Blog
Energie
Ipad chytrá domácnost

Úspora energie v domácnosti: Jak platit méně?

30. října 2020|Jana Březinová|

Udělalo se vám nad vyúčtováním energií mdlo? Vysoké účty za energie můžou pořádně zamávat s vaším rodinným rozpočtem. Zjistěte, jak na úsporu energie v domácnosti –⁠ máme pro vás i několik tipů, které může aplikovat hned teď.

Topení tvoří největší položku v rozpočtech domácností

Pokud se vám zdají vaše náklady na energie příliš vysoké, měli byste si nejdříve posvítit na vytápění. To patří k největším položkám v rodinném rozpočtu. Prvním krokem bude optimalizace vašeho současného způsobu vytápění.

Srovnat ceny energií

Ať už topíte plynem nebo elektřinou, základem je mít správně nastavené termostaty. Během dne, když jste v práci, byste topení neměli zcela vypínat, ale jen snížit teplotu o 1–⁠2 stupně. Jinak se ochladí i zdi a podlahy domu a při opětovném spuštění topení bude spotřeba velmi vysoká.

Odkryjte radiátory a odvzdušněte je

Zkontrolujte si také, zda vám radiátory topí naplno. Topné těleso by mělo být rovnoměrně horké. Pokud tomu tak není, radiátory odvzdušněte, případně doplňte do otopné soustavy vodu, aby v ní byl dostatečný tlak.

Proudění teplého vzduchu od radiátorů by rovněž neměl překážet nábytek nebo bytový textil. Nechte kolem topných těles dostatečný prostor, odsuňte nábytek více do prostoru. Nezakrývejte radiátory záclonami nebo závěsy.

Netopíte pánu bohu do oken?

Jestliže tyto drobné úpravy nepomůžou ve snížení vašich účtů za topení, možná byste se měli zamyslet nad kompletní změnou způsobu vytápění. Volba vhodného způsobu vytápění jde ruku v ruce se zateplením vašeho domu –⁠ jestliže má váš dům vysoké tepelné ztráty, určitě se vám nevyplatí topení elektřinou. Vhodnějším způsobem bude vytápění plynem, ale přesto byste měli zauvažovat i nad izolací budovy.

Při vytápění plynem se vyplatí pořídit moderní kondenzační kotel. Ten sníží účty za zemní plyn až o desítky procent, protože funguje s vyšší účinností než atmosférické plynové kotle. Při výběru nového zdroje vytápění nezapomeňte vzít v úvahu alternativní zdroje, jako je například tepelné čerpadlo. Ty vám mohou přinést vysokou úsporu energie v domácnosti.

Zatočte s vysokými účty za elektřinu

Spotřeba elektřiny v domácnostech roste. V podstatě se stalo standardem mít kromě pračky také sušičku a myčku nádobí, stejně jako televizi takřka v každé místnosti. Moderní spotřebiče jsou nám každý den k ruce, ale často spotřebují velké množství elektřiny. Jak s energetickými žrouty zatočit?

Moderní spotřebiče mají nižší energetické nároky

V první řadě byste si měli zkontrolovat energetickou třídu svých spotřebičů. Je možné, že vám spotřebiče dobře slouží už roky nebo dokonce desítky let, ale zaručeně odebírají také velké množství energie. Když vyměníte velké spotřebiče za úspornější modely, investice se vám rychle vrátí. S výběrem přístroje vám pomůže energetický štítek, ze kterého zjistíte nejen energetickou třídu (A+++ až D), ale také roční spotřebu elektřiny.

Úspora energie v domácnosti ani nebolí

Dalším způsobem, jak ušetřit elektřinu v domácnosti, je chytré užívání vašich stávajících elektrických přístrojů. Stačí udělat jen drobné změny, které vás ani nebudou bolet. Není potřeba přestat používat elektrické spotřebiče nebo trávit večery při svíčkách, a přesto ušetříte stovky korun ročně. Stačí jen myslet na to, aby elektřina zbytečně neutíkala:

  • Zhasínejte v místnostech, kam se nevrátíte dříve jak za 5 minut.

  • Vypínejte stand-⁠by režim.

  • Vytahujte nabíječky k notebooku a mobilu ze zásuvky.

  • Perte a zapínejte myčku na nižší teplotu.

  • Vařte vždy s pokličkou.

Využívejte možnosti své distribuční sazby

Úspora energie v domácnosti na sebe nenechá dlouho čekat, když začnete naplno využívat možnosti své distribuční sazby. Máte k dispozici dvoutarifní sazbu? Pak používejte nízký tarif nejen pro vytápění nebo ohřev vody. Pokud si nastavíte spuštění myčky nebo pračky v době nízkého tarifu, ušetříte ročně nemalé částky. Díky moderním spotřebičům s funkcí odloženého startu už na to ani nemusíte myslet nebo vyčkávat dlouho do noci –⁠ nastavíte si jednoduše čas zapnutí a můžete jít v klidu spát.

Kromě toho byste si měli ověřit, zda za elektřinu neplatíte moc. Udělejte si srovnání dodavatelů a zjistěte, jestli byste mohli získat lepší nabídku. Díky výhodnějšímu dodavateli bude každá kilowatthodina vaší elektřiny levnější.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).