Stožár s napětím

Jaká je cena elektřiny za kWh? V roce 2020 by se mohlo zlevňovat

31. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Cena elektřiny za kWh na začátku letošního roku dosáhla v průměru 4,76 Kč, což představuje zdražení o 18 haléřů oproti loňskému roku. Dodavatelé elektřiny upravovali svoje ceníky buď na začátku roku, nebo v průběhu ledna, února a března. V současné době však do cenotvorby vstoupila koronavirová krize, a tak by se zákazníci mohli dočkat ještě v průběhu letošního roku dalších úprav ceníků. Tentokrát by se mohlo zlevňovat.

Aktuálně vyjde jedna kilowatthodina elektřiny českou domácnost v průměru na 4,76 Kč, pokud ji odebírá v sazbě D02d. To je nejčastější sazba v českých domácnostech, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu.

Jak vzniká cena elektřiny pro konečného odběratele?

Cena elektřiny je tvořena dvěma částmi. První část tvoří regulovaná cena a tu určuje Energetický regulační úřad vždy v listopadu pro následující kalendářní rok. Pro rok 2020 se v průměru navýšila o 1,3 % pro odběry domácností.

Druhá část je tržní, není regulovaná a každý dodavatel si ji určuje sám. Skládá se z ceny za odběr elektřiny v kWh a fixních poplatků. Cena elektřiny v kWh se odvíjí především od cen na burze s elektřinou. Právě z toho důvodu by mohlo dojít v letošním roce ke zlevnění.

COVID-19 snižuje poptávku po elektřině

Kvůli pandemii koronaviru došlo k výkyvům i na burze, kde se obchoduje s elektřinou. V důsledku nařízení na ochranu zdraví obyvatel se omezila výroba a zavřely se obchody a další provozovny – tím klesla také poptávka po elektřině. Podle údajů ČEZ a ČEPS došlo již během března k rapidnímu propadu ve spotřebě. Pokud vezmeme v úvahu spotřebu elektřiny v ČR očištěnou o vliv teplot, poklesla oproti loňskému roku ve 13. týdnu o 6,5 % a v tom následujícím dokonce o 9,3 %. To není samozřejmě případ jen České republiky a současná situace se projevila i ve velkoobchodních cenách na burze.

Velkoobchodní ceny elektřiny se propadly až k 38 euro/MWh

Zatímco během loňského roku se velkoobchodní ceny elektřiny na pražské burze pohybovaly kolem 50 euro/MWh, v březnu s vývojem pěkně zamávaly zprávy o tom, že Evropa je novým epicentrem pandemie koronaviru. 23. března se cena elektřiny na burze propadla až k 38 euro/MWh.

V příštích dnech se trhy trochu vzpamatovaly a momentálně cena elektřiny osciluje mezi 40–45 euro za megawatthodinu.

Bude cena elektřiny za kWh nižší?

Zda dodavatelé elektřiny na aktuální situaci zareagují a uchýlí se letos ke zlevňování, ještě není úplně jasné. Odborníci se přiklání k tomu, že zlevňovat by se letos mělo. Na druhou stranu obchody na burze probíhají s velkým předstihem, a tak mají energetické firmy dodávky na letošní rok často již pokryté. Větší naději na zlevnění mají zákazníci menších dodavatelů, kteří obvykle nakupují flexibilněji s ohledem na vývoj cen.

Významným faktorem bude i to, jak dlouho bude tato situace trvat. Již teď lze očekávat, že ani po skončení koronavirové krize se ekonomika nerozběhne tak rychle. Hospodářství se nejspíš dostane do recese a ta bývá spojená s nižší poptávkou po elektřině. To by tlačilo její ceny dolů.

Záleží také na vašem produktu a sazbě elektřiny

Cena elektřiny za kWh je odvislá i od vašeho produktu a sazby. Distribuční sazby elektřiny se dělí podle toho, k čemu elektřinu využíváte. Dodavatelé často přistupují ke změnám cen pouze u určitých sazeb. V přepočtu na kWh platí za elektřinu nejvíce ti, kteří ji používají pouze pro napájení domácích spotřebičů a svícení. Kdo elektřinou topí, ohřívá vodu nebo nabíjí elektromobil, ten má cenu za kWh nižší.

Cenová strategie dodavatelů se liší rovněž v závislosti na konkrétních produktech. Pokles cen elektřiny na burze určitě pocítí ti, kteří si vybrali produkty navázané na velkoobchodní ceny. Jejich výhoda spočívá v tom, že jsou flexibilně provázané s nákupními cenami elektřiny, což se právě v době propadu na burze vyplatí. Naopak s žádným zlevněním nemohou počítat zákazníci, kteří si v minulém období vybrali produkty s fixací na několik let. U těchto produktů zůstává cena elektřiny neměnná po dobu, po kterou se rozhodli pro fixaci.

Vyplatí se změnit dodavatele?

Pokud nemáte cenu elektřiny fixovanou, určitě se v příštích měsících vyplatí sledovat ceníky dodavatelů. Abyste si udrželi přehled o cenách a nemuseli tím trávit zbytečně moc času, použijte srovnání cen elektřiny. Tam jsou ceny aktualizovány podle nejnovějších ceníků, a tak vám žádné zlevnění neunikne.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn.