jaderna-elektrarna-belorusko

Víte, jak to vypadá uvnitř Temelína? Vydejte se na exkurzi

30. 8. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrárna Temelín se nachází v jižních Čechách, asi 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou. Ve dvou blocích se tu ročně vyprodukuje na 15 TWh elektřiny, což představuje pětinu celkové výroby elektřiny v České republice. Vydejte se s námi na exkurzi do nitra elektrárny.

Z jakých částí se skládá jaderná elektrárna Temelín?

Elektrárna Temelín sestává z primárního a sekundárního okruhu, chladicího okruhu a připojení na přenosovou soustavu. V primárním okruhu se nachází srdce jaderné elektrárny – reaktor, kde dochází ke štěpné reakci. Jádro uranu se štěpí, čímž se vytváří teplo, které je následně přeměněno na tepelnou energii páry v sekundárním okruhu. Důležitou součástí primárního okruhu je vnější obálka, která chrání reaktor před únikem radioaktivity, tzv. kontejnment.

V sekundárním okruhu elektrárny Temelín se mění tepelná energie na pohybovou prouděním páry přes turbínu. Mechanická energie turbíny se mění na elektrickou pomocí generátoru a pára putuje do kondenzátoru. Zde se ochlazuje pomocí vody z chladicího okruhu a mění se na vodu. Elektrická energie má napětí 24 kV, a tak je ještě v transformátoru převedena na vysoké napětí 420 kV a odvedena do přenosové soustavy.

Chladicí věže přitahují největší pozornost

Nejvýraznějším vnějším prvkem elektrárny jsou chladicí věže, i když se někteří návštěvníci mylně domnívají, že se jedná o budovu reaktoru. V Temelíně jsou celkem čtyři a vodu do nich přivádí řeka Vltava přes vodní nádrž Hněvkovice. Dostupnost vody patří k nejdůležitějším aspektům při rozhodování o lokalitě elektrárny. Pro provoz Temelína je každou sekundu potřeba 3 m³ vody.

Voda se v elektrárně Temelín používá nejen k chlazení páry v kondenzátoru, ale také k moderování štěpné reakce. Pro tyto účely se obohacuje o bór. Chladicí věže jsou viditelné na několik desítek kilometrů, páru z nich stoupající můžete pozorovat až 70 km od Temelína.

Temelín: Exkurze vás zavede přímo do elektrárny

Chcete vidět na vlastní oči, jak vypadá jaderná elektrárna Temelín? Přímo v areálu elektrárny se nachází infocentrum pro návštěvníky. Dozvíte se tady mnoho zajímavostí o provozu elektrárny a přiučíte se jistě něco nového – například jak se řídí jaderný reaktor. Exkurze v Temelínu popisuje nejen fungování elektrárny, ale zabývá se také radioaktivitou a ionizujícím zářením.

Díky animacím a interaktivním prvkům se na exkurzi v Temelínu dozvíte, jak elektrárna funguje, jak se obsluhuje a co je potřeba pro zajištění maximální bezpečnosti reaktoru. Nabyté znalosti si následně můžete otestovat v zábavném kvízu. Exkurze v Temelínu je přístupná při volné prohlídce, pro větší skupiny se doporučuje rezervace. Vstup je zdarma.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?