Blog
EnergieCestování
jaderna-elektrarna-belorusko

Víte, jak to vypadá uvnitř Temelína? Vydejte se na exkurzi

30. srpna 2020|Jana Březinová|

Elektrárna Temelín se nachází v jižních Čechách, asi 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou. Ve dvou blocích se tu ročně vyprodukuje na 15 TWh elektřiny, což představuje pětinu celkové výroby elektřiny v České republice. Vydejte se s námi na exkurzi do nitra elektrárny.

Z jakých částí se skládá jaderná elektrárna Temelín?

Elektrárna Temelín sestává z primárního a sekundárního okruhu, chladicího okruhu a připojení na přenosovou soustavu. V primárním okruhu se nachází srdce jaderné elektrárny – reaktor, kde dochází ke štěpné reakci. Jádro uranu se štěpí, čímž se vytváří teplo, které je následně přeměněno na tepelnou energii páry v sekundárním okruhu. Důležitou součástí primárního okruhu je vnější obálka, která chrání reaktor před únikem radioaktivity, tzv. kontejnment.

V sekundárním okruhu elektrárny Temelín se mění tepelná energie na pohybovou prouděním páry přes turbínu. Mechanická energie turbíny se mění na elektrickou pomocí generátoru a pára putuje do kondenzátoru. Zde se ochlazuje pomocí vody z chladicího okruhu a mění se na vodu. Elektrická energie má napětí 24 kV, a tak je ještě v transformátoru převedena na vysoké napětí 420 kV a odvedena do přenosové soustavy.

Porovnat ceny elektřiny

Chladicí věže přitahují největší pozornost

Nejvýraznějším vnějším prvkem elektrárny jsou chladicí věže, i když se někteří návštěvníci mylně domnívají, že se jedná o budovu reaktoru. V Temelíně jsou celkem čtyři a vodu do nich přivádí řeka Vltava přes vodní nádrž Hněvkovice. Dostupnost vody patří k nejdůležitějším aspektům při rozhodování o lokalitě elektrárny. Pro provoz Temelína je každou sekundu potřeba 3 m³ vody.

Voda se v elektrárně Temelín používá nejen k chlazení páry v kondenzátoru, ale také k moderování štěpné reakce. Pro tyto účely se obohacuje o bór. Chladicí věže jsou viditelné na několik desítek kilometrů, páru z nich stoupající můžete pozorovat až 70 km od Temelína.

Temelín: Exkurze vás zavede přímo do elektrárny

Chcete vidět na vlastní oči, jak vypadá jaderná elektrárna Temelín? Přímo v areálu elektrárny se nachází infocentrum pro návštěvníky. Dozvíte se tady mnoho zajímavostí o provozu elektrárny a přiučíte se jistě něco nového – například jak se řídí jaderný reaktor. Exkurze v Temelínu popisuje nejen fungování elektrárny, ale zabývá se také radioaktivitou a ionizujícím zářením.

Díky animacím a interaktivním prvkům se na exkurzi v Temelínu dozvíte, jak elektrárna funguje, jak se obsluhuje a co je potřeba pro zajištění maximální bezpečnosti reaktoru. Nabyté znalosti si následně můžete otestovat v zábavném kvízu. Exkurze v Temelínu je přístupná při volné prohlídce, pro větší skupiny se doporučuje rezervace. Vstup je zdarma.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).