Blog
Energie
Sloupy elektrického napětí

Ceny elektřiny v roce 2020: Máme se připravit na zdražování?

14. dubna 2020|Jana Březinová|

Ceny elektřiny se v posledních letech zvyšovaly. Jaký vývoj můžeme očekávat v letošním roce? Dotkne se českých domácností další vlna zdražování, nebo zůstanou ceny elektřiny v roce 2020 stabilní?

Cena elektřiny se v posledních letech zvyšuje

S nízkými cenami elektřiny je konec. Alespoň tak to vypadá, když se podíváme na vývoj cen v posledních dvou letech. Nemilé překvapení čekalo téměř všechny domácnosti na konci roku 2018, kdy dodavatelé přistoupili ke skokovému zdražení. A koho se nedotklo do konce roku, toho postihlo výrazné zvýšení účtů za elektřinu v roce 2019. Proč k tomu došlo?

Na vině jsou především snahy o navýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie a snižování emisí. Do ceny elektřiny se podstatně promítají ceny emisních povolenek. Ty dávají firmám a elektrárnám právo vypustit do ovzduší CO2. Zatímco v roce 2017 byla cena jedné emisní povolenky 5 euro, v roce 2019 se vyšplhala až na 30 eur. Tento masivní nárůst se promítl do cen elektřiny především v těch zemích, kde je její velká část vyrobena z uhlí. To je právě případ i České republiky, kde se uhelné elektrárny podílí na produkci elektrické energie téměř z poloviny.

Porovnat ceny elektřiny

Jaký bude vývoj cen elektřiny v roce 2020?

Na konci loňského roku předpovídali odborníci další růst cen elektřiny, přibližně o 5 %. Za těmito předpoklady stála zejména prosperující ekonomika a narůstající tlak na snižování emisí.

V současné době se však situace vyvíjí zcela jiným směrem. Do celosvětového hospodářství zasáhla pandemie koronaviru, která začíná měnit situaci na globálních trzích. Drtivý propad zaznamenal ropný trh. „Zatímco na začátku roku se cena ropy Brent pohybovala kolem 70 dolarů za barel, a ještě na začátku března kolem 50 dolarů za barel, dnes spadla pod hranici 35 dolarů za barel,“ uvádí Štěpán Křeček z BHS. Zároveň očekává, že ovlivněn bude i trh s elektřinou a celkově poklesne poptávka po průmyslových komoditách.

Kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem by se některé státy mohly dostat do recese. Pokud dojde ke zpomalení ekonomiky, cena elektřiny na burzách by se v letošním roce neměla zvyšovat, nebo by mohlo dojít dokonce k poklesu. Zda se to promítne i do cen pro konečné spotřebitele, je ve hvězdách.

Budou ceny elektřiny růst v budoucnu?

Zvyšování cen elektřiny v příštích letech je velmi pravděpodobné. Přestože by teď došlo ke zpomalení hospodářství a poklesu cen, v dlouhodobém horizontu se v Evropě chystají taková opatření, že se zdražování nejspíše nevyhneme.

Ceny elektřiny tlačí směrem vzhůru především snahy o přechod k obnovitelným zdrojům. Každoročně je přijata nová legislativa, která zpřísňuje normy pro konvenční zdroje energie. Zároveň peníze investované do obnovitelných zdrojů nejsou vždy vynakládány efektivně, což se opět promítá do rostoucích cen elektřiny.

Na skokové zdražení elektřiny bychom se měli připravit v roce 2022. Právě tento rok si německá vláda dala za cíl odstavit veškeré jaderné elektrárny v zemi a zároveň uzavřít 12,5 GW z kapacity uhelných elektráren. Podle analýzy Oliver Wyman by velkoobchodní ceny elektřiny v Německu mohly stoupnout až na 65 euro za MWh. Německý energetický trh je s tím naším velmi provázaný, a tak se tyto změny v cenách elektřiny určitě projeví i u nás.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).