Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Martin Jánošík
MVDr. Martin Jánošík

Doktor Jánošík působí od roku 2015 jako ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat na Městské veterinární správě v Praze. Zabývá se tématy, jako je aplikace zákona na ochranu týraných zvířat a ochranou zdraví zvířat před infekčními nákazami. O těchto tématech mluví na svých přednáškách i kurzech jako akreditovaný lektor Ministerstva vnitra a Ministerstva zemědělství.

David Kraus
David Kraus

David Kraus je muzikant, který je znám především jako zpěvák kapely v televizní show jeho otce Jana Krause. Kromě zpěvu se věnuje skládání hudby a na televizních obrazovkách ho můžete vidět i jako herce. Objevil se například v pořadech Tvoje tvář má známý hlas, Uvolněně se prosím nebo ve filmu Ženy v běhu.

Na cesty s sebou často rádi bereme i své čtyřnohé parťáky. A nemusí se jednat jen o psy, ale také o kočky, fretky nebo další zvířata. A stejně jako se na cestování připravujeme my, neměli bychom ohledně řádných příprav zapomínat ani na naše mazlíčky. Co jim zabalit na cestu? Jak je při cestování správně zajistit, aby se nestalo nic jim ani nám? To, a ještě víc jsme rozebírali v sedmém díle našeho podcastu. 

S jakými zvířaty můžete cestovat 

Asi je vám jasné, že na dovolenou si nemůžete vzít jen tak kteréhokoliv zástupce zvířecí říše. Bavíme se tedy o zvířatech v zájmovém chovu (psi, kočky, fretky), se kterými cestujete v rámci EU, a cílem vaší cesty není obchod (tedy prodej nebo převod vlastnictví zvířete). V rámci takového přesunu můžete cestovat s maximálně 5 zvířaty. Pokud jste ale například majitel zvířat, se kterými jedete na soutěž, můžete dostat výjimku. 

V případě, že s vaším mazlíčkem chcete opustit území Evropské unie, musíte se o přesných podmínkách předem informovat – přes ambasádu daného státu v České republice nebo přes veterinární autoritu v dané zemi.  

Než vyrazíte na cestu 

Především zkontrolujte platnost očkování a zjistěte si, jaké podmínky v tomto směru platí nejen ve státech, do kterých míříte, ale i v těch, kterými budete projíždět. Standardem je například platné očkování proti vzteklině. Dále je důležité očipování zvířete, s kódem uvedeným v jeho „petpasu“. Uznáváno je i označení tetováním, které ovšem musí být čitelné. Pro všechny případy je lepší mít jak čip, tak tetování. 

V některých zemích pak požadují záznam odčervení nebo průkaz původu. V jiných státech zase můžete mít problém při cestování s bojovými plemeny. I v tomto směru je tedy lepší se předem vždy informovat a pro jistotu také poradit s veterinářem. 

Co zabalit do cestovní tašky 

  • Petpas – v pasu musí být uvedena osoba, se kterou zvíře do zahraničí cestuje. Touto osobou bývá zpravidla majitel. Pokud zvíře máte půjčené, musíte mít písemné zmocnění jeho majitele. 

  • Vodu – pitný režim je důležitý nejen pro vás, ale i pro vaše mazlíčky. Vodu navíc budete potřebovat v horkém počasí, kdy je dobré sem tam ochladit tlapky. A jestli necháte psa koupat v moři, je dobré ho potom opláchnout sladkou vodou. 

  • Granule a žužlací dobroty – jídlo si odměřte na cestu pro pravidelné krmení. Žužlací a kousací dobroty, jako jsou dentální kousátka nebo kosti - ty využijete v restauracích, když budete chtít vašeho mazlíčka zabavit. 

  • Cestovní misky – určitě oceníte skladné cestovní misky. Jsou buď z nepropustné látky nebo skládací ze silikonu. A moc šikovné jsou i picí lahve s připojenou mističkou. 

  • Oblíbené hračky – plyšák, kousací, tenisák nebo frisbee. 

