Blog
Energie
plyn-varic

Jak vybrat dodavatele plynu? Důležitá je cena i smlouva

22. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Víte, kolik vás ročně stojí provoz vašeho plechového miláčka? Pravděpodobně ano. Počítáte ale, kolik ročně utratíte za plyn? Rozdíly mezi českými domácnostmi jsou často obrovské. Málokdo navíc ví, že na dodavateli plynu a dalších energií může snadno ušetřit prostým srovnáním a výměnou. Jak vybrat toho nejvýhodnějšího dodavatele plynu? Poradíme na následujících řádcích.

Ušetřit můžete stovky až tisíce korun ročně

Výměnou nevýhodného dodavatele plynu za toho, který vám dokáže nabídnout tarif na míru vašim potřebám a požadavkům, můžete snadno ušetřit stovky, až tisíce korun ročně. Mnoho domácností se ale změny zcela zbytečně bojí. Čekají totiž vysokou administrativní zátěž nebo nabídku, která nebude tak výhodná, jak se na první pohled tváří. Pokud už se pro změnu rozhodnou, motivující je pro ně zmíněná finanční úspora. Ta ale nemusí být samozřejmostí.

Chci výhodnější plyn

Cena je důležitá, nezapomínejte ale na tarif a fixní částky

Dodavatelé plynu lákají na zajímavé ceny, ale i případné další slevy a bonusy. A protože je nabídka nejrůznějších tarifů napříč trhem opravdu bohatá, je často složité se v ní bezpečně zorientovat. Naštěstí existují nezávislé srovnávače a kalkulačky, které za vás jednotlivé nabídky porovnají a snadno vám tak řeknou, kdo vám nabídne nejnižší cenu plynu. Abyste ale změnou dodavatele skutečně ušetřili, je třeba se dívat nejen na cenu za množství odebrané energie včetně DPH, ale i na takzvaný stálý měsíční plat, fixní částku placenou měsíčně bez ohledu na spotřebu energie.

Pozor na pokuty a automatické prodloužení smlouvy

Jakmile provedete srovnání pro jednotlivé dodavatele plynu, nevrhejte se do změny po hlavě. Najděte stávající smlouvu a důkladně si ji pročtěte. Pokud byste smlouvu se stávajícím dodavatelem vypověděli předčasně, může vám být účtovaná několikatisícová pokuta. Proto raději vyčkejte až na konec smluvního období. U smluv na dobu určitou také počítejte s takzvaným automatickým prodloužením – tedy smluvním ustanovením, podle kterého se smlouva prodlužuje na další dobu určitou, jestliže nedáte v ujednaném období před skončením smlouvy dodavateli vědět, že si nepřejete ve smlouvě pokračovat.

  • Mohlo by vás zajímat: V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržet zákonem danou výpovědní lhůtu 3 měsíce.

Podepište novou smlouvu

Pokud jste si v rámci srovnání vybrali dodavatele plynu, se kterým můžete výrazně ušetřit, neváhejte ho kontaktovat. Učinit tak můžete často online. Většinou pak stačí podepsat smlouvu, kterou se vyplatí důkladně prostudovat. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Pamatujte, že svým podpisem stvrzujete uvedené informace, které se pro vás stávají závazné. Pro ulehčení celého procesu změny dodavatele plynu pak můžete při podpisu smlouvy udělit tomu novému plnou moc a ten pak provede některé činnosti za vás, čímž může celý proces změny urychlit.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).