Ipad chytrá domácnost

Úspora energie v domácnosti: Jak platit méně?

30. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Udělalo se vám nad vyúčtováním energií mdlo? Vysoké účty za energie můžou pořádně zamávat s vaším rodinným rozpočtem. Zjistěte, jak na úsporu energie v domácnosti –⁠ máme pro vás i několik tipů, které může aplikovat hned teď.

Topení tvoří největší položku v rozpočtech domácností

Pokud se vám zdají vaše náklady na energie příliš vysoké, měli byste si nejdříve posvítit na vytápění. To patří k největším položkám v rodinném rozpočtu. Prvním krokem bude optimalizace vašeho současného způsobu vytápění.

Ať už topíte plynem nebo elektřinou, základem je mít správně nastavené termostaty. Během dne, když jste v práci, byste topení neměli zcela vypínat, ale jen snížit teplotu o 1–⁠2 stupně. Jinak se ochladí i zdi a podlahy domu a při opětovném spuštění topení bude spotřeba velmi vysoká.

Odkryjte radiátory a odvzdušněte je

Zkontrolujte si také, zda vám radiátory topí naplno. Topné těleso by mělo být rovnoměrně horké. Pokud tomu tak není, radiátory odvzdušněte, případně doplňte do otopné soustavy vodu, aby v ní byl dostatečný tlak.

Proudění teplého vzduchu od radiátorů by rovněž neměl překážet nábytek nebo bytový textil. Nechte kolem topných těles dostatečný prostor, odsuňte nábytek více do prostoru. Nezakrývejte radiátory záclonami nebo závěsy.

Netopíte pánu bohu do oken?

Jestliže tyto drobné úpravy nepomůžou ve snížení vašich účtů za topení, možná byste se měli zamyslet nad kompletní změnou způsobu vytápění. Volba vhodného způsobu vytápění jde ruku v ruce se zateplením vašeho domu –⁠ jestliže má váš dům vysoké tepelné ztráty, určitě se vám nevyplatí topení elektřinou. Vhodnějším způsobem bude vytápění plynem, ale přesto byste měli zauvažovat i nad izolací budovy.

Při vytápění plynem se vyplatí pořídit moderní kondenzační kotel. Ten sníží účty za zemní plyn až o desítky procent, protože funguje s vyšší účinností než atmosférické plynové kotle. Při výběru nového zdroje vytápění nezapomeňte vzít v úvahu alternativní zdroje, jako je například tepelné čerpadlo. Ty vám mohou přinést vysokou úsporu energie v domácnosti.

Zatočte s vysokými účty za elektřinu

Spotřeba elektřiny v domácnostech roste. V podstatě se stalo standardem mít kromě pračky také sušičku a myčku nádobí, stejně jako televizi takřka v každé místnosti. Moderní spotřebiče jsou nám každý den k ruce, ale často spotřebují velké množství elektřiny. Jak s energetickými žrouty zatočit?

Moderní spotřebiče mají nižší energetické nároky

V první řadě byste si měli zkontrolovat energetickou třídu svých spotřebičů. Je možné, že vám spotřebiče dobře slouží už roky nebo dokonce desítky let, ale zaručeně odebírají také velké množství energie. Když vyměníte velké spotřebiče za úspornější modely, investice se vám rychle vrátí. S výběrem přístroje vám pomůže energetický štítek, ze kterého zjistíte nejen energetickou třídu (A+++ až D), ale také roční spotřebu elektřiny.

Úspora energie v domácnosti ani nebolí

Dalším způsobem, jak ušetřit elektřinu v domácnosti, je chytré užívání vašich stávajících elektrických přístrojů. Stačí udělat jen drobné změny, které vás ani nebudou bolet. Není potřeba přestat používat elektrické spotřebiče nebo trávit večery při svíčkách, a přesto ušetříte stovky korun ročně. Stačí jen myslet na to, aby elektřina zbytečně neutíkala:

  • Zhasínejte v místnostech, kam se nevrátíte dříve jak za 5 minut.

  • Vypínejte stand-⁠by režim.

  • Vytahujte nabíječky k notebooku a mobilu ze zásuvky.

  • Perte a zapínejte myčku na nižší teplotu.

  • Vařte vždy s pokličkou.

Využívejte možnosti své distribuční sazby

Úspora energie v domácnosti na sebe nenechá dlouho čekat, když začnete naplno využívat možnosti své distribuční sazby. Máte k dispozici dvoutarifní sazbu? Pak používejte nízký tarif nejen pro vytápění nebo ohřev vody. Pokud si nastavíte spuštění myčky nebo pračky v době nízkého tarifu, ušetříte ročně nemalé částky. Díky moderním spotřebičům s funkcí odloženého startu už na to ani nemusíte myslet nebo vyčkávat dlouho do noci –⁠ nastavíte si jednoduše čas zapnutí a můžete jít v klidu spát.

Kromě toho byste si měli ověřit, zda za elektřinu neplatíte moc. Udělejte si srovnání dodavatelů a zjistěte, jestli byste mohli získat lepší nabídku. Díky výhodnějšímu dodavateli bude každá kilowatthodina vaší elektřiny levnější.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.