Riziko srážky se zvěří

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Zdeněk Godla

Zdeněk Godla je český herec, který se proslavil rolí Franty v seriálu Most!. Před začátkem svojí herecké kariéry žil rozmanitým životem, který nebyl příliš příkladný. I proto má rozličný vztah k automobilům a zažil neobyvklé situace. Patří dokonce i k těm nešťastlivcům, kteří po cestě srazili zvěř a proto ví, že je to dobré na cestě nepodcenit.

Martin Daneš

Na pojištění je Martin Daneš expert, který ví, jak to nepodcenit. Strávil téměř 10 let v Union pojišťovně, ve které poslední léta trávil v křesle ředitele. Momentálně pracuje ve Srovnejto.cz, kde vede celý produkt pojištění.

Při cestě autem jsme zvyklí potkávat jiná vozidla, motorky, cyklisty i chodce. Někdy se nám ale může stát, že na silnici narazíme i na poněkud méně tradiční „hosty“, jako jsou například srnky nebo divočáci. Takové setkání může skončit poměrně vysokou škodou na vašem voze a v krajních případech také na zdraví řidiče i osádky. Jak se tedy riziku srážky se zvěří vyhnout a co dělat v případě, kdy už nás něco takového potká? Na to jsme se podívali ve třetím díle našeho podcastu Nepodceňto. 

Kdy a kde si dát na zvěř pozor 

Riziko srážky se zvěří hrozí po celý rok. U lesní zvěře musíme být nejvíce obezřetní na podzim kvůli období páření a také na jaře, kdy se zvěř přesunuje na velké vzdálenosti, mnohdy s mláďaty. V tomto čase tedy můžeme kupříkladu vysokou potkat nejen na venkově a u lesních cest, ale i v blízkosti dálnic a velkých měst.   

Co byste měli vědět: 

 • Nejrizikovější dobou pro srážku se zvěří je soumrak a svítání. 

 • Zvěř se často pohybuje ve stádech. Jestli tedy uvidíte jednu srnku, nejspíš nebude sama. 

 • V rizikových místech srážky se zvěří je potřeba jezdit opatrně – upravte rychlost. 

 • Při jízdě je dobré sledovat také okolí silnice, kde můžete zahlédnout záblesky v očích zvěře – ty často zpozorujete dříve než zvíře samotné.  

 • Při oslnění dálkovými světly je zvíře zmatené, zůstane strnule stát na vozovce a neutíká pryč. Jakmile tedy zvěř uvidíte, přepněte světla na potkávací, zastavte a zatrubte, abyste zvíře vyplašili.  

 • Pokud čekáte až přeběhne větší stádo, zapněte výstražná světla, abyste upozornili vozidla jedoucí za vámi. 

 

Víte, že: 

 • Na základě statistik můžete střet se zvěří nejčastěji očekávat ve Středočeském kraji, nejvíce srážek se však událo v okolí Litvínova v Ústeckém kraji. 

 • Nejrizikovějším časem je 22 hodin, kdy navíc může být i mlha. 

 • Průměrná škoda bývá v případě těchto dopravních nehod kolem 40 000 korun. 

 • Je rozdíl mezi zvěří a zvířetem. Zvěř je divoká a nikdo za ni nenese odpovědnost. Vzniklou škodu je tak možné hradit z havarijního pojištění nebo z připojištění povinného ručení. Zvíře (například pes nebo kráva) patří určitému majiteli, který za něj nese odpovědnost. Škoda způsobená tímto zvířetem jde za jeho majitelem, který ji může uhradit například z pojištění odpovědnosti. 

  

Co dělat v případě střetu se zvěří 

Jestli je srážka nevyhnutelná, začněte intenzivně brzdit a udržte vozidlo v přímém směru. Rozhodně se nepokoušejte o úhybný manévr. Přímý střet je v tomto případě mnohem bezpečnější. Moderní vozy jsou konstruovány hlavně pro riziko čelního střetu a v případě pokusu se zvěři vyhnout může dojít ke smyku, nárazu do stromu a dalších překážek, což by mohlo mít mnohem horší následky. Vaše auto bude nejspíš dost poškozeno, ale pro posádku je tento způsob opravdu nejbezpečnější.  

 

Pokud zvíře zůstalo po srážce ležet na silnici nebo v příkopu, nijak jím nemanipulujte, nepřesouvejte jej a rozhodně ho nenakládejte do auta. V tom případě by se totiž jednalo o pytláctví, za které můžete skončit i před soudem. V případě, že je manipulace se zvířetem nezbytná, použijte ochranné rukavice. O kontaktování mysliveckého sdružení, které působí v místě srážky, se nemusíte starat, to je v režii PČR. Policii nemusíte volat v případě, kdy zvěř po střetu odběhla do lesa, protože došlo jen k lehčímu „ťukanci“ a škoda nepřesáhla 100 tisíc korun. 

 

Ihned po střetu: 

 • Zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník: 

 • na běžné silnici minimálně 50 metrů za vozidlem, 

 • na dálnici minimálně 100 metrů za vozidlem. 

  (Nemáte-li odhad na počet metrů, klidně si vzdálenost odkrokujte – 1 krok je asi 75 cm.) 

 • Nehodu ohlaste policii a popište celou situaci. 

 • Pořiďte fotodokumentaci celé situace včetně okolí. 

 • Zavolejte asistenční službu vaší pojišťovny a nahlaste pojistnou událost. Číslo na službu najdete na zelené (nyní i bílé) kartě, kterou máte povinnost s sebou vozit. Asistenční služba vám poradí, jak dále postupovat, co dělat, a v případě nepojízdnosti vozidla zajistí jeho odtah a tak dále. 

 

Víte, že: 

 • Před střetem se zvěří vás neochrání jen havarijní pojištění? Toto riziko si můžete zvolit i ve formě připojištění k vašemu povinnému ručení za zhruba 500 korun ročně. 

 • Zvířata vám mohou auto poškodit i jinak, než že vám vběhnou do cesty. Nechvalně známé jsou třeba kuny, které umějí například překousat startovací kabely. Správná pojistka vás dokáže ochránit i proti tomuto riziku. V případě pojistné události pak postupujete stejně, jak popisujeme výše – událost nafotíte a nahlásíte své pojišťovně. 

Na zvěř na cestách si dávejte pozor vždy, nejen na jaře a na podzim. A když už dojde ke kolizi, nezapomeňte si zachovat chladnou hlavu. Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Zdeněk Godla

Zdeněk Godla je český herec, který se proslavil rolí Franty v seriálu Most!. Před začátkem svojí herecké kariéry žil rozmanitým životem, který nebyl příliš příkladný. I proto má rozličný vztah k automobilům a zažil neobyvklé situace. Patří dokonce i k těm nešťastlivcům, kteří po cestě srazili zvěř a proto ví, že je to dobré na cestě nepodcenit.

Martin Daneš

Na pojištění je Martin Daneš expert, který ví, jak to nepodcenit. Strávil téměř 10 let v Union pojišťovně, ve které poslední léta trávil v křesle ředitele. Momentálně pracuje ve Srovnejto.cz, kde vede celý produkt pojištění.

Další epizody

Agresivita za volantem

Troubení, problikávání, vybržďování – s agresivitou za volantem se již setkal nejspíš každý z nás. Z čeho agresivita při řízení pramení? Jak se vypořádat s ostatními agresivními řidiči? A čím uklidnit sám sebe, když cítíte, že se vás zmocňuje vztek? O tom si v podcastu povídá moderátorka Tereza Tobiášová s Michalem Walterem, dopravním psychologem, a Jakubem Rejlekem, novinářem a automobilovým a rallye závodníkem.

30 minut | Více o epizodě
Jak se nebát řídit

Mnoho lidí se během svých řidičských začátků potýká s nejistotou. Podle Petra Šulce ze služby Vyjezdi.se by se člověk nikdy neměl nechat vyhecovat okolím a vždy řídit podle toho, na co se sám cítí. Herečka Kristýna Janáčková zase prozradila, co v získání sebevědomí za volantem nejvíce pomohlo jí. S moderátorkou Terezou Tobiášovou probrali také správný úchop volantu nebo školu smyku.

28 minut | Více o epizodě
Pomocníci na cestách

Jak si usnadnit a zpříjemnit čas za volantem? Další díl Nepodceňto se věnuje pomocníkům řidiče – navigacím, autokamerám či mobilním aplikacím. Dominik Dolejš, marketingový manažer divize auto-moto ve společnosti Alza, vysvětluje, proč rozlišení u autokamery není tak důležité, jak si lidé obvykle myslí. A Radka Balousová, youtuberka Amazonka Truck a řidička kamionu, přidává tipy, jaké pomocníky si do auta pořídit z pohledu profesionálního řidiče.

