Instalování fotovoltaiky

Fotovoltaika na střechu: Panely nebo střešní krytina?

8. 11. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Úspora na účtech za elektřinu a přínos pro životní prostředí – to mají společné jak fotovoltaické panely, tak solární tašky. Které řešení je lepší jako fotovoltaika pro rodinné domy? Podívejte se na výhody a nevýhody obou variant.

Fotovoltaické panely jsou klasika

Při vybírání fotovoltaiky pro rodinné domy patří panely obvykle k prvnímu řešení, po kterém domácnost sáhne. Technologie se využívá již mnoho let a spolehlivě pokryje potřeby běžných rodinných domů i v mírném klimatu, které u nás vládne.

Aby systém fungoval s dostatečnou účinností, je důležité fotovoltaiku správně navrhnout a umístit. V České republice je ideální orientace směrem na jih, případně jihovýchod nebo jihozápad. Optimální sklon panelů činí 35°. Nevýhodou klasických solárních panelů je, že musí být kompletně na slunci. V případě zastínění střechy kvůli okolním stavbám nebo stromům nefunguje systém efektivně.

Jaké druhy panelů se instalují na rodinné domy?

Nejrozšířenější jsou fotovoltaické panely z křemíku, které se vyrábí z monokrystalického nebo polykrystalického křemíku. Na povrchu panelů je ochranná vrstva ze skla nebo plastu. Princip jejich fungování je jednoduchý – využívají tzv. fotoelektrický jev. Sluneční záření působí na polovodič z křemíku. Pomocí fotonů z něj vyráží elektrony, a tak vzniká elektrické napětí.

Fotovoltaika pro rodinné domy ve formě střešní krytiny

Solární tašky byly uvedeny na trh v roce 2017 společností Tesla a dodnes představují spíše okrajové řešení. Přesto se jedná o zajímavou variantu fotovoltaiky pro rodinné domy. Největší výhoda solárních tašek spočívá v jejich vzhledu – fotovoltaický panel je integrován přímo do střešní krytiny, a tak není na první pohled vůbec poznat, že je na střeše instalována solární elektrárna.

Jaké další výhody mají solární tašky?

Kromě estetického vzhledu mají solární tašky oproti klasickým solárním panelům další výhody. Solární střešní krytina má vysokou tvrdost, a tak je odolnější než běžné tašky. Tenkovrstvé provedení dokáže také lépe pracovat při oblačném počasí nebo při zastínění části střechy.

Porovnání výkonu

Po uvedení na trh se solární tašky velké obliby nedočkaly – zákazníci nechtěli platit vyšší ceny za nižší výkon, než dosahovaly běžné panely. S tím je teď ale konec. Za několik let se výkon solární krytiny vyrovnal panelům. Matoucí však zůstává přepočet na metr čtvereční krytiny, protože jinak se výkon fotovoltaiky udává v přepočtu na panel (1,6 m2). Na trhu najdete střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2, což odpovídá výkonu 342,4 Wp/panel, přičemž maximální výkon střešních panelů momentálně dosahuje kolem 360 Wp.

Jsou solární tašky skutečně dražší?

Dalším velkým otazníkem bývá výhodnost solárních tašek. Vyšponované ceny v roce 2017 už jsou minulostí, za tři roky cena poklesla asi na polovinu. Oproti ceně běžné fotovoltaiky pro rodinné domy se tak výrazně neliší, pokud vezmeme cenu solární elektrárny a kvalitní střešní krytiny.

Například instalace fotovoltaiky integrované do střešní krytiny pro rodinný dům, kde bydlí čtyřčlenná rodina se spotřebou 5,5 MWh, o výkonu 3,6 kWp, by vyšla na necelých 400 tisíc korun včetně montáže a DPH. Za běžné fotovoltaické panely byste zaplatili přibližně polovinu. V úvahu bereme variantu s ukládáním přebytku do ohřevu teplé užitkové vody, řešení s akumulací by bylo pochopitelně dražší. Jak u panelů, tak solárních tašek můžete získat na nákup fotovoltaiky dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Solární tašky jsou krokem do neznáma

Je pro rodinný dům výhodnější pořízení panelů nebo integrované fotovoltaiky? Vždy záleží na konkrétních podmínkách. Výkon a ceny obou řešení se v podstatě vyrovnaly, přičemž solární tašky poskytují vyšší efektivitu u částečně zastíněných střech a lepší estetický dojem. Na druhou stranu je důležité zmínit, že se jedná o technologicky nové řešení – prodávají se teprve tři roky.

Do budoucna může být zajímavou variantou rovněž fotovoltaika ve formě fólií nebo nátěrů. Výzkum jde rychle dopředu, a tak bychom se za pár let mohli dočkat ještě více možností, jak si vytvořit energeticky soběstačnou domácnost.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně nastavené pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody nejen fotovoltaiky. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Ovladač klimatizace
    15. října 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát topení klimatizací?

    Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel.