Cestovní pojištění – srovnání cen

Co je měřič spotřeby energie?

Měřič spotřeby energie je přístroj, který slouží k měření množství odebrané elektřiny. Přesnější označení pro měřič spotřeby energie je wattmetr. Díky wattmetru zjistíte, kolik elektřiny odebírá každý spotřebič ve vaší domácnosti –⁠ stačí ho připojit mezi spotřebič a zásuvku.

Pod pojmem měřič spotřeby energie můžeme rozumět také elektroměr, který slouží k měření celkové spotřeby elektřiny v domácnosti. Přečtěte si více o elektroměru.

Změnit dodavatele

Jak funguje měřič spotřeby energie?

Měřič spotřeby energie, neboli wattmetr je malý přístroj ve tvaru adaptéru do zásuvky. Z jedné strany je vidlice, kterou zapojíte do běžné zásuvky. Na druhé straně se nachází zásuvka pro připojení kabelu spotřebiče, jehož spotřebu chcete zjistit. Konkrétní množství spotřebované energie sledujete na displeji. Větší wattmetry umožňují připojení hned několika spotřebičů a sledování jejich spotřeby zároveň.

Jaké další funkce nabízí měřič spotřeby energie?

Pokročilé modely wattmetrů nabízí nejen měření spotřebovaných kilowatthodin, ale také další funkce. V přístroji si můžete nastavit například cenu za 1 kWh u svého dodavatele, a tím pádem se vám na displeji rovnou zobrazí, kolik provoz spotřebiče stojí. Dále měřiče spotřeby energie zobrazují:

  • příkon spotřebiče,
  • elektrické napětí,
  • spotřebu elektřiny v kWh,
  • cenu za spotřebovanou elektřinu,
  • dobu, po kterou je spotřebič v chodu,
  • maximální příkon, příp. indikátor jeho překročení aj.
  Srovnat dodavatele elektřiny

Kolik stojí měřič spotřeby energie?

Měřič spotřeby energie k použití pro domácnost pořídíte za pár stovek. Ty nejjednodušší wattmetry stojí kolem 200 Kč, ale počítejte spíše s orientačním měřením. Čím více funkcí přístroj má, tím více si připlatíte. Pokud si chcete pořídit profesionální měřič spotřeby energie, zaplatíte několik tisíc korun.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2