Jaký je postup připojení plynu do domu?

Jaký je postup připojení plynu do domu?

28. 9. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Připojení plynu do domu představuje poměrně administrativně náročný proces. Žádost o připojení k distribuční soustavě, vypracování projektové dokumentace, získání stavebního povolení, revizní zpráva – to všechno budete pro zřízení plynové přípojky potřebovat. Zjistěte, jaký je správný postup krok za krokem.

Podejte žádost o připojení k distribuční soustavě

Prvním krokem pro připojení plynu do domu je podání žádosti o připojení u příslušného distributora plynu:

 • E.ON v jižních Čechách a na jižní Moravě,

 • Pražská plynárenská v Praze,

 • GasNet ve zbytku republiky.

K žádosti o připojení k distribuční soustavě budete potřebovat:

 • vaše kontaktní údaje,

 • údaje o odběrném místě (adresa, číslo parcely),

 • plánované spotřebiče a jejich příkon (kotel, sporák apod.),

 • předpokládanou roční spotřebu zemního plynu,

 • situační plánek (katastrální mapu, projektový plán) s vyznačením plánovaného přívodu plynu.

Každý distributor má na webových stránkách vzor žádosti ke stažení, podat ji můžete osobně, poštou nebo online. Distributor vás může vyzvat k předložení kompletní projektové dokumentace – tu budete v každém případě potřebovat pro stavební úřad, pokud ještě na pozemku není zřízena plynová přípojka. Do 30 dnů vám přijde vyjádření a návrh na uzavření smlouvy. Tu musíte podepsat do 12 měsíců od jejího obdržení.

Získejte stavební povolení

O vybudování plynového přípojky musíte informovat stavební úřad. K žádosti o stavební povolení připojte projektovou dokumentaci a uzavřenou smlouvu s distributorem plynu. Stavební povolení byste měli obdržet během 30 dní.

Po získání stavebního povolení se můžete pustit do montáže odběrného zařízení. Nejdříve je potřeba výkop montážní jámy a zabudování skříňky pro HUP, plynoměr, případně regulátor tlaku. Připojení plynu do domu musí být vedeno kolmo na budovu a musí zůstat přístupné pro případné opravy.

Zařiďte vnitřní instalaci a revizní zprávu

Zároveň je potřeba nechat vybudovat vnitřní rozvody plynu a připojení plynových spotřebičů. Po dokončení vnitřního připojení plynu si nechte zhotovit revizní zkoušku odběrného zařízení a tlakovou zkoušku od revizního technika. Tlaková zkouška slouží pro kontrolu těsnosti rozvodů, ještě než se do nich pustí plyn. Pokud je vše v pořádku, získáte revizní zprávu.

Vyberte si vhodného dodavatele

Teď již máte vše nainstalované a připravené ke spuštění. Zbývá tedy vybrat si svého dodavatele plynu. Pro získání nejvýhodnější nabídky si udělejte srovnání pomocí kalkulačky cen plynu. Poté uzavřete s vybraným dodavatelem smlouvu o dodávce zemního plynu a ten zažádá distribuční společnost o instalaci plynoměru. Při instalaci měřidla je potřeba předložit technikovi revizní zprávu a doklad o provedené tlakové zkoušce.

Kolik stojí připojení plynu do domu?

Celkové náklady na připojení plynu do domu se liší podle způsobu provádění, použitém materiálu a délce plynové přípojky. Výrazně můžete ušetřit na výkopových pracích, pokud si je provedete svépomocí. Několik metrů výkopu vás totiž u firmy vyjde na desítky tisíc korun. Cena přípojky v délce dvou metrů se pohybuje kolem 25 tisíc korun. Abyste nenaletěli na první nevýhodnou nabídku, vyplatí se nechat si zpracovat cenovou nabídku od několika firem.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?