, která se svou rychlostí blíží požadavkům 4G. Reálně jich však nedosahuje, proto se někdy nazývá 3.95G – systém „téměř čtvrté“ generace. 4G rychlost splňuje až modernější LTE Advanced. V praxi je ale i základní LTE ze strany poskytovatelů většinou prezentováno jako 4G nebo 4G LTE.

Jaká je rychlost 4G internetu?

4G síť se oproti předchozí 3G pyšní vyšší rychlostí přenosu dat a nižší odezvou. Aktuální doba, kdy je 4G internet využívaný, se dá označit za éru vysokorychlostního internetu. Přesně stanovit 4G rychlost není tak jednoduché – teoretické hodnoty se liší od těch reálných, které jsou ovlivněny například vzdáleností od vysílače, počtem zařízení připojených ke 4G síti ve vašem okolí a dalšími faktory. V průměru se rychlost 4G internetu pohybuje okolo 25 Mbit/s u 4G LTE a mezi 100–300 Mbit/s u 4G LTE+.

Jaké je pokrytí 4G v ČR?

Česká 4G síť patří k těm nejrozvinutějším v rámci Evropské unie. Všichni tři hlavní operátoři vykazují podobné hodnoty pokrytí. Ke 4G se připojíte na více než 90 % území, což představuje konečnou úroveň pokrytí tak, jak byla naplánována. Nepokryté oblasti jsou totiž jen velmi řídce osídlené – přístup ke 4G má v ČR 99 % populace.

4G vs. 5G

Přestože 4G internet bez problémů zajišťuje videohovory či sledování filmů ve vysoké kvalitě, v určitých oblastech by do budoucna nebyl dostatečný. Platí to například pro průmyslovou digitalizaci nebo internet věcí (Internet of Things). Postupně proto bude 4G síť nahrazovat technologie 5G. Rychlost připojení se s pátou generací zvýší oproti 4G až desetinásobně. Navíc se ještě zkrátí odezva a navýší se kapacita sítě.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová