Stožár s napětím

Jaká je cena elektřiny za kWh? V roce 2020 by se mohlo zlevňovat

31. 5. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Cena elektřiny za kWh na začátku letošního roku dosáhla v průměru 4,76 Kč, což představuje zdražení o 18 haléřů oproti loňskému roku. Dodavatelé elektřiny upravovali svoje ceníky buď na začátku roku, nebo v průběhu ledna, února a března. V současné době však do cenotvorby vstoupila koronavirová krize, a tak by se zákazníci mohli dočkat ještě v průběhu letošního roku dalších úprav ceníků. Tentokrát by se mohlo zlevňovat.

Aktuálně vyjde jedna kilowatthodina elektřiny českou domácnost v průměru na 4,76 Kč, pokud ji odebírá v sazbě D02d. To je nejčastější sazba v českých domácnostech, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu.

Jak vzniká cena elektřiny pro konečného odběratele?

Cena elektřiny je tvořena dvěma částmi. První část tvoří regulovaná cena a tu určuje Energetický regulační úřad vždy v listopadu pro následující kalendářní rok. Pro rok 2020 se v průměru navýšila o 1,3 % pro odběry domácností.

Druhá část je tržní, není regulovaná a každý dodavatel si ji určuje sám. Skládá se z ceny za odběr elektřiny v kWh a fixních poplatků. Cena elektřiny v kWh se odvíjí především od cen na burze s elektřinou. Právě z toho důvodu by mohlo dojít v letošním roce ke zlevnění.

COVID-19 snižuje poptávku po elektřině

Kvůli pandemii koronaviru došlo k výkyvům i na burze, kde se obchoduje s elektřinou. V důsledku nařízení na ochranu zdraví obyvatel se omezila výroba a zavřely se obchody a další provozovny – tím klesla také poptávka po elektřině. Podle údajů ČEZ a ČEPS došlo již během března k rapidnímu propadu ve spotřebě. Pokud vezmeme v úvahu spotřebu elektřiny v ČR očištěnou o vliv teplot, poklesla oproti loňskému roku ve 13. týdnu o 6,5 % a v tom následujícím dokonce o 9,3 %. To není samozřejmě případ jen České republiky a současná situace se projevila i ve velkoobchodních cenách na burze.

Velkoobchodní ceny elektřiny se propadly až k 38 euro/MWh

Zatímco během loňského roku se velkoobchodní ceny elektřiny na pražské burze pohybovaly kolem 50 euro/MWh, v březnu s vývojem pěkně zamávaly zprávy o tom, že Evropa je novým epicentrem pandemie koronaviru. 23. března se cena elektřiny na burze propadla až k 38 euro/MWh.

V příštích dnech se trhy trochu vzpamatovaly a momentálně cena elektřiny osciluje mezi 40–45 euro za megawatthodinu.

Bude cena elektřiny za kWh nižší?

Zda dodavatelé elektřiny na aktuální situaci zareagují a uchýlí se letos ke zlevňování, ještě není úplně jasné. Odborníci se přiklání k tomu, že zlevňovat by se letos mělo. Na druhou stranu obchody na burze probíhají s velkým předstihem, a tak mají energetické firmy dodávky na letošní rok často již pokryté. Větší naději na zlevnění mají zákazníci menších dodavatelů, kteří obvykle nakupují flexibilněji s ohledem na vývoj cen.

Významným faktorem bude i to, jak dlouho bude tato situace trvat. Již teď lze očekávat, že ani po skončení koronavirové krize se ekonomika nerozběhne tak rychle. Hospodářství se nejspíš dostane do recese a ta bývá spojená s nižší poptávkou po elektřině. To by tlačilo její ceny dolů.

Záleží také na vašem produktu a sazbě elektřiny

Cena elektřiny za kWh je odvislá i od vašeho produktu a sazby. Distribuční sazby elektřiny se dělí podle toho, k čemu elektřinu využíváte. Dodavatelé často přistupují ke změnám cen pouze u určitých sazeb. V přepočtu na kWh platí za elektřinu nejvíce ti, kteří ji používají pouze pro napájení domácích spotřebičů a svícení. Kdo elektřinou topí, ohřívá vodu nebo nabíjí elektromobil, ten má cenu za kWh nižší.

Cenová strategie dodavatelů se liší rovněž v závislosti na konkrétních produktech. Pokles cen elektřiny na burze určitě pocítí ti, kteří si vybrali produkty navázané na velkoobchodní ceny. Jejich výhoda spočívá v tom, že jsou flexibilně provázané s nákupními cenami elektřiny, což se právě v době propadu na burze vyplatí. Naopak s žádným zlevněním nemohou počítat zákazníci, kteří si v minulém období vybrali produkty s fixací na několik let. U těchto produktů zůstává cena elektřiny neměnná po dobu, po kterou se rozhodli pro fixaci.

Vyplatí se změnit dodavatele?

Pokud nemáte cenu elektřiny fixovanou, určitě se v příštích měsících vyplatí sledovat ceníky dodavatelů. Abyste si udrželi přehled o cenách a nemuseli tím trávit zbytečně moc času, použijte srovnání cen elektřiny. Tam jsou ceny aktualizovány podle nejnovějších ceníků, a tak vám žádné zlevnění neunikne.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Dům se solárními střešními taškami
  03. května 2023|Petr Pohůdka
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.