Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Solární energie

Co je solární energie?

Solární energie je energie ze slunečního záření. Slunce představuje jeden z nejdostupnějších zdrojů energie. Zdaleka neplatí, že solární energii lze využít pouze ve velmi slunečných oblastech. Naopak účinnost solárních technologií roste a jejich cena klesá. Z toho důvodu patří solární energie mezi obnovitelné zdroje s nejvyšším potenciálem.

Jak lze využít solární energii?

Energii ze slunce je možné využít pro ohřev vody nebo vytápění, ale mezi nejoblíbenější způsoby patří výroba elektřiny. Pro výrobu elektřiny ze solární energie slouží fotovoltaické elektrárny. Ty se skládají z fotovoltaických článků, které přeměňují dopadající paprsky slunce na elektrickou energii. To je ale pouze jeden princip fungování solární elektrárny. V pouštních oblastech se využívají elektrárny, které koncentrují solární energii pomocí zrcadel do jednoho bodu, kde se ohřívá tekutina, přeměňuje se v páru a pohání turbínu.

Jaké jsou výhody solární energie?

Mezi největší výhody solární energie patří nulové emise oxidu uhličitého při provozu fotovoltaických elektráren. Díky tomu se jedná o jednu z nejekologičtějších variant výroby elektřiny. Další výhodou solární energie je její nevyčerpatelnost –⁠ dokud bude Slunce svítit na Zemi, budeme mít solární energii k dispozici.

Vyplatí se solární energie v ČR?

V podmínkách ČR se nejvíce vyplatí využívat solární energii v oblasti jižní Moravy. Ale i v ostatních částech republiky vzniká každý rok asi 950–⁠1340 kWh solární energie na metr čtvereční. Proto je klíčové správné umístění a nastavení fotovoltaických panelů. V České republice dosahují nejvyššího výkonu solární panely umístěné směrem na jih, případně jihovýchod či jihozápad, ve sklonu 35°.

Kolik elektřiny se vyrobí v ČR ze solární energie?

V České republice tvoří fotovoltaické elektrárny přibližně deset procent instalovaného výkonu. Potenciál je ale mnohem větší, a to především v oblasti instalace na střechy rodinných a bytových domů, firem a průmyslových objektů. K většímu rozmachu využití solární energie napomáhá větší dostupnost bateriových systémů, které umožňují uchovat elektřinu k pozdějšímu využití. Baterie najdete u hybridní elektrárny  nebo  ostrovní elektrárny.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová