Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Remboursní úvěr

Co je rembousní úvěr

Remboursní (také ramboursní) úvěr je totéž jako  akceptační úvěr, který se však nevztahuje k tuzemskému, ale mezinárodnímu obchodu. Garantem směnky je v tomto případě tzv. remboursní banka, která jako záruku důvěryhodného obchodu poskytuje své dobré jméno, nikoliv finanční prostředky.

Tuzemský dovozce a  dlužník v jedné osobě má zájem o koupi zboží u vybraného zahraničního prodejce (věřitele), přičemž za zboží chce zaplatit prostřednictvím směnky. Proto dlužník kontaktuje banku, která se za směnku zaručí a takto garantovaná směnka působí důvěryhodnějším dojmem.

Jak remboursní úvěr funguje

Dlužník za účelem potvrzení vážného zájmu ze svého strany a serióznosti celého obchodu kontaktuje remboursní banku. Poté si domluví podmínky, za kterých se banka za jeho směnku zaručí svým jménem. Při předání zboží dlužník věřiteli proplatí směnku, pokud vše proběhne v pořádku.

Kdy se remboursní úvěr používá

Remboursní úvěr se nejčastěji používá u prvního kontaktu mezi obchodními partnery, kteří spolu dosud neobchodovali.

Chci půjčku
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.