Cestovní pojištění – srovnání cen

Ceny energií v roce 2021

Placení faktur za energie se nevyhne žádná domácnost. Nikdy se nejedná o nic příjemného, navíc v posledních letech ceny energií rostly. Jak to bude vypadat na trhu s elektřinou a plynem v příštím roce? Zjistěte, jaké budou ceny energií 2021.

porovnání energií

Ceny energií na burze klesly

Pandemie koronaviru, která naplno vypukla v březnu roku 2020, výrazně zahýbala s cenami energií na velkoobchodních burzách. Vše je způsobené zpomalením ekonomiky – po elektřině a plynu je mnohem menší poptávka. Tento stav vytváří tlak na cenu, která následně klesá. Hlavní dodavatelé energií nakupují ve velkém množství a s předstihem. V jejich cenících se nižší cena na burze promítne až ve chvíli, kdy se jedná o dlouhodobý trend. Okamžitě zlevněné bývají produkty, jejichž cena je závislá na vývoji na burze.

Poptávka po elektřině a plynu je v důsledku celosvětové pandemie a útlumu ekonomiky nižší dlouhodobě. Elektřina na Pražské energetické burze stála během letošního podzimu okolo 42 eur za megawatthodinu. V porovnání se stejným obdobím roku 2019 šlo o téměř 20% pokles. Ceny plynu tamtéž se propadly ještě více – meziročně až o 28 %. Megawatthodina plynu stála okolo 14 eur. Velcí dodavatelé tak během podzimu značně upravili ceny energií.

Řada dodavatelů zlevnila elektřinu, zhruba o 10 %

Největší český dodavatel energií firma ČEZ zlevnila elektřinu napříč ceníky v průměru o 9 %. Při průměrné roční spotřebě domácnosti, která v ČR činí zhruba 3,5 MWh, zákazník ušetří asi 800 korun. Slevu na šetrnější elektřinu představil E.ON. „Soustředit se budeme zejména na produkty se zelenou elektřinou. Při přechodu na tyto produkty ušetří naši klienti od 1. října proti standardním ceníkům deset procent a noví zákazníci dokonce až 3500 korun. Chceme tak motivovat lidi k odběru zelené energie, která je více šetrná k přírodě a kterou vykupujeme primárně od lokálních výrobců po celé ČR,“ řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí firmy Martina Slavíková.

Zlevnění elektřiny prezentovali i další dodavatelé. Bohemia Energy garantuje nižší cenu, než kterou má zákazník u dominantního dodavatele. Při uzavření smlouvy do konce roku 2020 platí navíc ještě Garance měsíce zdarma, tedy odečtení 1/12 z ceny za odebranou silovou elektřinu. U innogy je od listopadu levnější elektřina u základního produktu Standard v průměru o 9 %. MND přišly se slevou 12 % oproti základnímu ceníku a garancí cen do konce června roku 2022. O 10 % zlevnil elektřinu také Centropol.

Ne všichni hlavní dodavatelé jdou s cenou elektřiny dolů

Zlevnění nechystá Pražská energetika (PRE). „Doby, kdy jsme k nějakému datu uváděli plošně úpravy ceny, jsou minulostí. Stalo se tak naposledy v loňském létě a to znamená, že od té doby profitují naši zákazníci z cen léta 2019. Mezi tím ostatní dodavatelé ceny elektřiny zvýšili. Nyní se tedy vrací tam, kde my jsme vlastně celou dobu,“ říká mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec serveru Aktuálně.cz.

V roce 2021 bude levnější také plyn

Pod vlivem situace na burze zlevňuje i plyn. Innogy, největší dodavatel plynu v České republice, snížil od října ceny u základního produktu plyn Standard o 5 %. „Zkrátka ale nepřijdou ani zákazníci, kteří s námi v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie,“ popisuje Seznam Zprávám předseda představenstva innogy ČR Tomáš Varcop.

Druhý největší hráč na trhu s plynem, společnost ČEZ Prodej, zlevnila ještě výrazněji. Od října se mohou zákazníci produktu Plyn na dobu neurčitou těšit z automatického poklesu cen o 11 %. Společnost MND má pro topnou sezónu 2020/2021 v plánu zlevnění okolo 6 %. Další dodavatelé situaci na trhu vyhodnocují, patří mezi ně například E.ON nebo Pražská plynárenská.

Nezapomínejte na srovnání cen energií

Z konkrétních kroků dodavatelů je zřejmé, že se ceny energií zlevnily. Jak se budou vyvíjet dále, je otázka. Záleží především na tom, jakým způsobem bude svět nadále ovlivňovat pandemie koronaviru a v jakém stavu bude ekonomika. Stejně tak reakce dodavatelů na tento stav nemusí být zcela jednotné. Zákazníci by proto neměli podceňovat srovnání cen energií. Za stejnou službu můžete u jednotlivých poskytovatelů zaplatit rozdílné částky.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 9