Blog
Energie
Elektřina

Ceny elektřiny 2020

09. února 2020|Monika Šaríková|

Ceny elektřiny několik posledních let stoupají a rok 2020 není výjimkou. Již na konci roku 2019 Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil zvýšení regulovaných složek. Odborníci odhadují, že cena elektřiny v letošním roce vzroste v průměru o 5 % až 7 %.

ERÚ zvýšilo regulovanou složku ceny elektřiny

V prosinci uplynulého roku ERÚ zveřejnilo nové cenové rozhodnutí, na základě kterého došlo ke zvýšení regulovaných položek celkové ceny elektřiny. Jako důvod ERÚ uvedlo rostoucí náklady na přenos a distribuci elektřiny a rozsáhle investice, které vyžadují stávající přenosové i distribuční soustavy.

Porovnat ceny elektřiny

„Významnou roli hrají také rostoucí ceny silové elektřiny, které se odrážejí zejména v nákladech na krytí ztrát. Naopak mírně poklesla položka na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl na konci roku Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ. V případě českých domácností nešlo o žádný výrazný cenový skok, ale o mírné zdražení cca 1,3 %.

Vliv má vývoj ceny elektřiny na burzách i zvolený tarif

Náklady na elektřinu ovlivňují další faktory. Tím první je vývoj ceny elektřiny na burzách. Ceny elektřiny rostou a negativní vliv má rovněž stav životního prostředí, na jehož zhoršení se velkou měrou podílí právě výroba elektřiny. Tempo zdražování však nakonec určují především velcí dodavatelé elektřiny.

Přesto není v letošním roce očekáván velký nárůst cen. Podle odborníků by cena pro koncové zákazníky neměla vzrůst o více jak 5 % až 7 %. Dodavatelé zdůrazňuje, že úpravy cen se budou odvíjet podle druhu sjednané smlouvy a také toho, k čemu všemu je elektřina využívána.

Vliv máte také zvolený tarif. „Zejména odběry pro běžnou spotřebu, které zdražily již loni, mohou zůstat i na stejné ceně. U topných tarifů, které byly dosud z konkurenčních důvodů spíše chráněny, se už letos zdražení projeví nárůstem i nad 5 %. V některých případech proto půjde až o tisíce korun navíc,“ konstatoval vývoj cen elektřiny v roce 2020 Jiří Gavor, analytik ze společnosti ENA.

Elektřina

Tempo zvyšování cen elektřiny bude pomalejší

Výše regulované složky pro rok 2020 se dlouhodobě pohybuje pod úrovní inflace, což znamená, že tempo zdražení elektřiny bude pomalejší, než je tomu u ostatních cen v ekonomice. To je pro spotřebitel dobrá zpráva „Oproti loňskému cenovému rozhodnutí se například průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ dodal Stanislav Trávníček.

Jak může spotřebitel ovlivnit náklady za elektřinu

Pokud zákazník nesouhlasí s cenami svého dodavatele elektřiny, může využít svého práva a dodavatele změnit. Než tak učiní, měl by se ujistit, zda se mu změna dodavatele elektřiny opravdu vyplatí. Za pomoci kalkulátoru cen si může ověřit, na jaké úrovni se pohybují cenové nabídky ostatních dodavatelů, a snaze se také může rozhodnout, zda má změna dodavatele smysl či nikoliv.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).