Blog
Osobní finance
Partneři se drží za ruku v přírodě u řeky

Single život vs. život ve vztahu: Jak dokáže zamávat s domácím rozpočtem?

Přemýšleli jste, čistě pragmaticky – samozřejmě, nad tím, jak dokáže s financemi zamávat single život a život ve vztahu? Pro některé jsou single lidé spíše kariéristi, bohémové nebo jednoduše pohodlní jedinci. Co když jim ale tenhle stav vyhovuje taky po finanční stránce? A je opravdu single život tak výhodný, jak se na první pohled zdá? Podívali jsme se téhle problematice na kloub a přinášíme malé srovnání.

Život, který se netočí jen okolo večírků

Lidé, kteří žijí jako single, často neobráží jeden večírek za druhým, jak si řada zadaných myslí. Ba právě naopak – často pracují déle a tvrději, protože musí hradit vyšší náklady na život a vyjít s penězi pro ně není zrovna dvakrát jednoduché. Vždy samozřejmě záleží na jejich vzdělání, pracovním postavení, ale i koníčcích, zdravotním stavu a nárocích na běžné denní potřeby.

Mám zájem o půjčku

Palčivé finanční otázky pro jednotlivce

Život single je sice fajn v tom, že můžete dělat cokoliv podle svého gusta, nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vysvětlovat, proč jedno kafe s kamarádkou trvalo pět hodin, nikdo vám nespílá za nepořádek doma a to, že máte prázdnou ledničku, vám vrásky nedělá, spíš to vnímáte jako plus, protože na ni alespoň nepořádáte večerní a noční nájezdy. Zní to jako super život? Na nějakou dobu možná. Poměrně brzo ale začnete řešit finanční otázky, které budou vše, jen ne příjemné.

Luxus pro jednoho

Abyste si žili jako singles na určité úrovni, počítejte s tím, že vás to bude stát celkem dost peněz. Za pronájem bytu nejspíš platíte stejně jako kamarádka s manželem, nejiné je to i s energiemi. V obýváku totiž musíte svítit, ať jste tam sami, nebo je vás tam deset. A na rozdíl od zadaných a ženatých kolegů nebo přátel jste na tyhle výdaje sami. Při dnešních cenách to pak rozhodně není žádná legrace a nebývá výjimkou, že náklady na bydlení odčerpají z peněženek single lidí zcela zásadní a většinovou částku.

Drahé garsonky

Co se týče cen nemovitostí, ani tady single lidé „nevyhrávají“. V přepočtu na metry jsou totiž standardně malé byty a garsonky nejdražší. Třeba v našem hlavním městě za maličkatou garsonku zaplatíte měsíčně klidně i deset tisíc! Když k tomu připočtete náklady na energie, paušál, televizní a rozhlasové poplatky a internet, klidně se dostanete na hranici 15 000 Kč měsíčně. Pokud byste chtěli garsonku odkoupit, počítejte minimálně s milionem a půl. A to pouze u starých nemovitostí, do kterých budete muset „nasypat“ další desetitisíce.

Problémy s hypotékou

Řada mladých řeší první bydlení hypotékou. I tady ale mohou singles narazit. Pokud totiž není jejich plat nadstandardní, nedokážou ručit jinou nemovitostí a nemají našetřeno, cesta k hypotéce se pro ně ani neotevře. Tady mají opět výhodu partneři nebo manželé, případně žadatelé, kteří žádají o hypoteční úvěr společně. Důvodem je samozřejmě jejich vyšší bonita a skutečnost, že se v případě výpadku příjmu jednoho z žadatelů, postará o závazek ten druhý. Pokud jako singles na hypotéku dosáhnete, pamatujte, že pustit se do placení hypotéky na vlastní triko chce pořádnou odvahu a kvalitní pojištění schopnosti splácet.

Cestovatelské a nákupní dilema

V létě máte naplánované Řecko, na podzim Dubaj a v zimě? Lyžovačku v Alpách! Zní to skvěle? Jasně! Jako singles se totiž nemusíte nikomu přizpůsobovat a brát ohled na jeho přání nebo potřeby. Jakmile ale začnete vybírat hotel nebo zájezd, čeká vás další nepříjemná zpráva. Pokoj pro jednoho se vám totiž nepěkně prodraží. A stejně tak je to i v případě běžných nákupů v obchodu. Výhodná „rodinná balenírodinná balení“ vás sice lákají svou cenou, moc dobře ale víte, že sami je jednoduše nedokážete spotřebovat před vypršením data spotřeby nebo trvanlivosti. A tak nakupujete méně a dráž.

Závěrečné resumé? Ve dvou se to lépe táhne!

To je starý známý fakt a v případě běžných nákladů na život to platí dvojnásob. Je samozřejmě hloupé a krajně neproveditelné hledat si drahou polovičku jen za účelem dělení nákladů, pokud ale porovnáme finanční nároky na singles život a život ve vztahu, druhá zmíněná skupina vyhrává na celé čáře. Pokud vy sami zrovna nemáte vedle sebe partnera, dostali jste se do tíživé situace a musíte řešit závazky, které jednoduše nepočkají, je jistou alternativou půjčka. Tu je ale potřeba důkladně vybrat, k čemuž vám poslouží třeba náš online srovnávač. Při výběru vhodného produktu věnujte pozornost nejen úroku, ale též hodnotě RPSN a pamatujte, že půjčka je sice dobrý sluha, ale špatný pán.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).