Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Akceptační úvěr

Co je akceptační úvěr

Akceptační úvěr představuje specifický typ závazkového úvěru. Nejedná se o klasický úvěr, kdy banka klientovi poskytne určitou finanční částku, ale naopak za něj přebírá závazek, respektive garantuje jeho splacení.

Jak akceptační úvěr funguje

Akceptační úvěr se podobá  úvěru eskontnímu   a je spojen s vydáním směnky. V tomto konkrétním případě vystavuje směnku (v tomto případě označovanou jako bankovní akcept) klient banky na částku a dobu stanovenou ve smlouvě o půjčce, kterou banka akceptuje.

Chci si půjčit

V případě akceptačního úvěru banka neposkytuje peníze, ale stává se garantem uhrazení nějakého závazku. Banka přebírá funkci hlavního směnečného dlužníka a vystavenou směnku činí důvěryhodnější a obchodovatelnější.

Klient je povinen složit peníze na úhradu závazku před uplynutím domluvené lhůty (tj. splatnost směnky). Pokud klient včas peníze neslouží, ze závazkového úvěru se stává klasický peněžní úvěr.

Kdy se akceptační úvěr používá

Akceptační úvěr má krátkodobý charakter a nejčastěji se používá za účelem financování oběhu zboží v vnitřním a zahraničním obchodu. Banky jej poskytují V.I.P. klientům, nejedná se o běžnou bankovní službu. Za poskytnutí akceptačního úvěru si banka účtuje pouze nízkou akceptační provizi a další výlohy (např. poštovné).

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.