Solární panely

Jaké se chystají změny v připojování nových fotovoltaických elektráren?

22. 2. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Fotovoltaický trh v Česku se od solárního boomu před deseti leti držel spíše v pozadí. Teprve v druhé polovině loňského roku přišel nový boom, který tak ohlásil dynamický postup kupředu. Co za náhlým rozvojem stojí a na jaké změny se můžeme těšit letos?

První boom ohledně solárních elektráren zažilo Česko v letech 2009 až 2010. Nyní o deset let později to vypadá, že fotovoltaiky čeká návrat na výsluní. Již od druhé poloviny loňského roku se totiž mluví o nových plánech podporujících fotovoltaiku, které doprovází ostré diskuse o jejím podílu na celkové výrobě elektrické energie v blízké budoucnosti.

Počet instalací fotovoltaických elektráren narůstá

Ceny elektřiny každým rokem rostou. Stále více českých domácností i firem proto přemýšlí nad různými možnostmi, jak snížit celkové náklady na energie a provoz domácnosti (podniků) všeobecně. S tím, jak v posledních letech klesly ceny obnovitelných zdrojů, se jako jedno z nejlepších řešeních nabízí fotovoltaické elektrárny.

Jenom v roce 2018 o proplacení části nákladů na instalaci domácích solárních elektráren požádalo více než 1 500 domácností. Oproti předchozímu roku počet žádost narostl dvojnásobně. Loni přibylo dalších 2 905 nových solárních elektráren a stejný trend se očekává i letos. Zájem projevují nejen domácnosti, ale také investoři, kteří znovu začínají investovat do fotovoltaických projektů.

Jednou z příčin růstu zájmů jsou klimatické změny

Ve prospěch fotovoltaiky hovoří negativní klimatické změny, za kterými dle většiny odborníků stojí škodlivé emise skleníkových plynů. Roste tak tlak na podporu obnovitelných zdrojů a uzavírání tradičních uhelných elektrických elektráren. Situace je natolik vážná, že se neřeší, zda uhelné elektrárny zavřít, ale čím je nejlépe nahradit a kdy je bude možné bez obav zavřít.

Solární elektrárna

V České republice uhelné elektrárny vyrobí téměř 50 % elektřiny. Obnovitelné zdroje se na výrobě elektřiny podílí necelými 13 %, z toho fotovoltaické elektrárny tvoří pouhá 3 %.

Nyní česká vláda čelí tlaku ze strany Evropské unie, která požaduje plán, jak do roku 2030 Česká republika sníží emise skleníkových plynů o 40 %, k čemuž se upsala v rámci Pařížské dohody o změně klimatu. Podpora fotovoltaických elektráren v tomto plánu bude hrát významnou roli, jelikož má mezi obnovitelným zdroji zdaleka největší potenciál.

Český fotovoltaický trh a změny v připojování v roce 2020

V průběhu roku 2020 čeká český fotovoltaický trh velké změny v oblasti legislativy. Změny se budou týkat nových podmínek pro připojování FVE do sítě (tzv. PPDS). Zveřejnění aktualizace PPDS není zatím dosud známo, ale mělo by jít o upřesnění požadavků provozovatele přenosové soustavy na výrobny na základě požadavků nařízení Evropské komise 2016/631 (tzv. RfG).

“Nařízení RfG bude součástí nových podmínek pro připojování v platnosti od letošního roku. Všechny žádosti o připojení k distribuční soustavě podané po platnosti nových PPDS, budou před prvním paralelním připojením nových zdrojů vyžadovat tzv. certifikáty RfG,” uvedl Aleš Hradecký, předseda CAFT (Cech akumulace a fotovoltaiky), a dodal: “Jelikož v současnosti neexistuje v Česku žádná autorizovaná certifikační autorita v oblasti RfG pro střídače, požádali jsme o odložení zavedení povinnosti až do roku 2020. Oceňuji, že na náš návrh kladně zareagovalo ERÚ. Stejně tak CAFT prostřednictvím Komory OZE požádal jednotlivé Distributory o odklad vymahatelnosti tohoto nařízení, podobně jako je tomu v sousedních zemích.”

Další změny by se měly vztahovat k požárním předpisům pro nové fotovoltaické instalace a mimo jiné padla také zmínka o nových dotacích pro fotovoltaické elektrárny a baterky (např. dotační program OPPIK pro firmy, které mohou získat až 70% finanční podporu na nové baterie a FVE).

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně nastavené pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody nejen fotovoltaiky. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.