Rodič u laptopu s dítětem

Spočteno: O kolik home office navýšil spotřebu vaší domácnosti?

17. 6. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

V čtyřčlenné domácnosti s odrostlejšími dětmi a rodiči na home office v posledních měsících každý den běželo hned několik počítačů nebo tabletů. K tomu se přidala i spotřeba energie při vaření a vytápění. Průměrné rodině se tak zvýšily náklady na provoz až o stovky korun měsíčně. Spočítali jsme, na kolik home office a domácí výuka vyjdou a jak doma energii i vodu šetřit.

Již přes rok trvající pandemie koronaviru a opakující se lockdowny znamenají, že lidé tráví většinu času doma. Obýváky se proměnily v pracovny, dětské pokoje v improvizované třídy. Každý člen rodiny tak v podstatě potřebuje své vlastní zařízení, na kterém může pracovat, být ve spojení s kolegy nebo se učit.

Vedle energie spotřebované na napájení těchto spotřebičů je nutné doma také svítit a topit. Spotřebuje se rovněž více vody, ať už kvůli vaření oběda, čajů a káv, nebo při splachování toalety. Zatímco dříve všichni členové rodiny odešli ráno z domova a navečer se vrátili, poslední rok tráví doma skoro celý den. Není proto divu, že spotřeba energie v domácnostech narůstá.

Spotřeba energií klesá, roste jen v domácnostech

Pokud nahlédneme do statistik, mohou být na první pohled matoucí. Celková spotřeba energií totiž klesá. V České republice jsme loni podle údajů Energetického regulačního úřadu dohromady spotřebovali 71,4 terawatthodiny elektřiny, což je o 3,5 procenta méně než v roce 2019. Neplatí to ale plošně pro všechny typy odběratelů. V případě domácností naopak došlo k meziročnímu nárůstu spotřeby elektřiny, a to o 4,7 procent.

Probíhající pandemie statistiky ovlivnila skutečně výrazně. Na jedné straně vidíme klesající poptávku podniků, na druhé rostoucí spotřebu domácností. Domácnosti si dokonce připsaly rekordní výši spotřeby za více než dvě dekády, vyšší hodnoty naposledy dosáhly v roce 1996. Nicméně na celkové spotřebě se domácnosti podílejí přibližně jednou pětinou, obecný trend proto nemohly zvrátit,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Nárůstu spotřeby energie si všímají i distributoři, kteří zajišťují dodávky elektřiny od výrobců do zásuvek u koncových spotřebitelů. „Setkáváme se s názory, že kvůli práci a výuce z domova se výrazně zvýšila spotřeba u domácností. Reálná čísla sice opravdu ukazují, že stoupla, ale nebylo to zdaleka tak razantní, jak by někteří mohli očekávat. Na našem distribučním území vidíme za celý rok nárůst spotřeby domácností o 5,4 procenta,“ uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Zatímco spotřeba domácností v pandemii vzrostla, u velkých odběratelů, například výrobních závodů, byla situace opačná.Podnikatelé na hladině nízkého napětí spotřebovali elektřiny meziročně o 2,9 procenta méně, na hladině vysokého napětí o 7,6 procenta méně a na hladině velmi vysokého napětí o 6,6 procenta méně,“ upřesnil Stanislav Trávníček.

Největší pokles u podniků byl patrný loni na jaře, kdy se zavřela část velkých továren. „Nejvíce zasaženým měsícem byl duben, který přinesl celkový pokles spotřeby o 12 procent, ale u velkých podniků to bylo 22 procent. Růst spotřeby obvykle naopak předznamenává zvýšení ekonomické aktivity, a tak je potěšující, že ke konci loňského roku už spotřeba mírně stoupla,“ dodal předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Na kolik vyjde jeden den na home office?

V každé domácnosti probíhal během lockdownů den trochu jinak, přesto podobně. To, co se jinak odehrávalo v kancelářích nebo školách, se ve většině případů přeneslo domů. Uvařit dopolední kafe, nabít mobilní telefon, napájet počítač, zapnout Wi-Fi, uvařit oběd, umýt nádobí po obědě, svítit, vytápět, spláchnout záchod, umýt si ruce… Drobné úkony, které se však ve výsledku nasčítají.

Na kolik zhruba vyjde jeden den na home office, spočítala energetická společnost EPET. Uvažovala přitom s průměrnou cenou 4 koruny za kilowatthodinu (což je běžná cena elektřiny v případě domácností, které energii využívají k běžnému provozu a nemají nižší sazbu díky vytápění nebo ohřevu vody).

Pokud sečteme spotřebu všech spotřebičů využívaných v domácí kanceláři, dojdeme k číslu 7 korun za den. Nezdá se to moc. Nicméně pracovní týden má pět dnů, což už dává částku 35 korun. Měsíčně pak home office vychází na 140 korun. Jde přitom o náklady na jednoho člověka. Jestliže z domova pracují dva dospělí lidé, připlatí si 280 korun měsíčně. K tomu je třeba připočítat ještě spotřebu dětí při školní výuce. Měsíčně tak mohly náklady na elektřinu narůst o několik stokorun.

Samozřejmě nejde jen o elektrickou energii. K vícenákladům je třeba připočítat i spotřebu vody a tepla. Zatímco v běžném režimu se v domácnosti po odchodu posledního člena rodiny mohl sepnout termostat a interiér se spíše temperoval, než vytápěl, nyní bylo třeba vytápět dům či byt naplno. Kvůli využívání toalety, vaření a pitnému režimu pak narostla i spotřeba vody. Jen devět spláchnutí toalety za den vyjde zhruba na 8 korun a umytí nádobí v myčce na 7 korun. Vytápění v zatepleném bytě pak stojí asi 9 korun za den, pokud ale rodina žije ve větším a nerekonstruovaném domě, náklady jsou vyšší a mohou být kolem 40 korun za den. Sečteno a podtrženo, v závislosti na tom, kde rodina bydlí a kolik má členů, mohu být měsíční náklady jedné domácnosti na home office o 500 až 1 500 korun vyšší.

Žena kreslí do bloku

Jak na úspornou domácí kancelář

Řadě rodin přitom kvůli pandemii klesly příjmy – třeba proto, že jeden z členů přišel o práci nebo byl na ošetřovném. Pro už tak našponovaný rozpočet může být každý výdaj navíc problematický. Každé, byť sebemenší a sebejednodušší opatření, které přispěje ke snížení spotřeby energií, tak může pomoci optimalizovat rozpočet. Vybrali jsme pro vás několik účinných tipů:

 • Ohlídejte si stand-by režim neboli pohotovostní režim. Spotřebiče, jako jsou počítače, tiskárny, televize nebo kávovary umí být v pohotovosti, aby vám ihned posloužily a vy jste je nemuseli neustále zapínat a vypínat. Jenže i stand-by režim odebírá energii. Ačkoli jde o malý objem, ve výsledku se vše nasčítá. Proto vypínejte spotřebiče zcela a zapněte je jen, když je používáte.

 • Najděte si prosvětlený pracovní kout. Světlo má vliv na náš pracovní výkon. Zkuste si proto svůj home office zařídit nejlépe u okna. Ušetříte za osvětlení a uděláte i něco pro své zdraví, protože přirozené světlo je pro oči příjemnější. V domácnosti sviťte během dne jen tam, kde skutečně potřebujete.

 • Topte o trochu méně. Každý stupeň navíc může navyšovat spotřebu tepelné energie asi o 6 procent. Jistě, nikdo nechce být v zimě. Zkuste ale snížit teplotu o jeden stupeň, třeba z 23 °C na 22 °C. Oblečte si svetr navíc, pod nohy si rozprostřete huňatý kobereček a na stole si zapalte svíčku. Uvidíte, že to skutečně pomáhá dosáhnout lepšího tepelného komfortu.

 • Větrejte chytře. S topením souvisí i větrání. Abyste se soustředili, potřebujete čerstvý vzduch. Zvlášť v zimním období ale větrejte krátce a intenzivně. Skliďte papíry ze stolu a zhruba na tři až pět minut otevřete okna. Vzduch se vymění, ale stěny nestačí vychladnout, takže nebude potřeba teplo navíc, abyste interiér znovu vytopili.

 • Šetřete vodou. Pořiďte si WC stop, pokud máte zastaralou toaletu. S každým spláchnutím ušetříte zhruba 20 až 30 procent vody. Přitom jde o investici kolem 300 korun.

 • Změňte dodavatele elektřiny. Další možností, jak snížit rozpočet na energie, je změna dodavatele. Běžná domácnost může ušetřit několik stovek korun ročně, protože nabídky dodavatelů se značně liší. Porovnat si je můžete tady.

Zkuste získat příspěvek na home office

Rozšíření home officů v době pandemie s sebou přineslo i otázku, zda budou zaměstnavatelé proplácet příspěvek na provoz počítačů a dalších technologií. Některé firmy se pro takové řešení rozhodly, u jiných to není běžné. Legislativní úprava toto prozatím neřeší, ale odborníci doporučují zkusit se se zaměstnavatelem domluvit individuálně. Konec konců, za zeptání nic nedáte a třeba tím pomůžete sobě i kolegům.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.