Sloupy elektrického napětí

Ceny elektřiny v roce 2020: Máme se připravit na zdražování?

14. 4. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Ceny elektřiny se v posledních letech zvyšovaly. Jaký vývoj můžeme očekávat v letošním roce? Dotkne se českých domácností další vlna zdražování, nebo zůstanou ceny elektřiny v roce 2020 stabilní?

Cena elektřiny se v posledních letech zvyšuje

S nízkými cenami elektřiny je konec. Alespoň tak to vypadá, když se podíváme na vývoj cen v posledních dvou letech. Nemilé překvapení čekalo téměř všechny domácnosti na konci roku 2018, kdy dodavatelé přistoupili ke skokovému zdražení. A koho se nedotklo do konce roku, toho postihlo výrazné zvýšení účtů za elektřinu v roce 2019. Proč k tomu došlo?

Na vině jsou především snahy o navýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie a snižování emisí. Do ceny elektřiny se podstatně promítají ceny emisních povolenek. Ty dávají firmám a elektrárnám právo vypustit do ovzduší CO2. Zatímco v roce 2017 byla cena jedné emisní povolenky 5 euro, v roce 2019 se vyšplhala až na 30 eur. Tento masivní nárůst se promítl do cen elektřiny především v těch zemích, kde je její velká část vyrobena z uhlí. To je právě případ i České republiky, kde se uhelné elektrárny podílí na produkci elektrické energie téměř z poloviny.

Jaký bude vývoj cen elektřiny v roce 2020?

Na konci loňského roku předpovídali odborníci další růst cen elektřiny, přibližně o 5 %. Za těmito předpoklady stála zejména prosperující ekonomika a narůstající tlak na snižování emisí.

V současné době se však situace vyvíjí zcela jiným směrem. Do celosvětového hospodářství zasáhla pandemie koronaviru, která začíná měnit situaci na globálních trzích. Drtivý propad zaznamenal ropný trh. „Zatímco na začátku roku se cena ropy Brent pohybovala kolem 70 dolarů za barel, a ještě na začátku března kolem 50 dolarů za barel, dnes spadla pod hranici 35 dolarů za barel,“ uvádí Štěpán Křeček z BHS. Zároveň očekává, že ovlivněn bude i trh s elektřinou a celkově poklesne poptávka po průmyslových komoditách.

Kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem by se některé státy mohly dostat do recese. Pokud dojde ke zpomalení ekonomiky, cena elektřiny na burzách by se v letošním roce neměla zvyšovat, nebo by mohlo dojít dokonce k poklesu. Zda se to promítne i do cen pro konečné spotřebitele, je ve hvězdách.

Budou ceny elektřiny růst v budoucnu?

Zvyšování cen elektřiny v příštích letech je velmi pravděpodobné. Přestože by teď došlo ke zpomalení hospodářství a poklesu cen, v dlouhodobém horizontu se v Evropě chystají taková opatření, že se zdražování nejspíše nevyhneme.

Ceny elektřiny tlačí směrem vzhůru především snahy o přechod k obnovitelným zdrojům. Každoročně je přijata nová legislativa, která zpřísňuje normy pro konvenční zdroje energie. Zároveň peníze investované do obnovitelných zdrojů nejsou vždy vynakládány efektivně, což se opět promítá do rostoucích cen elektřiny.

Na skokové zdražení elektřiny bychom se měli připravit v roce 2022. Právě tento rok si německá vláda dala za cíl odstavit veškeré jaderné elektrárny v zemi a zároveň uzavřít 12,5 GW z kapacity uhelných elektráren. Podle analýzy Oliver Wyman by velkoobchodní ceny elektřiny v Německu mohly stoupnout až na 65 euro za MWh. Německý energetický trh je s tím naším velmi provázaný, a tak se tyto změny v cenách elektřiny určitě projeví i u nás.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.