Blog
Energie
Plyn - plotýnka

Vývoj cen plynu v roce 2020: Mělo by se zlevňovat

28. května 2020|Jana Březinová|

Na začátku roku se mění ceníky dodavatelů a od 1. ledna vešla v platnost také regulovaná část ceny zemního plynu. V březnu se situací zamávala koronavirová krize. Jaký je zatím vývoj cen plynu v roce 2020 pro konečné zákazníky?

Jak vzniká konečná cena plynu?

Cena zemního plynu je tvořena dvěma částmi. První složka je regulovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ten každý rok v listopadu určuje ceny na nadcházející rok. Regulovaná cena plynu se skládá z nákladů na přepravu, distribuci a činnost operátora trhu. Do ceny plynu pro konečného spotřebitele se promítá více než 27 %. Regulovanou cenu plynu určuje závazně ERÚ a dodavatelé s její výší nic neudělají.

Druhou složku tvoří tzv. neregulovaná, neboli tržní část ceny plynu. Tu mají plně v rukou jednotliví dodavatelé. Skládá se z pohyblivé ceny za odebraný plyn v kWh a fixních poplatků. Můžete ji tedy ovlivnit i vy tím, jak výhodného dodavatele si vyberete.

Při stanovení tržní ceny se dodavatelé orientují podle toho, za jakou cenu se jim podařilo komoditu nakoupit na burze. Proto záleží na tom, jak dobrý obchodník je váš poskytovatel a jak umí předvídat vývoj na trhu. Dále se do konečné ceny plynu promítá obchodní strategie, provozní náklady, výše marže apod. – právě z těchto důvodů se může cena u jednotlivých dodavatelů výrazně lišit.

Porovnat ceny plynu

Regulovaná cena plynu se v roce 2020 nepatrně zvýšila

Pro rok 2020 určil ERÚ regulovanou cenu plynu pro domácnosti v průměru o 0,53 % vyšší, než tomu bylo v loňském roce. Konkrétní výše zdražení se liší pro jednotlivé distributory. Ti působí v České republice tři – Pražská plynárenská Distribuce a. s., E.ON Distribuce a. s. a GasNet s. r. o.

Pražská plynárenská distribuce a.s.E.ON Distribuce a.s.GasNet s.r.o.

oblast působnosti

hl. město Praha

jižní Čechy

zbytek ČR

regulované ceny

+4,72 %

+1,67 %

+0,05 %

ERÚ má na starosti kromě regulovaných cen také tzv. indikativní ceny. Ty určují tržní cenu plynu, kterou regulátor doporučuje dodavatelům. Indikativní ceny nejsou závazné, ale vytváří určitý tlak na energetické společnosti. Pro 2. čtvrtletí 2020 stanovil ERÚ indikativní ceny pro vytápění ve výši 697 Kč/MWh, což znamená pokles oproti předchozímu období o 6,4 %. Indikativní ceny klesají od začátku roku 2019, celkem již téměř o 17 %.

S vývojem cen plynu zamával COVID-19

Indikativní ceny kopírují vývoj na burze. Dlouhodobý pokles velkoobchodních cen zemního plynu má na svědomí především teplé počasí a rostoucí dovoz zkapalněného zemního plynu z USA. Někteří dodavatelé tyto faktory zohlednili již ve svých cenících, které měnili na začátku roku. Teď však se situací zamávala ještě koronavirová krize.

Vývoj cen plynu na burze výrazně ovlivnila pandemie COVID-19, která se v Evropě naplno projevila v březnu. V porovnání se začátkem roku 2020 došlo k poklesu cen o 20 procent. 2. dubna cena zemního plynu spadla až k 1,55 USD/MMBtu. Hned poté se ode dna zase odrazila a momentálně je cena velmi nestabilní – pohybuje se mezi 1,65–2 USD za MMBtu.

Projeví se propad na burze do ceníků dodavatelů?

Můžeme se tedy těšit na zlevňování? Ačkoliv tomu vývoj cen plynu na burze napovídá, ještě to není možné tak jednoznačně určit. V současné situaci lze očekávat, že kdo z dodavatelů nepřistoupil ke zlevnění již na začátku roku, bude zatím vyčkávat, jak se bude koronavirová krize dále vyvíjet.

Velmi pravděpodobně však dojde ke zpomalení ekonomiky a nastoupí recese. Ta způsobí pokles poptávky po komoditách, mimo jiné i po plynu. Záleží na tom, jak hluboký bude propad a jak na něj zareagují největší světoví těžaři – tedy v první řadě Rusko.

Pokud bude pokles ceny zemního plynu na burze dlouhodobý, mohli by se zákazníci dočkat nižších faktur ve druhé půlce tohoto roku.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).