Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Transformátor

Co je transformátor?

Transformátor je stroj, který umožňuje měnit napětí elektřiny. Používá se pro transformaci nízkého napětí na vysoké a zpět, což je důležité pro snížení ztrát na přenosové soustavě elektřiny. Transformátor je proto nedílnou součástí soustavy pro přenos elektřiny mezi místem výroby a spotřebitelem.

Transformátor snižuje ztráty na vedení

Čím vyšší proud protéká vodičem, tím vyšší vznikají ztráty –⁠ to je způsobeno odporem. Pro přenos stejného výkonu elektrické energie při menším množství proudu je nutné zvýšit napětí –⁠ právě k tomu slouží transformátor. Díky tomu dochází k přenosu elektřiny na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami. Nejprve přemění transformátor vyrobenou elektřinu na velmi vysoké napětí (v řádech desítek až stovek tisíc voltů). Další transformátor převede vysoké napětí na standardní napětí pro domácnosti, tedy 230 voltů.

Transformátor najdete i v nabíječkách

Ve výše uvedených případech hovoříme o velkých transformátorech, které jsou součástí přenosové sítě. Malý transformátor však najdete i ve všech nabíječkách mobilů. Tyto přístroje vyžadují nižší síťové napětí, a tak je součástí jejich adaptéru malý transformátor, jenž přemění 230 V ze zásuvky na 5 V, které vyžaduje mobilní telefon.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová