Jak se správně připravit na dovolenkový roadtrip

cover
00:00
00:00
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Hana Kusnjerová

Hana Kusnjerová je česká herečka a dabérka. Znát ji můžete například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód. Když není Hana zrovna na place, tráví svůj čas ve svojí dodávce, která slouží jako obytný vůz.  

Jan Faktor

Jan Faktor, milovník Ferrari, jehož druhým jménem je bezpečná jízda. Založil Školu smyku Max Cars v areálu příbramského letiště.  Zná nejenom všechny fígle, jak brzdit na kluzkém povrchu, ale také to, jakým nepříjemnostem se na silnici vyhnout anebo jim úplně předejít.  

V létě jezdíme autem nejen na rodinné výlety, ale také na společné dovolené. Někdo to vezme „jen“ do tuzemska, velká část z nás se však nezalekne ani dovolenkového roadtripu nebo cesty k moři – například do tolik oblíbeného Chorvatska. Jak se na takový zážitek co nejlépe připravit, aby nás nic nepříjemného nepřekvapilo? V našem podcastu zazněly všechny tyhle důležité informace. 

Co na autě zkontrolovat, než vyjedeme 

Jestli je to už nějaký ten pátek, co byl váš vůz na kontrole v servisu, a vás čeká pěkná řádka kilometrů, raději ho nechejte prověřit odborníkem. Samozřejmostí je perfektní stav auta a platná technická kontrola. Sami pak na autě zkontrolujte: 

 • Tlak v pneumatikách, a to s plně naloženým autem (v takovém případě je totiž musíte o něco víc nahustit) a dále za studena, aby nedošlo ke zkreslení údajů rozehřátou pneumatikou. Mimochodem, v létě se tlak v pneu doporučuje kontrolovat alespoň jednou za měsíc, v zimě dokonce dvakrát. Informace o tom, na jakou hodnotu mají být vaše pneumatiky nahuštěny, najdete na víčku nádrže nebo na jednom ze sloupků od dveří. Jestli máte novější vůz, o potřebě kola dofouknout vás budou informovat zabudované senzory. 

 • Stav dezénu pneumatik. Ten má být u letních správně 1,6 mm, ale určitě ho nenechávejte dojít až na tuto mezní hranici. Obecně se doporučuje mít vzorek alespoň 3 mm. Nápomocné vám v tomhle případě budou indikátory opotřebení nebo pneuměřič. 

 • Stav provozních náplní a kapalin, tedy vody do ostřikovačů, chladicí kapaliny a oleje.  

 • Funkčnost osvětlení, tedy světel i blinkrů. 

 • Povinnou výbavu. Zjistěte, jestli máte vše potřebné, a zaměřte se hlavně na lékárničku. Zajímat by vás také měla povinná výbava ve státech, kterými budete projíždět, protože i v rámci tranzitu danou zemí musíte splňovat místní pravidla. Obecně se například doporučuje mít ve voze tolik reflexních vest, kolik má auto míst. Vesty navíc musejí být vždy snadno dostupné přímo v kabině vozu, abyste je náhodou nedolovali někde v hlubinách kufru.

Z potřebných dokladů s sebou přibalte: 

 • řidičský průkaz, 

 • občanský průkaz nebo pas, 

 • malý techničák, 

 • zelenou kartu (pamatujte, že už nemusí být jen zelená, ale klidně doma vytištěná, tím pádem bílá), 

 • evropský formulář záznamu o dopravní nehodě, 

 • doklady týkající se cestovního pojištění a asistence. 

„Doporučuji všem řidičům, aby měli připlacenou nějakou asistenci. Většinou se dá nějaká ta asistence doplatit k povinnému ručení. Ocenit by ji mohly především dámy, pro které může být těžké povolovat šrouby při výměně kola a tak dále. Takže asistence je užitečná už jen kvůli defektu. Platí navíc po celé Evropě, takže se hodí i v případě, kdy potřebujete odtah nebo náhradní vozidlo. Stačí zkrátka jenom zavolat a je to,“ říká Jan Faktor, expert na bezpečnou jízdu. 

A než vyrazíte, pořiďte si také potřebné dálniční známky. V mnoha případech se dají koupit předem a online. Takže je nemusíte řešit na poslední chvíli a bát se případné pokuty. Ta vám mimochodem může přijít klidně až pár měsíců po dovolené. Dále se také vyplatí podívat se na to, jestli vás cestou nečekají i nějaké specifické zpoplatněné úseky nebo tunely. 

 

Jak řídit v zahraničí 

Kromě povinné výbavy se podívejte i na předpisy, které v zahraničí platí, především: 

 • Rychlostní limity. 

 • Denní svícení. 

 • Zádržné systémy pro děti. U nás například platí povinnost mít dítě usazené v zádržném systému / s podsedákem do výšky 150 cm a váhy 36 kilo. V některých státech mohou být odpovědné osoby v téhle oblasti benevolentnější, ale jen do chvíle, kdy dojde k nehodě. Kinetika je při nárazu neúprosná a nemáte šanci dítě udržet například jen v náručí. Obecně se dá říct, že čím víc na západ cestujete, tím jsou pravidla v tomto směru přísnější a více kontrolovaná. 

