Cestovní pojištění – srovnání cen

O kolik  navýšil home office výdaje - otec s dítětem před počítačem

V čtyřčlenné domácnosti s odrostlejšími dětmi a rodiči na home office v posledních měsících každý den běželo hned několik počítačů nebo tabletů. K tomu se přidala i spotřeba energie při vaření a vytápění. Průměrné rodině se tak zvýšily náklady na provoz až o stovky korun měsíčně. Spočítali jsme, na kolik home office a domácí výuka vyjdou a jak doma energii i vodu šetřit.

Již přes rok trvající pandemie koronaviru a opakující se lockdowny znamenají, že lidé tráví většinu času doma. Obýváky se proměnily v pracovny, dětské pokoje v improvizované třídy. Každý člen rodiny tak v podstatě potřebuje své vlastní zařízení, na kterém může pracovat, být ve spojení s kolegy nebo se učit.

Vedle energie spotřebované na napájení těchto spotřebičů je nutné doma také svítit a topit. Spotřebuje se rovněž více vody, ať už kvůli vaření oběda, čajů a káv, nebo při splachování toalety. Zatímco dříve všichni členové rodiny odešli ráno z domova a navečer se vrátili, poslední rok tráví doma skoro celý den. Není proto divu, že spotřeba energie v domácnostech narůstá.

porovnání cen elektřiny

Spotřeba energií klesá, roste jen v domácnostech

Pokud nahlédneme do statistik, mohou být na první pohled matoucí. Celková spotřeba energií totiž klesá. V České republice jsme loni podle údajů Energetického regulačního úřadu dohromady spotřebovali 71,4 terawatthodiny elektřiny, což je o 3,5 procenta méně než v roce 2019. Neplatí to ale plošně pro všechny typy odběratelů. V případě domácností naopak došlo k meziročnímu nárůstu spotřeby elektřiny, a to o 4,7 procent.

Probíhající pandemie statistiky ovlivnila skutečně výrazně. Na jedné straně vidíme klesající poptávku podniků, na druhé rostoucí spotřebu domácností. Domácnosti si dokonce připsaly rekordní výši spotřeby za více než dvě dekády, vyšší hodnoty naposledy dosáhly v roce 1996. Nicméně na celkové spotřebě se domácnosti podílejí přibližně jednou pětinou, obecný trend proto nemohly zvrátit,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Nárůstu spotřeby energie si všímají i distributoři, kteří zajišťují dodávky elektřiny od výrobců do zásuvek u koncových spotřebitelů. „Setkáváme se s názory, že kvůli práci a výuce z domova se výrazně zvýšila spotřeba u domácností. Reálná čísla sice opravdu ukazují, že stoupla, ale nebylo to zdaleka tak razantní, jak by někteří mohli očekávat. Na našem distribučním území vidíme za celý rok nárůst spotřeby domácností o 5,4 procenta,“ uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Zatímco spotřeba domácností v pandemii vzrostla, u velkých odběratelů, například výrobních závodů, byla situace opačná.Podnikatelé na hladině nízkého napětí spotřebovali elektřiny meziročně o 2,9 procenta méně, na hladině vysokého napětí o 7,6 procenta méně a na hladině velmi vysokého napětí o 6,6 procenta méně,“ upřesnil Stanislav Trávníček.

Největší pokles u podniků byl patrný loni na jaře, kdy se zavřela část velkých továren. „Nejvíce zasaženým měsícem byl duben, který přinesl celkový pokles spotřeby o 12 procent, ale u velkých podniků to bylo 22 procent. Růst spotřeby obvykle naopak předznamenává zvýšení ekonomické aktivity, a tak je potěšující, že ke konci loňského roku už spotřeba mírně stoupla,“ dodal předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Na kolik vyjde jeden den na home office?

V každé domácnosti probíhal během lockdownů den trochu jinak, přesto podobně. To, co se jinak odehrávalo v kancelářích nebo školách, se ve většině případů přeneslo domů. Uvařit dopolední kafe, nabít mobilní telefon, napájet počítač, zapnout Wi-Fi, uvařit oběd, umýt nádobí po obědě, svítit, vytápět, spláchnout záchod, umýt si ruce… Drobné úkony, které se však ve výsledku nasčítají.

Na kolik zhruba vyjde jeden den na home office, spočítala energetická společnost EPET. Uvažovala přitom s průměrnou cenou 4 koruny za kilowatthodinu (což je běžná cena elektřiny v případě domácností, které energii využívají k běžnému provozu a nemají nižší sazbu díky vytápění nebo ohřevu vody).

Náklady na elektřinu při home office vycházejí následovně:

Wi-Fi modem – 0,3 koruny

notebook – 1 koruna

stolní počítač – 2,6 koruny

monitor – 1 koruna

reproduktory k PC – 0,9 koruny

stolní lampa – 0,7 koruny

inkoustová tiskárna – 0,5 koruny

rádio – 2,9 koruny

kávovar – 2,3 koruny

rychlovarná konvice – 1,9 koruny

Zdroj: EPET

Pokud sečteme spotřebu všech spotřebičů využívaných v domácí kanceláři, dojdeme k číslu 7 korun za den. Nezdá se to moc. Nicméně pracovní týden má pět dnů, což už dává částku 35 korun. Měsíčně pak home office vychází na 140 korun. Jde přitom o náklady na jednoho člověka. Jestliže z domova pracují dva dospělí lidé, připlatí si 280 korun měsíčně. K tomu je třeba připočítat ještě spotřebu dětí při školní výuce. Měsíčně tak mohly náklady na elektřinu narůst o několik stokorun.

Samozřejmě nejde jen o elektrickou energii. K vícenákladům je třeba připočítat i spotřebu vody a tepla. Zatímco v běžném režimu se v domácnosti po odchodu posledního člena rodiny mohl sepnout termostat a interiér se spíše temperoval, než vytápěl, nyní bylo třeba vytápět dům či byt naplno. Kvůli využívání toalety, vaření a pitnému režimu pak narostla i spotřeba vody. Jen devět spláchnutí toalety za den vyjde zhruba na 8 korun a umytí nádobí v myčce na 7 korun. Vytápění v zatepleném bytě pak stojí asi 9 korun za den, pokud ale rodina žije ve větším a nerekonstruovaném domě, náklady jsou vyšší a mohou být kolem 40 korun za den. Sečteno a podtrženo, v závislosti na tom, kde rodina bydlí a kolik má členů, mohu být měsíční náklady jedné domácnosti na home office o 500 až 1 500 korun vyšší.

Home affice a navýšení výdajů v domácnosti - Žena na homme office píše do zápisníku

Jak na úspornou domácí kancelář

Řadě rodin přitom kvůli pandemii klesly příjmy – třeba proto, že jeden z členů přišel o práci nebo byl na ošetřovném. Pro už tak našponovaný rozpočet může být každý výdaj navíc problematický. Každé, byť sebemenší a sebejednodušší opatření, které přispěje ke snížení spotřeby energií, tak může pomoci optimalizovat rozpočet. Vybrali jsme pro vás několik účinných tipů:

  • Ohlídejte si stand-by režim neboli pohotovostní režim. Spotřebiče, jako jsou počítače, tiskárny, televize nebo kávovary umí být v pohotovosti, aby vám ihned posloužily a vy jste je nemuseli neustále zapínat a vypínat. Jenže i stand-by režim odebírá energii. Ačkoli jde o malý objem, ve výsledku se vše nasčítá. Proto vypínejte spotřebiče zcela a zapněte je jen, když je používáte.
  • Najděte si prosvětlený pracovní kout. Světlo má vliv na náš pracovní výkon. Zkuste si proto svůj home office zařídit nejlépe u okna. Ušetříte za osvětlení a uděláte i něco pro své zdraví, protože přirozené světlo je pro oči příjemnější. V domácnosti sviťte během dne jen tam, kde skutečně potřebujete.
  • Topte o trochu méně. Každý stupeň navíc může navyšovat spotřebu tepelné energie asi o 6 procent. Jistě, nikdo nechce být v zimě. Zkuste ale snížit teplotu o jeden stupeň, třeba z 23 °C na 22 °C. Oblečte si svetr navíc, pod nohy si rozprostřete huňatý kobereček a na stole si zapalte svíčku. Uvidíte, že to skutečně pomáhá dosáhnout lepšího tepelného komfortu.
  • Větrejte chytře. S topením souvisí i větrání. Abyste se soustředili, potřebujete čerstvý vzduch. Zvlášť v zimním období ale větrejte krátce a intenzivně. Skliďte papíry ze stolu a zhruba na tři až pět minut otevřete okna. Vzduch se vymění, ale stěny nestačí vychladnout, takže nebude potřeba teplo navíc, abyste interiér znovu vytopili.
  • Šetřete vodou. Pořiďte si WC stop, pokud máte zastaralou toaletu. S každým spláchnutím ušetříte zhruba 20 až 30 procent vody. Přitom jde o investici kolem 300 korun.
  • Změňte dodavatele elektřiny. Další možností, jak snížit rozpočet na energie, je změna dodavatele. Běžná domácnost může ušetřit několik stovek korun ročně, protože nabídky dodavatelů se značně liší. Porovnat si je můžete tady.

Zkuste získat příspěvek na home office

Rozšíření home officů v době pandemie s sebou přineslo i otázku, zda budou zaměstnavatelé proplácet příspěvek na provoz počítačů a dalších technologií. Některé firmy se pro takové řešení rozhodly, u jiných to není běžné. Legislativní úprava toto prozatím neřeší, ale odborníci doporučují zkusit se se zaměstnavatelem domluvit individuálně. Konec konců, za zeptání nic nedáte a třeba tím pomůžete sobě i kolegům.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2