Co bývá nejčastější příčinou dopravních nehod?

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Mgr. Tomáš Neřold, M.A.

Tomáš Neřold je od roku 2018 pověřený řízením samostatného oddělení BESIP na ministerstvu dopravy České republiky. Vedle toho má na starosti také komunikaci ministerstva v oblasti dopravní bezpečnosti. Na ministerstvu působí od roku 2013, předtím byl parlamentním a politickým zpravodajem v České tiskové kanceláři.

Petr Cerha alias Nasty 

Petr Cerha má za sebou působení na Evropě 2 i Očko.TV jako moderátor. Začínal jako beatboxer a svoji rychlou pusu využil i u stand-up comedy v pořadu Na Stojáka. Má rád auta, a dokonce i ta na dálková ovládání. I u nich je potřeba nepodcenit bezpečnou jízdou.  

Dopravní nehody u nás nejsou žádnou výjimkou. Proč k nim ale nejčastěji dochází? Na co si při řízení musíme dát zvlášť pozor, a co nás za volantem nejčastěji „zradí“? Nejen o těchto otázkách si povídala Tereza Tobiášová se svými hosty Tomášem Neřoldem z BESIP a moderátorem Petrem Cerhou alias Nastym. 

Nepozornost za volantem

Na základě statistik Policie ČR bývá viníkem číslo jedna nevěnování pozornosti řízení vozidla. V roce 2020 došlo v  České republice celkem k  94 794 dopravním nehodám, přičemž nepozornost za volantem vedla ke vzniku 15 383 z nich. Často se necháme rozptýlit například mobilním telefonem, nastavováním navigace, otáčením se za pasažéry na zadních sedáčkách nebo i povídáním se spolujezdcem. Za volantem jednoduše zapomeňte na multitasking a vždy se na 100 % věnujte jen a pouze řízení. Na silnici totiž nenesete zodpovědnost pouze za sebe, ale i za své spolujezdce a další účastníky provozu.  

Naše tipy

  • Pro telefonování používejte handsfree

  • Navigaci nebo hudební playlist si nastavit dopředu ještě před cestou 

  • Pokud při cestě nastane problém, například s dětmi, zastavte, vyřešte ho, a pak pokračujte dál. 

  • Jestli cestujete se spolujezdcem nebo partou kamarádů, rozdělte si při řízení role – navigátor, občerstvovač a tak dále, ať se řidič může opravdu věnovat jen řízení. 

  • Při delší cestě s dětmi, například na dovolenou, naplánujte cestu na čas, kdy dětí spávají a po dobu jízdy jim zařiďte zábavu – například hry a pohádky na tabletu nebo oblíbenou knížku. 

Přecenění sil a únava

Další viníkem vzniku dopravních nehod bývá přecenění vlastních sil díky fyzické nebo psychické únavě. Určitě jste už slyšeli o strašáku jménem mikrospánek. Nesnažte se na něj vyzrát energetickými nápoji a kávou, ani doporučovanou rozcvičkou na benzínové pumpě. Jediným zaručeným receptem je řídit v odpočatém a bdělém stavu. 

Naše tipy

  • Pokud se na cestu chystáte v noci nebo brzy ráno, dopřejte si před cestou minimálně šest hodin spánku

  • Nesedejte za volant hladoví

  • Po každých dvou hodinách řízení si dejte alespoň patnácti minutovou přestávku. A po čtyřech hodinách ještě delší pauzu. I profesionální řidiči mají povinné přestávky, takže proč ne vy? Věřte nám, že jet na doraz co nejdelší úsek opravdu nemá smysl. 

Nepřiměřená rychlost

Za vznikem závažnějších dopravních nehod u nás pak může hlavně nepřiměřená rychlost a nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a svým schopnostem. V loňském roce takto vzniklo 12 031 nehod, přičemž 179 z nich dokonce skončilo úmrtím. Bohužel, v tomto směru stále riskuje poměrně velké množství řidičů. V rámci sociologického výzkumu, který proběhl k dokumentu 13 minut, bylo například zjištěno, že: 

Až 85 % dotázaných řidičů povolenou rychlost někdy překračuje. To ještě není takový problém. Varovnější je ovšem informace, že více než polovina těchto řidičů běžně překračuje povolenou rychlost v obci i mimo ni o 10 km/hod. Což riziko vzniku dopravní nehody poměrně zvyšuje. A 20 % řidičů tuto rychlost překračuje dokonce o 20 km/hod, což je opravdu vysoce nebezpečné,“

říká Tomáš Neřold, BESIP 

Celkově řečeno – nemá smysl spěchat a zbytečně šlapat na plyn. Raději si svou trasu naplánujte s drobnou časovou rezervou 15 až 20 minut a uvidíte, že do cíle dojedete mnohem víc v klidu a také bezpečněji. Důležité je taky pamatovat na to, že na silnici nejsme sami, a že nepatří jenom nám. I když jste řidič nebo řidička s tisíci ujetými kilometry a se spoustou zkušeností, ne všichni to mají stejně jako vy. Kvůli tomu může dojít na silnici k nečekaným situacím a „překvapením“, ve kterých je důležité míst dost času na odpovídající reakci. Pokud ale jedete příliš rychle, zbytečně se připravujete o potřebný manévrovací prostor. 