  • Deka / cestovní pelíšek – je důležité, aby měl mazlíček i na cestách své místo. Jestli cestujete v teplém počasí, přibalte i chladící podložku. Je snadno omyvatelná, a pro nachlazení ji stačí dát do ledničky. Jen dejte u menších zvířat pozor na riziko podchlazení. 

  • Náhubek – u větších plemen je samozřejmostí, na některých místech ho musí mít všichni psi. Náhubek by měl být dostatečně velký, aby v něm pes dokázal zívnout. Textilní náhubky a pásky, které drží psovi čelisti u sebe opravdu nejsou vhodné. Se zavřenou tlamou se pes nedokáže ochlazovat a může se přehřát. 

  • Vodítko – raději s sebou vezměte flexu i to kratší vodítko, zkrátka pro všechny případy. 

  • „Káko“ sáčky – pro sebrání exkrementů. Někde bývá jejich neodklizení pokutováno. 

  • Lososový olej, šampon – jestli cestujete k moři, je dobré přidat mazlíčkovi do žrádla pár kapek oleje pro posílení a ošetření srsti. Šampon se zase hodí na vymytí soli, zvlášť pokud máte psa s hustou a jemnou podsadou. 

  • Lékárničku – někteří psi trpí v autě kinetózou, proto je lepší jim dát například cocculine nebo Kinderyl. Někdo také na uklidnění doporučuje kapičky s CBD. Opět – poraďte se s veterinářem o tom, co bude právě pro toho vašeho mazlíčka nejlepší. 

  • Peroxid vodíku – pro vyvolání zvracení při případné otravě. 

  • Přípravek na průjem  

  • Pinzeta na vytažení klíšťat

Cestování se zvířaty autem 

Zvíře v autě určitě nenechávejte na volno. Jednak svým pohybem může odvádět pozornost řidiče a způsobit krizovou situaci, a v případě prudkého zabrzdění, na něj budou působit fyzikální zákony, takže celá situace může skončit tragicky.  

“Za svou kariéru jsem zažil několik případů dopravních nehod, kdy nepřipoutaný pejsek způsobil svou vahou zranění řidiče i sám sobě, když proletěl čelním oknem. Fyzika nekompromisně působí jak na lidi, tak na zvířata,” Martin Jánošík, Státní veterinární správa. 

A za nepřipoutané zvíře také můžete dostat pokutu až 2 000 korun na místě, 1 500 až 2 500 v blokovém řízení. 

Zvíře můžete dát na zadní sedadlo, které doporučujeme překrýt dekou nebo speciálním ochranným potahem. Zvíře připoutejte za pomocí speciálního postroje přímo k upínači bezpečnostních pásů. Jestli používáte přepravku, pořádně ji upevněte bezpečnostním pásem nebo jiným pevným úvazem. Určitě zvíře nepřepravujte na sedadle a aktivovaným airbagem! 

POZOR NA PŘEHŘÁTÍ! 

Velkým nebezpečím je přehřátí mazlíčků, když je, byť jen na chvíli, necháte zavřené v zaparkovaném autě. Každé léto se stále objevují případy takového přehřátí, které bohužel končí i tragicky. Pokud už k přehřátí zvířete dojde, poskytněte mu první pomoc ochlazováním vlažnou vodou, umístěte zvíře do stínu, zajistěte mu dostatečný přísun vody a vyhledejte pomoc veterináře. 

Cestování se zvířaty v MHD

Kočky a menší psí plemena umístěte do přepravky. Na menší psy jsou k dostání i tašky nebo nosící batůžky. Větší psi musí mít náhubek a být na krátkém vodítku. Se psem si pak v MHD stoupněte tak, aby kolem vás a přes vás nemuseli neustále přecházet lidé. Zároveň buďte dobře viditelní, aby například někdo vašemu mazlíčkovi nešlápl na ocas. 

Při meziměstské dopravě si předem zjistěte všechny informace a možnosti – někteří přepravci možnost přepravy zvířat vůbec neumožňují. Výjimkou mají pouze vodící psi. Malá plemena a zvířata musí být zpravidla vždy přepravována v boxu nebo tašce s nepropustným dnem. 

Cestování se zvířaty letadlem 

Předem si zjistěte, který dopravce vám zvíře přepraví (téměř nikdy se s tou možností nesetkáte u nízkonákladovek). Počítejte s tím, že za psa zaplatíte řádově více než za odbavené zavazadlo. Pes může letět dvěma způsoby – v temperovaném nákladním prostoru nebo na palubě. Je potřeba pečlivě vybrat přepravku – pevnost, dostatečně velikost, aby se v ní pes mohl protáhnout. Rozměry přepravky často určují letecké společnosti.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Martin Jánošík
MVDr. Martin Jánošík

Doktor Jánošík působí od roku 2015 jako ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat na Městské veterinární správě v Praze. Zabývá se tématy, jako je aplikace zákona na ochranu týraných zvířat a ochranou zdraví zvířat před infekčními nákazami. O těchto tématech mluví na svých přednáškách i kurzech jako akreditovaný lektor Ministerstva vnitra a Ministerstva zemědělství.

David Kraus
David Kraus

David Kraus je muzikant, který je znám především jako zpěvák kapely v televizní show jeho otce Jana Krause. Kromě zpěvu se věnuje skládání hudby a na televizních obrazovkách ho můžete vidět i jako herce. Objevil se například v pořadech Tvoje tvář má známý hlas, Uvolněně se prosím nebo ve filmu Ženy v běhu.

Další epizody

Nepodceňto - Jak na prodej či koupi nemovitosti
Jak na prodej či koupi nemovitosti

Koupě či prodej nemovitosti představuje transakci za miliony korun, přesto ji někteří lidé podceňují. Je lepší zařídit si vše sám, nebo se spolehnout na realitní kancelář? Na co si dát pozor a jak ověřit technický stav nemovitosti? To a mnoho dalšího vysvětlují v podcastu Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M reality, a Pavel Štáf, zakladatel společnosti Bytecheck.

Nepodceňto - Jaký vliv mají návykové látky na řízení?
Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Alkohol za volantem patří k velmi častým příčinám dopravních nehod, ačkoliv v ČR platí nulová tolerance. Jak probíhá testování na alkohol a drogy nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo? Na tyto a další otázky odpovídá v podcastu plukovník Jiří Zlý, ředitel dopravní policie, a Ivan Douda, psycholog a odborník na pomoc závislým.

Nepodceňto - Co všechno kryje pojistka na blbost?
Co všechno kryje pojistka na blbost?

Pojištění odpovědnosti vám kryje záda v situacích, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba vytopíte sousedy nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí a jak přesně funguje, vysvětlují v podcastu Jan Kalousek, produktový manažer pojišťovny Direct, a Tomáš Beck, obchodní ředitel společnosti Vindicia.

Nepodceňto - Základy internetové bezpečnosti
Základy internetové bezpečnosti

Zvolit si silné heslo, neklikat na podezřelé odkazy, nainstalovat si antivirový program… Co dalšího můžete udělat pro bezpečnost na internetu? O tom, co aktuálně ohrožuje uživatele internetu, si povídali Marek Růžička, ředitel BankID, a Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost.

Nepodceňto - Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?
Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?

V autoškole řidič odjezdí jen kolem 500 km, což ho zdaleka nepřipraví na všechny dopravní situace. Jak mohou začátečníci nabrat další zkušenosti za volantem a jaké auto by si měli pořídit? Nejen na tyto otázky odpovídají v podcastu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR, a Robin Valeš, youtuber z kanálu Bez Komprese.

Nepodceňto - První pomoc při riskantních autonehodách
První pomoc při riskantních autonehodách

V určitých dopravních situacích je poskytnutí první pomoci náročnější – například u hromadné nehody na dálnici nebo nehody v tunelu. Jak se v těchto případech zachovat, probírali v podcastu Jana Poštová, mluvčí a operátorka pražské záchranné služby, major Josef Jeřábek z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

Nepodceňto - Jak se připravit na cestu s obytňákem
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.