Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

3G

Co je 3G?

3G je označení pro mobilní síť třetí generace. Jedná se o první síť, která přinesla dostatečně rychlý  mobilní internet. Pod termín 3G spadá mnoho různých technologií. Mezi ty nejznámější patří například UMTS (Universal Mobile Telecommunication System). V současné době je 3G síť zastaralá a nahrazují ji modernější technologie.

3G internet se časem zrychloval

3G síť vystřídala 2G – první digitální síť, která představila SMS zprávy a mobilní data. Ta však běžela maximální rychlostí 9,6 kbit/s. Rychlost 3G internetu v počátcích dosahovala 3 Mbit/s. Postupně s rozvojem 3G se dále zvyšovala, nejprve na 14,4 Mbit/s a později dokonce na 42 Mbit/s. Výrazné zrychlení rozšířilo využití 3G internetu a přineslo s sebou nové možnosti, například videohovory.

3G rychlost dnes nestačí

Přestože ve své době působila rychlost 3G internetu přelomově, dnes byste s ní nejspíš spokojeni nebyli. 4G LTE, vyspělejší 4G LTE+ a především nejmodernější 5G, tedy následovníci 3G, se pyšní rychlostí internetu až v řádu stovek Mbit/s. Tyto hodnoty otevírají nové možnosti v průmyslové digitalizaci nebo v rámci internetu věcí (Internet of Things).

3G síť v České republice

Průkopníkem 3G bylo Japonsko. V České republice se 3G síť rozvíjela pomalu – naplno se její budování rozběhlo až okolo roku 2010, kdy se ve světě již běžně stavěly sítě čtvrté generace. Velmi záhy po vybudování infrastruktury 3G v ČR začala ustupovat modernějším technologiím. Vzhledem k vysokému pokrytí 4G LTE a rozvoji 5G sítě se 3G stala nadbytečnou. Operátoři se proto rozhodli uvolnit obsazené kmitočty ve prospěch 5G  a 3G síť vypnout. Naposledy se k 3G v ČR bylo možné připojit v listopadu roku 2021.