Blog
Energie
Solární panely na střeše

Jaké fotovoltaické panely si pořídit v roce 2020?

03. března 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Fotovoltaické, nebo také solární panely slouží k výrobě elektřiny ze slunce. Dobrou zprávou je, že jejich cena klesá a účinnost roste. Ještě lepší pak, že na jejich pořízení můžete získat dotaci. Koupě jednoho 300Wp solárního panelu se pohybuje zhruba okolo 3500 Kč. Nejekonomičtější přitom je, když elektřinu ze solárních panelů spotřebováváte přímo doma. Podpoříte tak nejen energetickou nezávislost, ale ušetříte také na platbách za energie. Jaké fotovoltaické panely se vyplatí pořídit v roce 2020?

3 základní skupiny a jejich specifika

Na našem trhu se setkáte se třemi základními skupinami fotovoltaických panelů:

  1. Panely s monokrystalickými články: V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji používají panely s monokrystalickými články. Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 centimetrů, plocha článků je stejnoměrná a jejich barva je většinou tmavá (odstíny hnědé, až černé). Pokud je váš dům orientován na místo, kam dopadá dostatek slunečních paprsků, je pořízení panelů s monokrystalickými články ideální volbou. Monokrystalické panely mají ze všech tří typů nejvyšší účinnost, jejich pořízení je ale poněkud nákladnější. Na druhou stranu s nimi stačí osadit menší plochu.

  2. Polykrystalické solární panely: Další skupinou jsou polykrystalické solární panely, jejichž výroba je nejjednodušší a levnější, proto je můžete pořídit výhodněji. Příznivá cena je ale na druhou stranu „vykoupena“ o něco nižším výkonem, než v případě výše zmíněných monokrystalických článků. Při výběru je vhodné porovnat plochu vaší střechy či místa na zahradě, kam chcete panely instalovat, s množstvím elektřiny, které potřebujete vyprodukovat. Pořízení polykrystalických panelů je vhodné ve chvíli, kdy máte pro jejich osazení dostatek prostoru a zároveň neřešíte přehnané energetické nároky.

  3. Amorfní panely: Třetím typem jsou amorfní panely, při jejichž výrobě se na sklo nebo na plastovou fólii nanáší tenká vrstva křemíku. Ze tří jmenovaných typů mají nejnižší účinnost, mezi jejich přednosti ale patří schopnost vyrábět elektřinu i z rozptýleného světla. Elektřinu proto dokážou dost dobře produkovat i na jaro nebo na podzim a vhodné jsou tam, kde nelze panely umístit do ideální pozice a je nutné je instalovat například východním nebo západním směrem.

Solární panely

Novinky ve fotovoltaice pro rok 2020

Rok 2020 je pro pořízení fotovoltaických panelů doslova jako stvořený. Začátkem ledna se totiž případným zájemcům otevírá možnost sáhnout si na finance z programu Úspory energie, kde je na fotovoltaiku vyhrazeno 0,5 miliardy korun. Tento program je ale spíše zaměřen na větší projekty. Domácnostem jsou už tradičně vyhrazeny finance z programu Nová zelená úsporám.

Novinkou v případě prvního zmíněného programu je posunutí minimální částky pro udělení dotace na 2 miliony korun. Mezi další novinky patří i to, že na podporu nově dosáhnou i hotelová, restaurační, sportovní, zábavní či rekreační zařízení. Fotovoltaikou navíc půjdou nově osázet i střechy či stěny novostaveb, což minulé podmínky neumožňovaly. Stále je ovšem potřeba počítat s omezením pro realizaci projektu mimo území hl. města Prahy.

  • Výjimka potvrzující pravidlo: O dotaci na fotovoltaiku mohou žádat také majitelé bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností na území celé republiky!

Co se týče programu Nová zelená úsporám, tam zůstávají podmínky pro rok 2020 totožné. I letos tak mohou v oblasti podpory C – Efektivní využití zdroje energie žádat majitelé rodinných domů dotaci na fotovoltaické solární systémy ve výši od 35 do 150 tisíc Kč a na termické solární systémy od 35 do 50 tisíc Kč.

Náš tip: Při zkombinování programu s kotlíkovou dotací můžete využít dvacetitisícový bonus!

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).