Blog
Energie
Stožár s napětím

Jaká je cena elektřiny za kWh? V roce 2020 by se mohlo zlevňovat

31. května 2020|Jana Březinová|

Cena elektřiny za kWh na začátku letošního roku dosáhla v průměru 4,76 Kč, což představuje zdražení o 18 haléřů oproti loňskému roku. Dodavatelé elektřiny upravovali svoje ceníky buď na začátku roku, nebo v průběhu ledna, února a března. V současné době však do cenotvorby vstoupila koronavirová krize, a tak by se zákazníci mohli dočkat ještě v průběhu letošního roku dalších úprav ceníků. Tentokrát by se mohlo zlevňovat.

Aktuálně vyjde jedna kilowatthodina elektřiny českou domácnost v průměru na 4,76 Kč, pokud ji odebírá v sazbě D02d. To je nejčastější sazba v českých domácnostech, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu.

Jak vzniká cena elektřiny pro konečného odběratele?

Cena elektřiny je tvořena dvěma částmi. První část tvoří regulovaná cena a tu určuje Energetický regulační úřad vždy v listopadu pro následující kalendářní rok. Pro rok 2020 se v průměru navýšila o 1,3 % pro odběry domácností.

Druhá část je tržní, není regulovaná a každý dodavatel si ji určuje sám. Skládá se z ceny za odběr elektřiny v kWh a fixních poplatků. Cena elektřiny v kWh se odvíjí především od cen na burze s elektřinou. Právě z toho důvodu by mohlo dojít v letošním roce ke zlevnění.

Porovnat ceny elektřiny

COVID-19 snižuje poptávku po elektřině

Kvůli pandemii koronaviru došlo k výkyvům i na burze, kde se obchoduje s elektřinou. V důsledku nařízení na ochranu zdraví obyvatel se omezila výroba a zavřely se obchody a další provozovny – tím klesla také poptávka po elektřině. Podle údajů ČEZ a ČEPS došlo již během března k rapidnímu propadu ve spotřebě. Pokud vezmeme v úvahu spotřebu elektřiny v ČR očištěnou o vliv teplot, poklesla oproti loňskému roku ve 13. týdnu o 6,5 % a v tom následujícím dokonce o 9,3 %. To není samozřejmě případ jen České republiky a současná situace se projevila i ve velkoobchodních cenách na burze.

Velkoobchodní ceny elektřiny se propadly až k 38 euro/MWh

Zatímco během loňského roku se velkoobchodní ceny elektřiny na pražské burze pohybovaly kolem 50 euro/MWh, v březnu s vývojem pěkně zamávaly zprávy o tom, že Evropa je novým epicentrem pandemie koronaviru. 23. března se cena elektřiny na burze propadla až k 38 euro/MWh.

V příštích dnech se trhy trochu vzpamatovaly a momentálně cena elektřiny osciluje mezi 40–45 euro za megawatthodinu.

Bude cena elektřiny za kWh nižší?

Zda dodavatelé elektřiny na aktuální situaci zareagují a uchýlí se letos ke zlevňování, ještě není úplně jasné. Odborníci se přiklání k tomu, že zlevňovat by se letos mělo. Na druhou stranu obchody na burze probíhají s velkým předstihem, a tak mají energetické firmy dodávky na letošní rok často již pokryté. Větší naději na zlevnění mají zákazníci menších dodavatelů, kteří obvykle nakupují flexibilněji s ohledem na vývoj cen.

Významným faktorem bude i to, jak dlouho bude tato situace trvat. Již teď lze očekávat, že ani po skončení koronavirové krize se ekonomika nerozběhne tak rychle. Hospodářství se nejspíš dostane do recese a ta bývá spojená s nižší poptávkou po elektřině. To by tlačilo její ceny dolů.

Záleží také na vašem produktu a sazbě elektřiny

Cena elektřiny za kWh je odvislá i od vašeho produktu a sazby. Distribuční sazby elektřiny se dělí podle toho, k čemu elektřinu využíváte. Dodavatelé často přistupují ke změnám cen pouze u určitých sazeb. V přepočtu na kWh platí za elektřinu nejvíce ti, kteří ji používají pouze pro napájení domácích spotřebičů a svícení. Kdo elektřinou topí, ohřívá vodu nebo nabíjí elektromobil, ten má cenu za kWh nižší.

Cenová strategie dodavatelů se liší rovněž v závislosti na konkrétních produktech. Pokles cen elektřiny na burze určitě pocítí ti, kteří si vybrali produkty navázané na velkoobchodní ceny. Jejich výhoda spočívá v tom, že jsou flexibilně provázané s nákupními cenami elektřiny, což se právě v době propadu na burze vyplatí. Naopak s žádným zlevněním nemohou počítat zákazníci, kteří si v minulém období vybrali produkty s fixací na několik let. U těchto produktů zůstává cena elektřiny neměnná po dobu, po kterou se rozhodli pro fixaci.

Vyplatí se změnit dodavatele?

Pokud nemáte cenu elektřiny fixovanou, určitě se v příštích měsících vyplatí sledovat ceníky dodavatelů. Abyste si udrželi přehled o cenách a nemuseli tím trávit zbytečně moc času, použijte srovnání cen elektřiny. Tam jsou ceny aktualizovány podle nejnovějších ceníků, a tak vám žádné zlevnění neunikne.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).