Plyn - plotýnka

Vývoj cen plynu v roce 2020: Mělo by se zlevňovat

28. 5. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

Na začátku roku se mění ceníky dodavatelů a od 1. ledna vešla v platnost také regulovaná část ceny zemního plynu. V březnu se situací zamávala koronavirová krize. Jaký je zatím vývoj cen plynu v roce 2020 pro konečné zákazníky?

Jak vzniká konečná cena plynu?

Cena zemního plynu je tvořena dvěma částmi. První složka je regulovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Ten každý rok v listopadu určuje ceny na nadcházející rok. Regulovaná cena plynu se skládá z nákladů na přepravu, distribuci a činnost operátora trhu. Do ceny plynu pro konečného spotřebitele se promítá více než 27 %. Regulovanou cenu plynu určuje závazně ERÚ a dodavatelé s její výší nic neudělají.

Druhou složku tvoří tzv. neregulovaná, neboli tržní část ceny plynu. Tu mají plně v rukou jednotliví dodavatelé. Skládá se z pohyblivé ceny za odebraný plyn v kWh a fixních poplatků. Můžete ji tedy ovlivnit i vy tím, jak výhodného dodavatele si vyberete.

Při stanovení tržní ceny se dodavatelé orientují podle toho, za jakou cenu se jim podařilo komoditu nakoupit na burze. Proto záleží na tom, jak dobrý obchodník je váš poskytovatel a jak umí předvídat vývoj na trhu. Dále se do konečné ceny plynu promítá obchodní strategie, provozní náklady, výše marže apod. – právě z těchto důvodů se může cena u jednotlivých dodavatelů výrazně lišit.

Regulovaná cena plynu se v roce 2020 nepatrně zvýšila

Pro rok 2020 určil ERÚ regulovanou cenu plynu pro domácnosti v průměru o 0,53 % vyšší, než tomu bylo v loňském roce. Konkrétní výše zdražení se liší pro jednotlivé distributory. Ti působí v České republice tři – Pražská plynárenská Distribuce a. s., E.ON Distribuce a. s. a GasNet s. r. o.

Pražská plynárenská distribuce a.s.E.ON Distribuce a.s.GasNet s.r.o.

oblast působnosti

hl. město Praha

jižní Čechy

zbytek ČR

regulované ceny

+4,72 %

+1,67 %

+0,05 %

ERÚ má na starosti kromě regulovaných cen také tzv. indikativní ceny. Ty určují tržní cenu plynu, kterou regulátor doporučuje dodavatelům. Indikativní ceny nejsou závazné, ale vytváří určitý tlak na energetické společnosti. Pro 2. čtvrtletí 2020 stanovil ERÚ indikativní ceny pro vytápění ve výši 697 Kč/MWh, což znamená pokles oproti předchozímu období o 6,4 %. Indikativní ceny klesají od začátku roku 2019, celkem již téměř o 17 %.

S vývojem cen plynu zamával COVID-19

Indikativní ceny kopírují vývoj na burze. Dlouhodobý pokles velkoobchodních cen zemního plynu má na svědomí především teplé počasí a rostoucí dovoz zkapalněného zemního plynu z USA. Někteří dodavatelé tyto faktory zohlednili již ve svých cenících, které měnili na začátku roku. Teď však se situací zamávala ještě koronavirová krize.

Vývoj cen plynu na burze výrazně ovlivnila pandemie COVID-19, která se v Evropě naplno projevila v březnu. V porovnání se začátkem roku 2020 došlo k poklesu cen o 20 procent. 2. dubna cena zemního plynu spadla až k 1,55 USD/MMBtu. Hned poté se ode dna zase odrazila a momentálně je cena velmi nestabilní – pohybuje se mezi 1,65–2 USD za MMBtu.

Projeví se propad na burze do ceníků dodavatelů?

Můžeme se tedy těšit na zlevňování? Ačkoliv tomu vývoj cen plynu na burze napovídá, ještě to není možné tak jednoznačně určit. V současné situaci lze očekávat, že kdo z dodavatelů nepřistoupil ke zlevnění již na začátku roku, bude zatím vyčkávat, jak se bude koronavirová krize dále vyvíjet.

Velmi pravděpodobně však dojde ke zpomalení ekonomiky a nastoupí recese. Ta způsobí pokles poptávky po komoditách, mimo jiné i po plynu. Záleží na tom, jak hluboký bude propad a jak na něj zareagují největší světoví těžaři – tedy v první řadě Rusko.

Pokud bude pokles ceny zemního plynu na burze dlouhodobý, mohli by se zákazníci dočkat nižších faktur ve druhé půlce tohoto roku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?