Jaký je postup připojení plynu do domu?

Jaký je postup připojení plynu do domu?

28. 9. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Připojení plynu do domu představuje poměrně administrativně náročný proces. Žádost o připojení k distribuční soustavě, vypracování projektové dokumentace, získání stavebního povolení, revizní zpráva – to všechno budete pro zřízení plynové přípojky potřebovat. Zjistěte, jaký je správný postup krok za krokem.

Podejte žádost o připojení k distribuční soustavě

Prvním krokem pro připojení plynu do domu je podání žádosti o připojení u příslušného distributora plynu:

 • E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě,

 • Pražská plynárenská v Praze,

 • GasNet ve zbytku republiky.

K žádosti o připojení k distribuční soustavě budete potřebovat:

 • vaše kontaktní údaje,

 • údaje o odběrném místě (adresa, číslo parcely),

 • plánované spotřebiče a jejich příkon (kotel, sporák apod.),

 • předpokládanou roční spotřebu zemního plynu,

 • situační plánek (katastrální mapu, projektový plán) s vyznačením plánovaného přívodu plynu.

Každý distributor má na webových stránkách vzor žádosti ke stažení, podat ji můžete osobně, poštou nebo online. Distributor vás může vyzvat k předložení kompletní projektové dokumentace – tu budete v každém případě potřebovat pro stavební úřad, pokud ještě na pozemku není zřízena plynová přípojka. Do 30 dnů vám přijde vyjádření a návrh na uzavření smlouvy. Tu musíte podepsat do 12 měsíců od jejího obdržení.

Získejte stavební povolení

O vybudování plynového přípojky musíte informovat stavební úřad. K žádosti o stavební povolení připojte projektovou dokumentaci a uzavřenou smlouvu s distributorem plynu. Stavební povolení byste měli obdržet během 30 dní.

Po získání stavebního povolení se můžete pustit do montáže odběrného zařízení. Nejdříve je potřeba výkop montážní jámy a zabudování skříňky pro HUP, plynoměr, případně regulátor tlaku. Připojení plynu do domu musí být vedeno kolmo na budovu a musí zůstat přístupné pro případné opravy.

Zařiďte vnitřní instalaci a revizní zprávu

Zároveň je potřeba nechat vybudovat vnitřní rozvody plynu a připojení plynových spotřebičů. Po dokončení vnitřního připojení plynu si nechte zhotovit revizní zkoušku odběrného zařízení a tlakovou zkoušku od revizního technika. Tlaková zkouška slouží pro kontrolu těsnosti rozvodů, ještě než se do nich pustí plyn. Pokud je vše v pořádku, získáte revizní zprávu.

Vyberte si vhodného dodavatele

Teď již máte vše nainstalované a připravené ke spuštění. Zbývá tedy vybrat si svého dodavatele plynu. Pro získání nejvýhodnější nabídky si udělejte srovnání pomocí kalkulačky cen plynu. Poté uzavřete s vybraným dodavatelem smlouvu o dodávce zemního plynu a ten zažádá distribuční společnost o instalaci plynoměru. Při instalaci měřidla je potřeba předložit technikovi revizní zprávu a doklad o provedené tlakové zkoušce.

Kolik stojí připojení plynu do domu?

Celkové náklady na připojení plynu do domu se liší podle způsobu provádění, použitém materiálu a délce plynové přípojky. Výrazně můžete ušetřit na výkopových pracích, pokud si je provedete svépomocí. Několik metrů výkopu vás totiž u firmy vyjde na desítky tisíc korun. Cena přípojky v délce dvou metrů se pohybuje kolem 25 tisíc korun. Abyste nenaletěli na první nevýhodnou nabídku, vyplatí se nechat si zpracovat cenovou nabídku od několika firem.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?