Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Příkon

Co je příkon?

Příkon je veličina, která vyjadřuje množství energie dodané za jednotku času. Velikost příkonu se udává ve wattech (značka W). V běžném životě je důležité orientovat se především v příkonu elektrických spotřebičů. Příkon spotřebiče udává, kolik elektřiny zařízení spotřebuje, tedy odebere ze zásuvky. Na štítku výrobku byste měli najít ale také hodnotu výkonu spotřebiče, který se udává rovněž ve wattech.

Jak se v příkonu zařízení vyznat?

Příkon spotřebičů a dalších elektrických zařízení byste měli najít na štítku výrobku. Ne vždy je ale hodnota uvedená ve wattech, a tak není jednoduché se v označení vyznat.

Watt (W)

Klasické označení příkonu ve wattech najdete například u žárovek.  Klasická žárovka má příkon 60 W, to znamená, že za hodinu svícení spotřebuje 60 W energie. Taková LED žárovka má příkon pouze 9 W, ale stejnou svítivost, výrazně tak díky ní ušetříte.

Kilowatthodina (kWh)

Spotřeba energie v kilowatthodinách se využívá zejména u spotřebičů, které čerpají energii ze sítě nepřetržitě. Proto můžete například u lednice najít na energetickém štítku hodnotu 200 kWh/annum, což znamená odebraný příkon za celý rok provozu.

Jaký příkon mají běžné spotřebiče v domácnosti?

V domácnosti se můžete setkat  s různě energeticky náročnými spotřebiči. Zatímco příkon televize je v řádech stovek wattů, u vysavače nebo rychlovarné konvice se jedná o tisíce wattů:

  • digestoř: 400 W,

  • fritéza: 1500–⁠2000 W,

  • chladnička: 100 W,

  • mikrovlnná trouba: 1000–⁠1600 W,

  • pračka: 2200–⁠2400 W.

Je příkon důležitý při výběru spotřebiče?

Při výběru nového spotřebiče byste se měli dívat nejen na příkon, ale především na výkon. Kvůli zaměňování těchto dvou veličin dochází k řadě nedorozumění a nepochopení nařízení –⁠ třeba toho o zákazu klasických žárovek. Výkon totiž představuje pouze tu část elektrické energie, která slouží svému účelu. Když dáte výkon a příkon spotřebiče do poměru, získáte účinnost zařízení. Ta bude vždy nižší než 100 %, protože dochází ke ztrátám. U některých spotřebičů dokonce k velmi vysokým ztrátám –⁠ právě u klasických žárovek dosahovaly ztráty až 94 %. Příkon takové žárovky byl tedy 60 W, ale výkon pouze 3,6 W.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová