Rodič u laptopu s dítětem

Spočteno: O kolik home office navýšil spotřebu vaší domácnosti?

17. 6. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

V čtyřčlenné domácnosti s odrostlejšími dětmi a rodiči na home office v posledních měsících každý den běželo hned několik počítačů nebo tabletů. K tomu se přidala i spotřeba energie při vaření a vytápění. Průměrné rodině se tak zvýšily náklady na provoz až o stovky korun měsíčně. Spočítali jsme, na kolik home office a domácí výuka vyjdou a jak doma energii i vodu šetřit.

Již přes rok trvající pandemie koronaviru a opakující se lockdowny znamenají, že lidé tráví většinu času doma. Obýváky se proměnily v pracovny, dětské pokoje v improvizované třídy. Každý člen rodiny tak v podstatě potřebuje své vlastní zařízení, na kterém může pracovat, být ve spojení s kolegy nebo se učit.

Vedle energie spotřebované na napájení těchto spotřebičů je nutné doma také svítit a topit. Spotřebuje se rovněž více vody, ať už kvůli vaření oběda, čajů a káv, nebo při splachování toalety. Zatímco dříve všichni členové rodiny odešli ráno z domova a navečer se vrátili, poslední rok tráví doma skoro celý den. Není proto divu, že spotřeba energie v domácnostech narůstá.

Spotřeba energií klesá, roste jen v domácnostech

Pokud nahlédneme do statistik, mohou být na první pohled matoucí. Celková spotřeba energií totiž klesá. V České republice jsme loni podle údajů Energetického regulačního úřadu dohromady spotřebovali 71,4 terawatthodiny elektřiny, což je o 3,5 procenta méně než v roce 2019. Neplatí to ale plošně pro všechny typy odběratelů. V případě domácností naopak došlo k meziročnímu nárůstu spotřeby elektřiny, a to o 4,7 procent.

Probíhající pandemie statistiky ovlivnila skutečně výrazně. Na jedné straně vidíme klesající poptávku podniků, na druhé rostoucí spotřebu domácností. Domácnosti si dokonce připsaly rekordní výši spotřeby za více než dvě dekády, vyšší hodnoty naposledy dosáhly v roce 1996. Nicméně na celkové spotřebě se domácnosti podílejí přibližně jednou pětinou, obecný trend proto nemohly zvrátit,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Nárůstu spotřeby energie si všímají i distributoři, kteří zajišťují dodávky elektřiny od výrobců do zásuvek u koncových spotřebitelů. „Setkáváme se s názory, že kvůli práci a výuce z domova se výrazně zvýšila spotřeba u domácností. Reálná čísla sice opravdu ukazují, že stoupla, ale nebylo to zdaleka tak razantní, jak by někteří mohli očekávat. Na našem distribučním území vidíme za celý rok nárůst spotřeby domácností o 5,4 procenta,“ uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Zatímco spotřeba domácností v pandemii vzrostla, u velkých odběratelů, například výrobních závodů, byla situace opačná.Podnikatelé na hladině nízkého napětí spotřebovali elektřiny meziročně o 2,9 procenta méně, na hladině vysokého napětí o 7,6 procenta méně a na hladině velmi vysokého napětí o 6,6 procenta méně,“ upřesnil Stanislav Trávníček.

Největší pokles u podniků byl patrný loni na jaře, kdy se zavřela část velkých továren. „Nejvíce zasaženým měsícem byl duben, který přinesl celkový pokles spotřeby o 12 procent, ale u velkých podniků to bylo 22 procent. Růst spotřeby obvykle naopak předznamenává zvýšení ekonomické aktivity, a tak je potěšující, že ke konci loňského roku už spotřeba mírně stoupla,“ dodal předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Na kolik vyjde jeden den na home office?

V každé domácnosti probíhal během lockdownů den trochu jinak, přesto podobně. To, co se jinak odehrávalo v kancelářích nebo školách, se ve většině případů přeneslo domů. Uvařit dopolední kafe, nabít mobilní telefon, napájet počítač, zapnout Wi-Fi, uvařit oběd, umýt nádobí po obědě, svítit, vytápět, spláchnout záchod, umýt si ruce… Drobné úkony, které se však ve výsledku nasčítají.

Na kolik zhruba vyjde jeden den na home office, spočítala energetická společnost EPET. Uvažovala přitom s průměrnou cenou 4 koruny za kilowatthodinu (což je běžná cena elektřiny v případě domácností, které energii využívají k běžnému provozu a nemají nižší sazbu díky vytápění nebo ohřevu vody).

Pokud sečteme spotřebu všech spotřebičů využívaných v domácí kanceláři, dojdeme k číslu 7 korun za den. Nezdá se to moc. Nicméně pracovní týden má pět dnů, což už dává částku 35 korun. Měsíčně pak home office vychází na 140 korun. Jde přitom o náklady na jednoho člověka. Jestliže z domova pracují dva dospělí lidé, připlatí si 280 korun měsíčně. K tomu je třeba připočítat ještě spotřebu dětí při školní výuce. Měsíčně tak mohly náklady na elektřinu narůst o několik stokorun.

Samozřejmě nejde jen o elektrickou energii. K vícenákladům je třeba připočítat i spotřebu vody a tepla. Zatímco v běžném režimu se v domácnosti po odchodu posledního člena rodiny mohl sepnout termostat a interiér se spíše temperoval, než vytápěl, nyní bylo třeba vytápět dům či byt naplno. Kvůli využívání toalety, vaření a pitnému režimu pak narostla i spotřeba vody. Jen devět spláchnutí toalety za den vyjde zhruba na 8 korun a umytí nádobí v myčce na 7 korun. Vytápění v zatepleném bytě pak stojí asi 9 korun za den, pokud ale rodina žije ve větším a nerekonstruovaném domě, náklady jsou vyšší a mohou být kolem 40 korun za den. Sečteno a podtrženo, v závislosti na tom, kde rodina bydlí a kolik má členů, mohu být měsíční náklady jedné domácnosti na home office o 500 až 1 500 korun vyšší.

Žena kreslí do bloku

Jak na úspornou domácí kancelář

Řadě rodin přitom kvůli pandemii klesly příjmy – třeba proto, že jeden z členů přišel o práci nebo byl na ošetřovném. Pro už tak našponovaný rozpočet může být každý výdaj navíc problematický. Každé, byť sebemenší a sebejednodušší opatření, které přispěje ke snížení spotřeby energií, tak může pomoci optimalizovat rozpočet. Vybrali jsme pro vás několik účinných tipů:

  • Ohlídejte si stand-by režim neboli pohotovostní režim. Spotřebiče, jako jsou počítače, tiskárny, televize nebo kávovary umí být v pohotovosti, aby vám ihned posloužily a vy jste je nemuseli neustále zapínat a vypínat. Jenže i stand-by režim odebírá energii. Ačkoli jde o malý objem, ve výsledku se vše nasčítá. Proto vypínejte spotřebiče zcela a zapněte je jen, když je používáte.

  • Najděte si prosvětlený pracovní kout. Světlo má vliv na náš pracovní výkon. Zkuste si proto svůj home office zařídit nejlépe u okna. Ušetříte za osvětlení a uděláte i něco pro své zdraví, protože přirozené světlo je pro oči příjemnější. V domácnosti sviťte během dne jen tam, kde skutečně potřebujete.

  • Topte o trochu méně. Každý stupeň navíc může navyšovat spotřebu tepelné energie asi o 6 procent. Jistě, nikdo nechce být v zimě. Zkuste ale snížit teplotu o jeden stupeň, třeba z 23 °C na 22 °C. Oblečte si svetr navíc, pod nohy si rozprostřete huňatý kobereček a na stole si zapalte svíčku. Uvidíte, že to skutečně pomáhá dosáhnout lepšího tepelného komfortu.

  • Větrejte chytře. S topením souvisí i větrání. Abyste se soustředili, potřebujete čerstvý vzduch. Zvlášť v zimním období ale větrejte krátce a intenzivně. Skliďte papíry ze stolu a zhruba na tři až pět minut otevřete okna. Vzduch se vymění, ale stěny nestačí vychladnout, takže nebude potřeba teplo navíc, abyste interiér znovu vytopili.

  • Šetřete vodou. Pořiďte si WC stop, pokud máte zastaralou toaletu. S každým spláchnutím ušetříte zhruba 20 až 30 procent vody. Přitom jde o investici kolem 300 korun.

  • Změňte dodavatele elektřiny. Další možností, jak snížit rozpočet na energie, je změna dodavatele. Běžná domácnost může ušetřit několik stovek korun ročně, protože nabídky dodavatelů se značně liší. Porovnat si je můžete tady.

Zkuste získat příspěvek na home office

Rozšíření home officů v době pandemie s sebou přineslo i otázku, zda budou zaměstnavatelé proplácet příspěvek na provoz počítačů a dalších technologií. Některé firmy se pro takové řešení rozhodly, u jiných to není běžné. Legislativní úprava toto prozatím neřeší, ale odborníci doporučují zkusit se se zaměstnavatelem domluvit individuálně. Konec konců, za zeptání nic nedáte a třeba tím pomůžete sobě i kolegům.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.