Alkohol

Evergreenem je pak i řízení pod vlivem alkoholu. I když je v České republice nulová tolerance, stále se u nás najdou řidiči, kteří do auta sednou s desetinami i setinami promile. V roce 2020 tak bylo pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek způsobeno dokonce 4 486 dopravních nehod. Je potřeba si uvědomit, že alkohol za volantem snižuje reakční dobu, zvyšuje agresivitu, a navíc způsobuje i efekt tzv. „tunelového vidění“, který člověku zužuje zorné pole. Takže pocit, že to člověk po pár skleničkách zvládne za volantem levou zadní, je opravdu velký omyl. 

Naše tipy

  • Na internetu najdete celou řadu “Alkulaček”, které vám pomohou zjistit, kdy přibližně můžete po požití alkoholu sednout za volant. Alkulačky se orientují podle pohlaví, tělesné váhy a podle počtu a druhu vypitého alkoholu. Jejich výsledky jsou ovšem POUZE ORIENTAČNÍ. Vždy záleží na individuálním spalování jedince a také na jeho fyzickém stavu. 

  • Pokud chcete mít 100 % jistotu, kdy po požití alkoholu sednout za volant, pořiďte si spolehlivý alkohol tester

Co tedy říci závěrem? Zachovejte si na cestách klid a rozvahu. Mějte ohled na své okolí a k méně zkušeným řidičům. Zbytečně nespěchejte a raději do cíle dojeďte o pár minut později než vůbec. 

A pokud jste si ještě neposlechli náš podcast, tak to rychle napravte! Můžete se v něm těšit nejen spoustu zajímavých a důležitých informací, ale i na skvělou Terezu Tobiášovou a její hosty. 

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Mgr. Tomáš Neřold, M.A.

Tomáš Neřold je od roku 2018 pověřený řízením samostatného oddělení BESIP na ministerstvu dopravy České republiky. Vedle toho má na starosti také komunikaci ministerstva v oblasti dopravní bezpečnosti. Na ministerstvu působí od roku 2013, předtím byl parlamentním a politickým zpravodajem v České tiskové kanceláři.

Petr Cerha alias Nasty 

Petr Cerha má za sebou působení na Evropě 2 i Očko.TV jako moderátor. Začínal jako beatboxer a svoji rychlou pusu využil i u stand-up comedy v pořadu Na Stojáka. Má rád auta, a dokonce i ta na dálková ovládání. I u nich je potřeba nepodcenit bezpečnou jízdou.  

Další epizody

Cestování se zvířaty

Na cesty s sebou rádi bereme i své čtyřnohé parťáky. A nemusí se jednat jen o psy, ale také o kočky, fretky nebo další zvířata. O tom, jak je na společné cestování připravit, zajistit jim bezpečí a pohodlí, jsme se v sedmém díle podcastu Nepodceňto bavili s doktorem Martinem Jánošíkem ze Státní veterinární správy a s hercem a zpěvákem Davidem Krausem. 

25 minut | Více o epizodě
Nepříjemnosti na cestách

Každý řidič je rád, když kilometry v autě ubíhají pohodově, bez problémů a zádrhelů. Všichni ale víme, že realita je někdy dost jiná. Proto jsme se v šestém díle podcastu Nepodceňto zaměřili na různé nepříjemnosti, které nás na silnicích mohou potkat, a na to, jak se s nimi správně vypořádat. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na celou řadu užitečných rad a tipů! 

24 minut | Více o epizodě
Jak se správně připravit na dovolenkový roadtrip

Chystáte se autem na rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend? Podívejte se spolu s Terezou Tobiášovou na to, jaká pravidla na nás číhají za hranicemi, na co myslet před samotnou cestou, a co užitečného si na ni přibalit. O zajímavé rady a tipy se v tomto díle podělili hosté herečka Hana Kusměrová a expert na bezpečnou jízdu Jan Faktor.

38 minut | Více o epizodě
Když nám počasí nepřeje

Ne vždy máme na cestách bezproblémové počasí. A zvlášť na podzim a v zimě musíme čekat ztížené podmínky, které přináší mlha, déšť, náledí nebo sníh. Jak se na ně správně připravit a v jakém stavu mít své auto, abychom je zvládli co nejlépe? O tom si ve čtvrtém díle podcastu Nepodceňto povídala Tereza Tobiášová se svými hosty Jakubem Michalovičem - instruktorem z mosteckého polygonu a hercem, muzikantem a stand-up komikem Vojtaanem.

35 minut | Více o epizodě
Když se potká auto s kolem!

V pátém díle podcastu Nepodceňto jsme se podívali na vztah cyklistů a motoristů na našich silnicích. Seznámili jsme se s iniciativou Ukaž respekt, dříve známou jako 1,5 metru, kterou nám představil jeden z jejích zakladatelů - profesionální cyklista Roman Kreuziger. A taky jsme se zaměřili na různé dopravní situace a nesnáze s krajskou koordinátorkou BESIPu pro kraj Vysočina s Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou. To vše pod vedením skvělé moderátorky Terezy Tobiášové.

30 minut | Více o epizodě
Riziko srážky se zvěří

Kdy hrozí největší riziko srážky se zvěří, jak v takovém případě postupovat a co na to říká pojišťovna? Všechny důležité informace se dozvíte ve třetím díle podcastu s Terezou Tobiášovou a jejími hosty hercem Zdeňkem Godlou a pojišťovacím expertem Martinem Danešem.

28 minut | Více o epizodě