Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Fotovoltaické panely

Co jsou fotovoltaické panely?

Fotovoltaické panely jsou složeny z fotovoltaických článků, které slouží pro výrobu elektrické energie ze slunce, respektive ze solární energie. Právě proto se fotovoltaické panely nazývají také jako solární panely. Jedná se o obnovitelný zdroj energie.

Jak fungují fotovoltaické panely?

Fotovoltaické panely přeměňují solární energii na elektrickou energii pomocí tzv. fotoelektrického jevu. Při působení slunečního záření na panely vznikají elektrony, které tvoří elektrické napětí.

Pro správné fungování fotovoltaických panelů je nutné splnit několik podmínek. Důležité je umístění solárních panelů na jižní stranu, nejlépe ve sklonu 35°. Přesná poloha fotovoltaických panelů se určuje podle zeměpisné šířky, ale rovněž v závislosti na možném zastínění okolními stromy či domy.

Jaké druhy fotovoltaických panelů existují?

Pro výrobu fotovoltaických článků se nejčastěji používá křemík. Povrch panelů je chráněn plastovou nebo skleněnou vrstvou – to jsou fotovoltaické panely, které běžně vídáme na střechách domů.

Dalším typem fotovoltaických panelů jsou tenkovrstvé články, neboli fotovoltaické fólie. Fotovoltaické panely můžete pořídit také ve formě solárních tašek, u nichž jsou články zabudované přímo do střešní krytiny.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

V posledních letech cena fotovoltaiky klesá, ale zároveň roste její účinnost. Při výpočtu návratnosti investice do fotovoltaických panelů je ale vždy důležité posoudit, kam přesně se budou instalovat.

Pořizovací cena fotovoltaické elektrárny se odvíjí od instalovaného výkonu. V podmínkách České republiky se návratnost investice pohybuje mezi 8–14 lety, ale můžete ji ještě zkrátit využitím dotace.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová