Blog
Energie
Ceny energií 2020

Ceny energií 2020

08. ledna 2020|Monika Šaríková|

Dle prohlášení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z konce roku 2019 čeká české domácnosti v letošním roce o pár procent dražší elektřina. U plynu by měly průměrné ceny zůstat zhruba na stejné úrovni jako v loňském roce nebo dokonce o něco nižší.

Vzhledem k tomu, že ERÚ stanovuje poměrně výraznou část výsledné ceny energií, má vcelku přesný odhad, co se týče vývoje cen. Podle analytiků se obávané zdražení elektřiny nedotkne všech odběratelů stejně, přičemž navýšení cen energií by mělo činit nejvýše pár set korun za rok. Například podle Pražské energetiky by se ceny elektřiny měly zvýšit maximálně o 50 Kč měsíčně, což je 600 Kč za celý rok.

Ceny elektřiny v roce 2020

V případě elektřiny má ERÚ dokonce vliv na více než 50 % výsledné ceny (tzv. regulovaná složka. Na listopadové tiskové konferenci věnované cenám energií ERÚ oznámilo, že v roce 2020 regulovaná složka vzroste průměrně o 1,3 %. Výsledná cena elektřiny bude hodně záviset na rozhodnutí jednotlivých dodavatelů a také na tom, jakou smlouvu mají odběratelé uzavřenou, případně k čemu všemu elektřinu využívají.

„Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Proti loňskému cenovému rozhodnutí se průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ sdělil na tiskové konferenci předseda rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.

Zvýšení distribučních cen elektřiny v roce 2020:

DomácnostiMaloodběrateléOdběratelé vysokého napětíOdběratelé velmi vysokého napětí

Průměr

1,3 %

2,1 %

1,7 %

0,7 %

ČEZ Distribuce, a.s.

1,1 %

2,1 %

1,2 %

0,5 %

PREdistribuce, a.s.

2,3 %

0,0 %

0,0 %

-0,3 %

E.ON Distribuce a.s.

2,3 %

3,3 %

4,1 %

1,8 %

Zdroj: Energetický regulační úřad

Ceny zemního plynu v roce 2020

U zemního plyn je vliv ERÚ slabší, regulovaná složka tvoří zhruba 25 % z výsledné ceny. Pro rok 2020 úřad nahlásil navýšení týkající se maloodběratelů a domácností pouze o zanedbatelných 0,53 %. Pro maloodběratele a domácnosti to znamená, že průměrné ceny plynu by se vůbec neměly zvednout, naopak by mohly, byť velice mírně, klesnout. Stejně jako u elektřiny bude hodně záležet na přístupu jednotlivých dodavatelů.

„Kromě cenového rozhodnutí pro plynárenství, které stanoví regulovanou složku ceny, úřad na konci listopadu zveřejňuje také takzvané indikativní ceny plynu pro nadcházející čtvrtletí. Indikativní ceny plynu přitom zachycují očekávaný pokles neregulované, tržní složky konečné ceny, jejíž snížení by mělo již tak minimální nárůst regulované složky převážit a celkové ceny by mohly mírně klesnout,“ dodal Stanislav Trávníček z ERÚ.

Zvýšení distribučních cen elektřiny v roce 2020:

Domácnosti a maloodběrateléStřední a velkoodběratelé

Průměr

0,53 %

0,43 %

ČEZ Distribuce, a.s.

0,05 %

0,47 %

PREdistribuce, a.s.

1,67 %

1,92 %

E.ON Distribuce, a.s.

4,72 %

3,33 %

Zdroj: Energetický regulační úřad

Cena energií pro malé, střední a velké podniky

Odlišné ceny energií platí pro podniky a další odběratele. Aktuálně cena elektřiny činí zhruba 50 EUR (1 277 Kč) za 1 MWh, cože je podobná cena jako v uplynulém roce. U zemního plynu byl zaznamenán mírný pokles na 17,4 EUR (444 Kč) za 1 MWh.

Podle energetického úřadu mohou v letošním roce podniky očekávat nárůst vzhledem k navýšení regulované složky o 0,7 % na hladině velmi vysokého napětí, o 1,7 % na hladině vysokého napětí a o 1,5 % na hladině nízkého napětí. Pro malé podniky činí růst regulované složky 2,1 %. Regulovaná složka u zemního plynu pro střední a velké odběratelé se zvedla o 0,43 %.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).