Muž přepočítává faktury

Jaké budou ceny energií v roce 2021?

24. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Placení faktur za energie se nevyhne žádná domácnost. Nikdy se nejedná o nic příjemného, navíc v posledních letech ceny energií rostly. Jak to bude vypadat na trhu s elektřinou a plynem v příštím roce? Zjistěte, jaké budou ceny energií 2021.

Ceny energií na burze klesly

Pandemie koronaviru, která naplno vypukla v březnu roku 2020, výrazně zahýbala s cenami energií na velkoobchodních burzách. Vše je způsobené zpomalením ekonomiky – po elektřině a plynu je mnohem menší poptávka. Tento stav vytváří tlak na cenu, která následně klesá. Hlavní dodavatelé energií nakupují ve velkém množství a s předstihem. V jejich cenících se nižší cena na burze promítne až ve chvíli, kdy se jedná o dlouhodobý trend. Okamžitě zlevněné bývají produkty, jejichž cena je závislá na vývoji na burze.

Poptávka po elektřině a plynu je v důsledku celosvětové pandemie a útlumu ekonomiky nižší dlouhodobě. Elektřina na Pražské energetické burze stála během letošního podzimu okolo 42 eur za megawatthodinu. V porovnání se stejným obdobím roku 2019 šlo o téměř 20% pokles. Ceny plynu tamtéž se propadly ještě více – meziročně až o 28 %. Megawatthodina plynu stála okolo 14 eur. Velcí dodavatelé tak během podzimu značně upravili ceny energií.

Řada dodavatelů zlevnila elektřinu, zhruba o 10 %

Největší český dodavatel energií firma ČEZ zlevnila elektřinu napříč ceníky v průměru o 9 %. Při průměrné roční spotřebě domácnosti, která v ČR činí zhruba 3,5 MWh, zákazník ušetří asi 800 korun. Slevu na šetrnější elektřinu představil E.ON. „Soustředit se budeme zejména na produkty se zelenou elektřinou. Při přechodu na tyto produkty ušetří naši klienti od 1. října proti standardním ceníkům deset procent a noví zákazníci dokonce až 3500 korun. Chceme tak motivovat lidi k odběru zelené energie, která je více šetrná k přírodě a kterou vykupujeme primárně od lokálních výrobců po celé ČR,“ řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí firmy Martina Slavíková.

Zlevnění elektřiny prezentovali i další dodavatelé. Bohemia Energy garantuje nižší cenu, než kterou má zákazník u dominantního dodavatele. Při uzavření smlouvy do konce roku 2020 platí navíc ještě Garance měsíce zdarma, tedy odečtení 1/12 z ceny za odebranou silovou elektřinu. U innogy je od listopadu levnější elektřina u základního produktu Standard v průměru o 9 %. MND přišly se slevou 12 % oproti základnímu ceníku a garancí cen do konce června roku 2022. O 10 % zlevnil elektřinu také Centropol.

Ne všichni hlavní dodavatelé jdou s cenou elektřiny dolů

Zlevnění nechystá Pražská energetika (PRE). „Doby, kdy jsme k nějakému datu uváděli plošně úpravy ceny, jsou minulostí. Stalo se tak naposledy v loňském létě a to znamená, že od té doby profitují naši zákazníci z cen léta 2019. Mezi tím ostatní dodavatelé ceny elektřiny zvýšili. Nyní se tedy vrací tam, kde my jsme vlastně celou dobu,“ říká mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec serveru Aktuálně.cz.

V roce 2021 bude levnější také plyn

Pod vlivem situace na burze zlevňuje i plyn. Innogy, největší dodavatel plynu v České republice, snížil od října ceny u základního produktu plyn Standard o 5 %. „Zkrátka ale nepřijdou ani zákazníci, kteří s námi v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie,“ popisuje Seznam Zprávám předseda představenstva innogy ČR Tomáš Varcop.

Druhý největší hráč na trhu s plynem, společnost ČEZ Prodej, zlevnila ještě výrazněji. Od října se mohou zákazníci produktu Plyn na dobu neurčitou těšit z automatického poklesu cen o 11 %. Společnost MND má pro topnou sezónu 2020/2021 v plánu zlevnění okolo 6 %. Další dodavatelé situaci na trhu vyhodnocují, patří mezi ně například E.ON nebo Pražská plynárenská.

Nezapomínejte na srovnání cen energií

Z konkrétních kroků dodavatelů je zřejmé, že se ceny energií zlevnily. Jak se budou vyvíjet dále, je otázka. Záleží především na tom, jakým způsobem bude svět nadále ovlivňovat pandemie koronaviru a v jakém stavu bude ekonomika. Stejně tak reakce dodavatelů na tento stav nemusí být zcela jednotné. Zákazníci by proto neměli podceňovat srovnání cen energií. Za stejnou službu můžete u jednotlivých poskytovatelů zaplatit rozdílné částky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?