29 minut | Více o epizodě
Jak si bezpečně užít jízdu na motorce?

Při jízdě na motorce byste měli myslet hlavně na svoji bezpečnost. Nejde jen o vaše řidičské schopnosti, ale také technický stav motorky, připomněli v novém dílu podcastu Josef Šiler alias Pepa Sršeň, majitel a instruktor motoškoly, a Arnošt Machytka, marketingový ředitel Skupiny Srovnejto. S moderátorkou Terezou Tobiášovou řešili také, jak motocykl před jízdou správně připravit, jaké chyby motorkáři dělají nejčastěji nebo jak si motorku pojistit.

28 minut | Více o epizodě
Cesta za sněhem

Jakmile se objeví sněhová pokrývka, vyrážíte za lyžováním, snowboardingem nebo turistikou do hor? Zimní sporty s sebou nesou vyšší riziko úrazu a často vyžadují speciální pojištění. Zjistěte, jak se před cestou do hor vybavit, abyste neriskovali své zdraví a neuvízli s autem v závěji. Praktické rady vám předají hosté podcastu – manažer obchodu z pojišťovny AXA Aleš Kahovec a dobrovolný záchranář horské služby Václav Bahník.

28 minut | Více o epizodě
Jak připravit auto na zimu

Zima je za dveřmi, a tak je načase připravit auto na sníh i mráz. V jedenáctém díle Nepodceňto nám Alexandr Beneš, odborník na auta z Autokomplexu Menčík, připomněl důležité pravidlo 3 krát 4 nebo proč v zimních měsících používat klimatizaci. Expert na pojištění ze Srovnejto.cz Miren Memiševič přidal radu, v jakém ročním období je sjednání pojištění nejvýhodnější. Nepodceňte zimu a buďte připraveni nejen za volantem.

27 minut | Více o epizodě
Když jezdíme „cizím“ autem

Nemáte vlastní auto, ale na víkend či dovolenou by se vám hodilo? Nebo byste naopak rádi půjčili to své? Pak můžete využít autopůjčovny nebo sdílení aut – carsharingu. V čem jsou výhody a nevýhody různých způsobů půjčení auta a na co si dát pozor v souvislosti s pojištěním? Právě o tom si v dalším dílu podcastu Nepodceňto povídala moderátorka Tereza Tobiášová s Robinem Švaříčkem, CEO carsharingu HoppyGo a Lucií Žulavskou, právničkou z České asociace pojišťoven.

25 minut | Více o epizodě
Když se potká auto s jiným dopravním prostředkem

Vlak i tramvaj mají v dopravě výsadní postavení – jezdí po kolejích, a tak nemají kam uhnout a jejich brzdná dráha je podstatně delší. Jaká speciální pravidla platí pro setkání s drážními vozidly a co si počít v krizových situacích, třeba když zůstaneme uvězněni na kolejích – nejen o tom si povídala moderátorka Tereza Tobiášová s Janem Kučerou, generálním inspektorem Drážní inspekce a Josefem Chodounským alias Rezistorem, slavným českým tramvajákem a youtuberem.

27 minut | Více o epizodě
Zastavit, pozor stát! Kontrola řidičů

Kolikrát už vás policisté zastavili kvůli přestupku? Pokud nepatříte mezi časté hříšníky, možná ani nevíte, jak při silniční kontrole správně postupovat. Právě na to se podíváme v podcastu Nepodceňto s moderátorkou Terezou Tobiášovou, která si pozvala hosty Miroslava Polácha, krajského koordinátora BESIP pro Středočeský kraj, a Petra Říbala, moderátora Evropy 2.

23 minut | Více o epizodě
Cestování se zvířaty

Na cesty s sebou rádi bereme i své čtyřnohé parťáky. A nemusí se jednat jen o psy, ale také o kočky, fretky nebo další zvířata. O tom, jak je na společné cestování připravit, zajistit jim bezpečí a pohodlí, jsme se v sedmém díle podcastu Nepodceňto bavili s doktorem Martinem Jánošíkem ze Státní veterinární správy a s hercem a zpěvákem Davidem Krausem. 

25 minut | Více o epizodě