Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Eskontní úvěr

Co je eskontní úvěr

Eskontní úvěr patří mezi krátkodobé typy úvěrů nabízené především podnikatelům za účelem financování potřeb jejich podniků. V České republice není eskontní úvěr příliš využíván, protože lze snáze získat jiný typ stejně vhodného úvěru, jako je například kontokorent.

Jak eskontní úvěr funguje

Princip eskontního úvěru nejlépe popíše jednoduchý příklad. Firma AB prodá výrobek firmě BB. Ten však nezaplatí okamžitě, ale firmě AB vystaví směnku, kterou se zaváže uhradit do určitého termínu. Firma AB se však dostane do situace, kdy peníze potřebuje před uplynutím splatnosti směnky.

Neobrátí se však na firmu BB se žádostí o dřívější úhradu, ale požádá svou banku o odkoupení směnky. Tento proces se nazývá eskontace. Firma BB se stává dlužníkem banky a původní směnečný vztah s firmou AB zanikne.

Chci půjčku

Výhody a nevýhody eskontního úvěru

Každý úvěrový produkt má své výhody i nevýhody. V případě eskontního úvěru je nutné počítat s tím, že si každá banka stanovuje vlastní podmínky.

Výhody eskontního úvěru:

  • Nižší úroková sazba

  • Rychlé finanční prostředky

Nevýhody eskontního úvěru:

  • Poplatky za realizaci eskontního úvěru

  • Eskontní provize vyplacená bance

  • Diskont - úrok za období od odkupu směnky do termínu splatnosti

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.