Solární panely na střeše

Jaké fotovoltaické panely si pořídit v roce 2020?

3. 3. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Fotovoltaické, nebo také solární panely slouží k výrobě elektřiny ze slunce. Dobrou zprávou je, že jejich cena klesá a účinnost roste. Ještě lepší pak, že na jejich pořízení můžete získat dotaci. Koupě jednoho 300Wp solárního panelu se pohybuje zhruba okolo 3500 Kč. Nejekonomičtější přitom je, když elektřinu ze solárních panelů spotřebováváte přímo doma. Podpoříte tak nejen energetickou nezávislost, ale ušetříte také na platbách za energie. Jaké fotovoltaické panely se vyplatí pořídit v roce 2020?

3 základní skupiny a jejich specifika

Na našem trhu se setkáte se třemi základními skupinami fotovoltaických panelů:

  1. Panely s monokrystalickými články: V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji používají panely s monokrystalickými články. Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 centimetrů, plocha článků je stejnoměrná a jejich barva je většinou tmavá (odstíny hnědé, až černé). Pokud je váš dům orientován na místo, kam dopadá dostatek slunečních paprsků, je pořízení panelů s monokrystalickými články ideální volbou. Monokrystalické panely mají ze všech tří typů nejvyšší účinnost, jejich pořízení je ale poněkud nákladnější. Na druhou stranu s nimi stačí osadit menší plochu.

  2. Polykrystalické solární panely: Další skupinou jsou polykrystalické solární panely, jejichž výroba je nejjednodušší a levnější, proto je můžete pořídit výhodněji. Příznivá cena je ale na druhou stranu „vykoupena“ o něco nižším výkonem, než v případě výše zmíněných monokrystalických článků. Při výběru je vhodné porovnat plochu vaší střechy či místa na zahradě, kam chcete panely instalovat, s množstvím elektřiny, které potřebujete vyprodukovat. Pořízení polykrystalických panelů je vhodné ve chvíli, kdy máte pro jejich osazení dostatek prostoru a zároveň neřešíte přehnané energetické nároky.

  3. Amorfní panely: Třetím typem jsou amorfní panely, při jejichž výrobě se na sklo nebo na plastovou fólii nanáší tenká vrstva křemíku. Ze tří jmenovaných typů mají nejnižší účinnost, mezi jejich přednosti ale patří schopnost vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla. Elektřinu proto dokážou dost dobře produkovat i na jaro nebo na podzim a vhodné jsou tam, kde nelze panely umístit do ideální pozice a je nutné je instalovat například východním nebo západním směrem.

Solární panely

Novinky ve fotovoltaice pro rok 2020

Rok 2020 je pro pořízení fotovoltaických panelů doslova jako stvořený. Začátkem ledna se totiž případným zájemcům otevírá možnost sáhnout si na finance z programu Úspory energie, kde je na fotovoltaiku vyhrazeno 0,5 miliardy korun. Tento program je ale spíše zaměřen na větší projekty. Domácnostem jsou už tradičně vyhrazeny finance z programu Nová zelená úsporám.

Novinkou v případě prvního zmíněného programu je posunutí minimální částky pro udělení dotace na 2 miliony korun. Mezi další novinky patří i to, že na podporu nově dosáhnou i hotelová, restaurační, sportovní, zábavní či rekreační zařízení. Fotovoltaikou navíc půjdou nově osázet i střechy či stěny novostaveb, což minulé podmínky neumožňovaly. Stále je ovšem potřeba počítat s omezením pro realizaci projektu mimo území hl. města Prahy.

  • Výjimka potvrzující pravidlo: O dotaci na fotovoltaiku mohou žádat také majitelé bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností na území celé republiky!

Co se týče programu Nová zelená úsporám, tam zůstávají podmínky pro rok 2020 totožné. I letos tak mohou v oblasti podpory C – Efektivní využití zdroje energie žádat majitelé rodinných domů dotaci na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc Kč a na termické solární systémy od 35 do 50 tisíc Kč.

Náš tip: Při zkombinování programu s kotlíkovou dotací můžete využít dvacetitisícový bonus!

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.