Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Úvěr ze stavebního spoření

Co je úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření je jedním z oblíbených produktů, prostřednictvím kterých si můžete poměrně bezpečně a dlouhodobě spořit finanční prostředky na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci vysněného bydlení. Jakmile stavební spoření uzavřete a splníte základní podmínky, můžete čerpat tzv. úvěr ze stavebního spoření.

Jak úvěr ze stavebního spoření získat?

Pokud si plánujete vzít úvěr ze stavebního spoření, je potřeba splnit minimálně dvě základní podmínky (konkrétní znění podmínek si vždy určuje vybraná spořitelna). Mezi ty patří minimální naspořená částka ve výši 30 % až 60 % ze stanovené cílové částky a minimální doba spoření, která obvykle činí dva roky. Pokud byste některou z podmínek nesplnili, je možno u vybrané pojišťovny zažádat o tzv. meziúvěr, známý též jako překlenovací úvěr ze stavebního spoření.

Kolik a za kolik?

Dopředu nelze přesně říci, jak vysokou částku můžete v rámci úvěru ze stavebního spoření získat. Konkrétní výše je dána rozdílem mezi cílovou částkou a zůstatkem na účtu stavebního spoření. Nárok si klient tvoří postupně spořením a vzniká přidělením cílové částky.

A na kolik vás tohle všechno vyjde? Úrokovou sazbu si s vybranou spořitelnou smluvíte již při podpisu smlouvy. Obecně můžete tvrdit, že je nižší než u hypoték a garantovaná po celou dobu splácení. Je ale potřeba počítat s tím, že některé spořitelny si účtují poplatky okolo jednoho procenta z cílové částky.

Výhody úvěru ze stavebního spoření:

  • Úvěr lze splatit kdykoli a bez sankce

  • U nižších částek není potřeba zástava nebo ručitel

  • Výše úroku je známa už od začátku a garantovaná po celou dobu

Nevýhody úvěru ze stavebního spoření:

  • U vyšších částek je potřeba žádat společně s ručitelem

  • Finance pouze na vymezené účely

  • V některých případech je nutné uzavřít další produkt vybrané spořitelny