 • Použití antiradaru. Toto zařízení bývá v celé řadě států zakázáno a jeho použití se bere jako maření úředního výkonu. 

Připravte se také na jiný styl řízení a pravidla. Například ve Španělsku používají na kruhovém objezdu blinkry úplně jinak než my, v Itálii zase při předjíždění auta troubí, a dá se říci, že směrem na jih jsou řidiči celkově temperamentnější. 

 

Samotná cesta – základní pravidla 

 • Pořádně se vyspěte. Než sednete za volant, dopřejte si alespoň 6 hodin spánku. 

 • Zkontrolujte, jestli máte zabaleno vše důležité. 

 • Na cestě si dělejte pravidelné přestávky a střídejte se v řízení. Zvlášť pokud cestujete s dětmi, je potřeba je nechat častěji protáhnout a proběhnout. 

 • Mějte také vždy dostatek benzínu v nádrži a nedojíždějte na rezervu. V Česku jsme sice zvyklí mít benzínku na každém rohu, ale ne všude to tak musí být. A pokud vám například v Německu dojde benzín na dálnici, můžete se „těšit“ na pěkně vysokou pokutu. 

 

Jak cestovat za vysokých teplot 

 • Při cestování ve vysokých teplotách je důležité dodržovat pitný režim. Proto s sebou mějte dostatek tekutin i čisté vody, kterou můžete využít i pro rychlé opláchnutí rukou a podobně. 

 • Pokud máte v autě klimatizaci, klidně ji pusťte, ale pamatujte, že by její teplota měla být maximálně o 5 stupňů nižší oproti té venkovní. Jinak vám hrozí nachlazení, a zvlášť u dětí to může být cestou na dovolenou pěkně ošemetné. 

 • Na zadní okna pořiďte stínítka a až budete parkovat, dejte na čelní sklo reflexní karimatku (pokud tedy parkujete mimo garáž a stín). 

 • V autě také nenechávejte spreje a zapalovače, které by při vysokých teplotách mohly explodovat.  

 

Na dovolenou se tedy v klidu a s rozvahou hezky připravte, jeďte opatrně, zbytečně nespěchejte a pak si hlavně v klidu a pohodě užijte dny volna. 

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Hana Kusnjerová

Hana Kusnjerová je česká herečka a dabérka. Znát ji můžete například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód. Když není Hana zrovna na place, tráví svůj čas ve svojí dodávce, která slouží jako obytný vůz.  

Jan Faktor

Jan Faktor, milovník Ferrari, jehož druhým jménem je bezpečná jízda. Založil Školu smyku Max Cars v areálu příbramského letiště.  Zná nejenom všechny fígle, jak brzdit na kluzkém povrchu, ale také to, jakým nepříjemnostem se na silnici vyhnout anebo jim úplně předejít.  

Další epizody

Když nám počasí nepřeje

Ne vždy máme na cestách bezproblémové počasí. A zvlášť na podzim a v zimě musíme čekat ztížené podmínky, které přináší mlha, déšť, náledí nebo sníh. Jak se na ně správně připravit a v jakém stavu mít své auto, abychom je zvládli co nejlépe? O tom si ve čtvrtém díle podcastu Nepodceňto povídala Tereza Tobiášová se svými hosty Jakubem Michalovičem - instruktorem z mosteckého polygonu a hercem, muzikantem a stand-up komikem Vojtaanem.

35 minut | Více o epizodě
Když se potká auto s kolem!

V pátém díle podcastu Nepodceňto jsme se podívali na vztah cyklistů a motoristů na našich silnicích. Seznámili jsme se s iniciativou Ukaž respekt, dříve známou jako 1,5 metru, kterou nám představil jeden z jejích zakladatelů - profesionální cyklista Roman Kreuziger. A taky jsme se zaměřili na různé dopravní situace a nesnáze s krajskou koordinátorkou BESIPu pro kraj Vysočina s Mgr. Veronikou Vošickou Buráňovou. To vše pod vedením skvělé moderátorky Terezy Tobiášové.

30 minut | Více o epizodě
Jezdíme cizím autem

Naše auto je naše auto. Ale co když si auto půjčíme? V zahraničí a nebo použijeme služby carsharingové firmy v Čechách? Na co si dávat pozor? A jak je to s pojištěním v případě nabourání? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle - Nepodceňto.cz.

Riziko srážky se zvěří

Kdy hrozí největší riziko srážky se zvěří, jak v takovém případě postupovat a co na to říká pojišťovna? Všechny důležité informace se dozvíte ve třetím díle podcastu s Terezou Tobiášovou a jejími hosty hercem Zdeňkem Godlou a pojišťovacím expertem Martinem Danešem.

28 minut | Více o epizodě
Co bývá nejčastější příčinou dopravních nehod?

Dopravní nehody u nás nejsou žádnou výjimkou. Proč k nim ale nejčastěji dochází? Na co si při řízení musíme dát zvlášť pozor, a co nás za volantem nejčastěji „zradí“? Nejen o těchto otázkách si povídala Tereza Tobiášová se svými hosty Tomášem Neřoldem z BESIP a moderátorem a milovníkem aut Petrem Cerhou alias Nastym. 

48 minut | Více o epizodě