plyn-varic

Jak vybrat dodavatele plynu? Důležitá je cena i smlouva

22. 9. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Víte, kolik vás ročně stojí provoz vašeho plechového miláčka? Pravděpodobně ano. Počítáte ale, kolik ročně utratíte za plyn? Rozdíly mezi českými domácnostmi jsou často obrovské. Málokdo navíc ví, že na dodavateli plynu a dalších energií může snadno ušetřit prostým srovnáním a výměnou. Jak vybrat toho nejvýhodnějšího dodavatele plynu? Poradíme na následujících řádcích.

Ušetřit můžete stovky až tisíce korun ročně

Výměnou nevýhodného dodavatele plynu za toho, který vám dokáže nabídnout tarif na míru vašim potřebám a požadavkům, můžete snadno ušetřit stovky, až tisíce korun ročně. Mnoho domácností se ale změny zcela zbytečně bojí. Čekají totiž vysokou administrativní zátěž nebo nabídku, která nebude tak výhodná, jak se na první pohled tváří. Pokud už se pro změnu rozhodnou, motivující je pro ně zmíněná finanční úspora. Ta ale nemusí být samozřejmostí.

Cena je důležitá, nezapomínejte ale na tarif a fixní částky

Dodavatelé plynu lákají na zajímavé ceny, ale i případné další slevy a bonusy. A protože je nabídka nejrůznějších tarifů napříč trhem opravdu bohatá, je často složité se v ní bezpečně zorientovat. Naštěstí existují nezávislé srovnávače a kalkulačky, které za vás jednotlivé nabídky porovnají a snadno vám tak řeknou, kdo vám nabídne nejnižší cenu plynu. Abyste ale změnou dodavatele skutečně ušetřili, je třeba se dívat nejen na cenu za množství odebrané energie včetně DPH, ale i na takzvaný stálý měsíční plat, fixní částku placenou měsíčně bez ohledu na spotřebu energie.

Pozor na pokuty a automatické prodloužení smlouvy

Jakmile provedete srovnání pro jednotlivé dodavatele plynu, nevrhejte se do změny po hlavě. Najděte stávající smlouvu a důkladně si ji pročtěte. Pokud byste smlouvu se stávajícím dodavatelem vypověděli předčasně, může vám být účtovaná několikatisícová pokuta. Proto raději vyčkejte až na konec smluvního období. U smluv na dobu určitou také počítejte s takzvaným automatickým prodloužením – tedy smluvním ustanovením, podle kterého se smlouva prodlužuje na další dobu určitou, jestliže nedáte v ujednaném období před skončením smlouvy dodavateli vědět, že si nepřejete ve smlouvě pokračovat.

  • Mohlo by vás zajímat: V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce.

Podepište novou smlouvu

Pokud jste si v rámci srovnání vybrali dodavatele plynu, se kterým můžete výrazně ušetřit, neváhejte ho kontaktovat. Učinit tak můžete často online. Většinou pak stačí podepsat smlouvu, kterou se vyplatí důkladně prostudovat. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Pamatujte, že svým podpisem stvrzujete uvedené informace, které se pro vás stávají závazné. Pro ulehčení celého procesu změny dodavatele plynu pak můžete při podpisu smlouvy udělit tomu novému plnou moc a ten pak provede některé činnosti za vás, čímž může celý proces změny urychlit.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?